שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: דימום לאחר יחסי מין – סיכון מוגבר לסרטן

  חוקרים ממכבי שרותי בריאות שבדקו מאות נשים, מצאו סיכון מוגבר לסרטן צוואר הרחם אצל נשים שסבלו מדימום לאחר יחסי מין. על פי ההערכות התופעה שכיחה בקרב אלפי נשים בישראל

  דימום אחרי יחסי מין עלול לאותת על סכנה: מחקר ישראלי חדש מצא שנשים החוות דימום שכזה מצויות בסיכון גבוה ללקות בסרטן צוואר הרחם. הסיכון הגבוה ביותר נמצא אצל נשים שלא ילדו, או נשים אצלן בדיקת משטח צוואר הרחם אינו תקין.

   

  דימום לאחר קיום יחסי מין נחשב לתופעה שכיחה למדי, ולרוב חולפת מאליה. עם זאת, במקרים מסוימים התופעה עלולה להצביע על גידולים שפירים, מבנה צוואר רחם שונה או על הימצאות ממצאים סרטניים או טרום סרטניים.

   

  מחקר שנערך ביוזמת ד"ר ענת הרשקו מבית החולים מאיר, בשיתוף פעולה עם מכבי שרותי בריאות, בחן את הקשר בין דימום לאחר קיום יחסי מין לנגעים טרום סרטניים ולתחלואה בווירוס הפפילומה.

   

  לא להתעלם התופעה. דימומים אחרי יחסי מין (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא להתעלם התופעה. דימומים אחרי יחסי מין(צילום: shutterstock)

   

  תחילה בדקו החוקרים את שכיחות התופעה בקרב נשים חברות קופת החולים מכבי. הנתונים הראו כי מדי שנה מאובחנות בממוצע כ-400 נשים על כל 100 אלף מטופלות. לדברי החוקרים, המשמעות היא כי רק במכבי ישנם בכל שנה כ-4,000 מקרים חדשים של דימומים לאחר קיום יחסי מין.

   

  בחלקו השני של המחקר נבדקו נתוניהן הרפואיים של 400 נשים שאובחנו עם דימום לאחר קיום יחסי מין ונשלחו לבדיקת קולפוסקופיה (בדיקה מיקרוסקופית של צוואר הרחם). 50% מהנשים נדרשו לביצוע ביופסיה בעקבות ממצאים חריגים בבדיקת הקולפוסקופיה.

   

  בקבוצה זו נמצא כי בקרב כמעט 1% מהנשים הופיעו נגעים טרום סרטניים וב-16% מהקבוצה התגלו תופעות שנקשרות לווירוס הפפילומה, כלומר הן בעלות סיכון מוגבר לחלות בסרטן צוואר הרחם או לפתח נגעים טרום סרטניים. מדובר בשיעור כפול מהמצופה בקרב אוכלוסיית הנשים כולה.

   

  עוד עולה מהנתונים כי מבין הנשים שהתלוננו על דימום לאחר קיום יחסים, קבוצת הנשים שנמצאת בסיכון הגבוה יותר היא נשים שלא ילדו מעולם וכן נשים אשר בשנה טרם התלונה או סביב הופעת הדימום, הראו משטח PAP שלא הוגדר "תקין". בנשים אלו חשוב יותר להקפיד על מעקב תדיר, בהתאם להמלצות הרופא המטפל.

   

  כ-200 נשים מאובחנות מדי שנה בסרטן צוואר הרחם

  "הממצאים מראים כי קיים קשר בין דימום לאחר יחסי מין לבין שכיחות גבוהה של סרטן צוואר הרחם", אמר עורך המחקר, ד"ר אדוארדו שכטר, מנהל מרכז בריאות האישה במכבי השלום, "בעקבות ממצאי המחקר נמליץ לרופאי הנשים במכבי להפנות להמשך בירור, שיכול לעזור רבות בגילוי מוקדם".

   

  "סרטן צוואר הרחם בישראל הוא מחלה נדירה", מרגיעה מובילת המחקר מטעם בית החולים מאיר, ד"ר ענת הרשקו, "גם בהינתן דימום לאחר קיום יחסי מין, מדובר בסיכון נמוך. עם זאת, צריך להתייחס בכובד ראש לנשים עם דימום לאחר יחסים, מאחר שהסיכון היחסי למצבים טרום ממאירים עדיין גבוה, בהשוואה לנשים בנות אותו גיל ואותו רקע שאין להן תלונה".

   

  על פי נתוני משרד הבריאות בישראל, מאובחנות מדי שנה כאלפיים נשים עם שינויים טרום ממאירים בצוואר הרחם, מדי שנה מאובחנות כ-200 נשים בסרטן צוואר הרחם וכמאה נשים מתות מדי שנה מסרטן זה.

   

  צפו - כך משתכפלים בגוף גידולים סרטניים:

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להתייעץ עם הרופאים. סרטן צוואר הרחם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים