שתף קטע נבחר

ועדת החינוך אישרה: מועד פסיכומטרי מיוחד

לאחר שהתברר כי בחינת הבגרות בפיזיקה מתנגשת עם מועד הבחינה הפסיכומטרית, אישרה ועדת החינוך של הכנסת מועד מיוחד לזכאים שיגישו מראש בקשה להיבחן

 

(ארכיון) (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(ארכיון)(צילום: שאול גולן)
 

מועד נוסף לבחינה פסיכומטרית ייקבע לזכאים לכך - שנבחנים בבגרות בפיזיקה ביום הבחינה המקורי. זהו הפתרון שגיבשו משרד החינוך והמרכז הארצי לבחינות והערכה, כפי שנמסר היום (ג') בוועדת החינוך של הכנסת. הוועדה אישרה את הפיתרון לאחר שהמרכז הארצי נענה לבקשת משרד החינוך להסדיר את הנושא.

 

רבים מתלמידי מגמות הפיזיקה שנמצאים בתהליכי המיונים לעתודה בצה"ל עלולים היו להיפגע מהעובדה שהבחינה הפסיכומטרית וגם הבגרות נקבעו לאותו יום. על פי הפתרון שהתגבש, המרכז הארצי יציע מועד נוסף לבחינה הפסיכומטרית. זאת לאחר שהתלמידים יגישו בקשה למרכז הארצי לבחינות והערכה תוך שלושה ימים ממועד בחינת הבגרות (10-8 ביולי). במקביל, ירכיב משרד החינוך יחד עם המרכז הארצי את רשימת הזכאים לבחינה הפסיכומטרית והיא תתקיים תוך שבועיים מיום קבלת רשימת הזכאים. כך הליך המיון של המועמדים לעתודה לא ייפגע.

 

בחודש מרץ נחשף ב-ynet כי תלמידי מגמת הפיזיקה ברחבי הארץ ששאפו להתגייס לצה"ל במסגרת העתודה נתקלו בבעיה, שכן מועדי שתי הבחינות הנחוצות להליך המיון נקבעו באותו יום, 5 ביולי. התלמידים זעמו על הפגיעה בסיכוייהם להתקבל לעתודה. "זה המועד האחרון של הפסיכומטרי, והמשמעות היא שחלקנו ניאלץ לוותר על האפשרות להמשיך לעתודה, וזה חבל", אמרה אז ספיר בסיס, תלמידת פיזיקה שתכננה להתגייס לעתודה. "אני שוקלת לבקש דחיית שירות של שנה כדי להגיע לעתודה. לא מעט חלומות של תלמידים יכולים להתנפץ כתוצאה מזה".

 

עומס מסאס, תלמיד פיזיקה מהישוב שמשית, אמר אז: "זה מתסכל שמעמידים אותנו מול הבחירה הזו. אני מרגיש תחושה גדולה של פספוס ולא ברור למה לא עשו את הסנכרון הזה".

 

היום דנה בנושא ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ואישרה את הפתרון שיקל על התלמידים. יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) קרא למשרד החינוך ולמרכז הארצי לבחינות והערכה לתאם מראש את מועדי הבחינות בשנים הבאות כדי לאפשר לתלמידים להיערך בהתאם, וכדי שהבעיה לא תחזור על עצמה בעתיד. גם במועצת התלמידים והנוער הארצית בירכו על ההחלטה. "מועד הבחינה החלופי מהווה הישג חשוב למועצה", אמר יובל חלביה, יו"ר המועצה. "זאת בעקבות הפעלת הלחץ על הגורמים השונים למציאת הפתרון".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), שיזם את הדיון בוועדה יחד עם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), אמר כי ההתנגשות בין המבחנים פוגעת גם בתלמידים מהמגזר הערבי. "מדובר בעוולה ופגיעה בציבור גדול", אמר פריג', "איך אדם יכול לסיים את הבגרות ולהתכונן ללימודים גבוהים, שמתחילים באוקטובר? הוא מאבד את אפשרותו ללמוד ונדחה לשנה שלאחר מכן. הגענו לפשרה שתסייע לצעירים ערבים רבים לעתודאים ואני מודה ליו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, שעזר בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים