שתף קטע נבחר

200 שקל ל-50 דקות: מחירון השיעורים הפרטיים

בת"א המחיר גבוה מאוד, בדרום קשה לעתים למצוא מורה פרטי: לקראת הבגרות במתמטיקה מחרתיים, בדקנו כמה עולה שיעור פרטי - והפערים עצומים. ב-4 מוקדים נערכים מרתוני הכנה ביוזמת משרד החינוך, אבל אחרים נאלצים לשלם, והרבה: "עצוב שהישגים תלויים ביכולת הכלכלית של ההורים"

כ-165 אלף תלמידים צפויים להיבחן ביום חמישי הקרוב בבחינת הבגרות במתמטיקה. לקראת הבחינה צפויים אלפי תלמידים להשתמש בשירותיהם של מורים פרטיים, ומבדיקת ynet עולים פערים אדירים במחיר שעת שיעור פרטי בין מרכז הארץ לערי הפריפריה, זאת לצד הפערים בנגישותם של המורים.

 

בעוד שבמרכז הארץ מורים פרטיים רבים המציעים את שירותיהם במחירים גבוהים במיוחד, בדרום הארץ נראה כי להשיג מורה פרטי למתמטיקה זו משימה לא פשוטה בכלל. בניסיון להשיג מורה פרטי בירוחם, למשל, אמרו מורים פרטיים שהוצגו באתרי האינטרנט ככאלו שפועלים בעיר כי בפועל הם אינם מגיעים אליה. "אני יכול להציע לך שיעור באינטרנט, אבל אני לא מגיע לירוחם", אמר אחד מהם.

הבגרות במתמטיקה - מחרתיים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הבגרות במתמטיקה - מחרתיים(צילום: רועי עידן)

ברקע מספרים הורים, מורים וגורמים במערכת החינוך על כך שלקראת הבחינה, התלמידים והוריהם אינם מוכנים להסתפק רק בשעות ובמסגרת שמציע בית הספר, ומוכנים לשלם על ההכנה סכומים גבוהים. יש לציין כי הבדיקה העלתה כי רוב המורים לא נוהגים להעלות מחירים לקראת הבחינה עצמה, וכי אלו הם המחירים לאורך השנה. בנוסף, על מנת לתת תשובה לביקוש הרב למורים פרטיים, נערכים היום מרתוני הכנה לבחינה ביוזמת משרד החינוך בארבעה מוקדים ברחבי הארץ.

 

תל אביב מובילה עם המחיר הגבוה ביותר עבור שיעור פרטי. "בדרך כלל אני לוקחת 200 שקלים ל-50 דקות", אמרה אחת המורות הפרטיות שפרטיה מופיעים במאגר הפופולרי והמרכזי של מורים פרטיים באינטרנט. מורה למתמטיקה בעיר מאשר כי זהו מחיר סטנדרטי עבור שיעור פרטי.

אינפו מתמטיקה ()

"התעריפים בתל אביב הם סביב 150 או 160 שקלים לשיעור של 45 דקות אבל זה לגמרי יכול להגיע גם ל-200 שקלים", הוא אומר. "לפחות חצי מהמורים למתמטיקה שאני מכיר משמשים גם כמורים פרטיים. זה מאוד כדאי וזה עניין כלכלי לחלוטין, כי ההורים מוכנים לשלם. הם רוצים להשקיע בחינוך והם מוכנים לשלם כמה שצריך". המורה מספר כי ההורים מרגישים שהתנאים שבית הספר נותן לא מספיקים כדי להצליח בבגרות. "הדור של היום זה דור שלא מסתפק בבית הספר ומחפש כל הזמן עזרה בחוץ, ואת ההבדלים רואים בכיתות. מבחינת ההישגים, בהחלט יש הבדלים בין תלמידים ממשפחות חזקות שיכולים להרשות לעצמם מורים פרטיים לבין אלו שלא".

 

"באשקלון, מי שיש לו תואר ד"ר במתמטיקה יכול לקחת 140 שקלים, אבל אני גובה רק מאה", אומר מורה פרטי מהעיר. מנגד, מורה פרטי מרמת גן ענה: "אני לוקח 180, זה המחיר הממוצע כאן". בערי המשולש גובים 60 עד 80 שקלים לשיעור קבוצתי ומחירו של שיעור פרטי באזור כבר יטפס ל-100 שקלים אך שיעורים פרטיים, בעיקר ביישובי המשולש הצפוני (בקה אל גרביה, אום אל פחם ויישובי האזור) יכולים להיות גם זולים יותר ולעמוד על מחיר של בין 50 ל-75 שקלים.

 

מבדיקת מאגרי המורים הפרטיים באילת עולה כי טווח המחירים עומד על 60 עד 100 שקלים עבור שיעור פרטי. בחיפה המחיר זול יותר משמעותית ממרכז הארץ, וניתן למצוא שיעור פרטי ב-90 שקלים. "אני יכול לעשות לך הנחה ולתת שיעור ב-80", אמר אחד המורים הפרטיים.

 

פרופ' יערה בר-און, נשיאת המכללה האקדמית לחינוך אורנים, מספרת כי קבוצה אחת תלויה דווקא יותר במורים הפרטיים - תלמידי שלוש יחידות. "הם בבעיה", היא אומרת. "מדובר על ילדים בטראומה ממתמטיקה עוד מהיסודי. הם לא לומדים כלום בבית ספר כי הם נאטמים בגלל החרדות. זה מצטבר ובית הספר מכריח אותם לשבת בכיתה, והם צוברים תסכול, עצבים ותחושת כישלון, ומפתחים התנגדות פנימית פעילה שמונעת מהם ללמוד. הפתרון היחיד עבורם זה מורה פרטי, והבגרות היא חובה".

לקראת הבגרות נערכים מרתוני הכנה ביוזמת משרד החינוך (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
לקראת הבגרות נערכים מרתוני הכנה ביוזמת משרד החינוך(צילום: אלעד גרשגורן)
 

"התלמידים בבית הספר זקוקים למענה אישי כחלק מהלמידה שלהם", אומר אלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ שמפעילה מספר תכניות לקידום לימודי המתמטיקה בקרב תלמידים ברחבי הארץ. "מכיוון שהמדינה לא תוכל לעולם לממן מורה פרטי לכל תלמיד, מה שקורה בשטח זה עולם של רובין הוד שיש בו היגיון חברתי. בערי המרכז החזקות התפתחה תעשייה יקרה של שירות חינוכי פרטי, הממומן בעיקר בידי ההורים, בעוד שבפריפריה, משרד החינוך מתקצב חונכות אישית בהיקפים הולכים וגדלים שכבר מגיעה לאלפי תלמידים". דבריו של הורביץ עולים בקנה אחד עם הבדיקה שנערכה.

 

כאמור, הן על פי הבדיקה במאגר והן על פי תשובות המורים הפרטיים מהאזור עולה כי מספר המורים הפרטיים בירוחם הוא נמוך במיוחד. מנגד, עולה כי תלמידי העיר מקבלים מענה ציבורי לקראת הבחינה. יאיר סוויד, יו"ר הנהגת ההורים בירוחם מספר כי המועצה מתגברת את הלימודים במתמטיקה ופיזיקה ומעניקה לתלמידים שעות בקבוצות קטנות לקראת הבגרות. "יש היענות גבוהה מאוד לשעות האלו".

 

אחד מהפתרונות לפערים הגיאוגרפים יכול להיות שיעורים פרטיים ברשת. כאלה אפשר למצוא למשל ב-yschool, אתר הלימודים מבית ynet שמציע מרתונים און-ליין לחזרה על החומר הנלמד בבית הספר לקראת הבגרות.

 

"חסם אמיתי עבור הורים רבים"

בתחילת החודש פורסמה ב-ynet "מפת החינוך של ישראל", המשקללת את ציוני הבגרות ונתוני המיצ"ב בבתי הספר בערים השונות ברחבי הארץ. מהנתונים העדכניים עולים פערים משמעותיים בין ערי המרכז והפריפריה. כך, למשל, לרשימת 20 היישובים המובילים לא הגיעה ולו עיר אחת מדרום הארץ. 15 מתוך 20 היישובים המובילים היו בדירוג חברתי כלכלי של 8 ומעלה (מתוך 10).

 

פז כהן, יו"ר פורום וועדי ההורים היישובים, לא הופתע מממצאי הבדיקה. "זה מאוד עצוב שההישגים של הילדים נמדדים על פי המקום שבו הם נולדו בארץ ולפי היכולת הכלכלית של ההורים שלהם", הוא אומר. "במקום שבו מערכת החינוך לא מסוגלת לתת מענה מלא, נדרשים אנו ההורים להשלים זאת מכיסנו, והפערים מתעצמים. תמונת המצב היא שהמקום שבו הילד נולד זה המקום שבו קצה גבול ההזדמנויות שלו נמצא במערכת החינוך. אני מכיר הרבה הורים שלא מסוגלים לאפשר לילדים שלהם שיעורים פרטיים, וזה בהחלט נושא שההורים מתעסקים בו. מדובר על הוצאה שהיא חסם אמיתי עבור הורים רבים".

 

אדר גיציס, דובר מועצת התלמידים והנוער הארצית: "לא ייתכן כי סוד ההצלחה בבחינות הבגרות הוא תשלום כספי עצום לגורמים פרטיים אשר אינם מהווים חלק ממערכת החינוך הממלכתית. אנו מצפים ממשרד החינוך להתערבות מיידית ולקביעת מדיניות אשר תאפשר לכל תלמיד ותלמידה להצליח ללא צורך בהשקעה כלכלית מפלגת ומרחיבת פערים. כמו כן, על מערכת החינוך מוטלת האחריות למצוא פתרונות ולהעניק מעטפת לימודית מלאה לכל תלמיד ותלמידה על מנת שיוכלו לצלוח את בחינות הבגרות".

 

מתוך כוונה לתת מענה לדרישה הגבוהה לשיעורים פרטיים וללימוד פרטני, ייערכו היום בארבעה מוקדים ברחבי הארץ מרתוני לימוד לקראת הבחינה: בפרדס חנה, אשדוד, בכפר הנוער כדורי ובנצרת. במרתונים צפויים להשתתף כ-1,500 תלמידים מ-150 בתי ספר ויהיו בהם 320 חונכים, ואולם הם יהיו מיועדים לתלמידי 4 ו-5 יחידות בלבד. לתלמידי 3 יחידות לא הוצעו מרתוני הכנה.

 

מנגד, במשרד החינוך מתהדרים בשורה של צעדים שננקטו השנה במטרה לחזק את לימודי המתמטיקה, כחלק מרפורמת בנט בנושא. בין היתר, מציינים במשרד כי נפתחו השנה 160 מגמות מתמטיקה ברמה של 5 יחידות בבתי ספר בהם לא היה ניתן ללמוד קודם לכן 5 יחידות. בנוסף, הוקצו לדברי המשרד 3,000 שעות תגבור ללימודי מתמטיקה ברמה של 5 יחידות וכמו כן נרשם גידול משמעותי במספר התלמידים הזוכים לשיעורים פרטיים באינטרנט. 

 

גילוי נאות: אתר yschool הוא אתר לימודים מבית ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הבגרות - מחרתיים
צילום: רועי עידן
מומלצים