שתף קטע נבחר

שופטת פסקה: סבים לא יוכלו להיפגש עם נכדתם

אביה של הילדה בת השמונה שגר בארה"ב, מסרב לתת גט לאמה, שגרה בארץ. הורי האב ביקשו לכפות מפגשים עם נכדתם אך נקבע כי טובתה אינה מאפשרת זאת: "חששה של האם מפני חטיפה אינו משולל כל יסוד"

סביה של ילדה בת שמונה מהצפון לא יוכלו להיפגש עמה - בשל סכסוך בין הוריה. כך קבע בית המשפט לענייני משפחה בנצרת.

 

האב, המתגורר בארה"ב, מסרב לתת גט לאם. הורי האב עתרו לבית המשפט כדי שיכפה הסדרי ראייה שנקבעו בינם לבין נכדתם. אך בית המשפט קבע כי טובת הילדה אינה מאפשרת כעת מפגשים ואף ציין כי חששה של האם מפני חטיפת הילדה, "אינו משולל כל יסוד".

(אילוסטרציה) (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(אילוסטרציה)(צילום: Shutterstock)
  

מדובר בפרשה עגומה שהחלה לפני כשמונה שנים, כאשר הילדה הייתה כבת חצי שנה. הילדה נולדה בארה"ב, שם התגוררו הוריה באותה עת. במהלך ביקור בארץ הגישה האישה תביעת גירושין באמצעות בית הדין הרבני, וביקשה משמורת על הילדה. את האישה מייצגת עו"ד טל איטקין.

 

הליכים רבים התנהלו מאז, כאשר הערכאות בארץ – כולל בית המשפט העליון – קבעו כי במקרה זה מתקיים החריג שגובר על אמנת האג, הקובעת כי דיוני המשמורת יתקיימו בארץ הולדתו של הקטין, כלומר ארה"ב. האב ממשיך לנהל הליכים בארה"ב נגד האם, כשהוא מסרב לתת לה גט, ואף פתח אתר אינטרנט והציע פרס כספי למי שיצליח להביא אליו, לארה"ב, את בתו.

 

החל משנת 2013 התקיימו מפגשים בין הילדה לבין סביה, הוריו של האב, במרכז הקשר באזור מגוריהם. מפסק הדין עולה כי הקשר ידע עליות ומורדות, אולם בסופו של דבר סירבה הילדה להיפגש עם הסבים, והעובדת הסוציאלית המליצה להפסיק את הקשר.

עורכת הדין טלי איטקין ()
עו"ד טלי איטקין
בדיון ובפסק הדין עלה בבירור כי הסכסוך בין ההורים משפיע בצורה משמעותית על המפגשים. השופטת ג'מילה ג'בארין כליפה ציינה כי נוכח פתיחת אתר האינטרנט בידי האב, "האם הביעה חשש מפני חטיפת הקטינה, ונראה כי חשש זה אינו משולל כל יסוד. טענת התובעים ובאי כוחם כי יש להפריד בין הסכסוך המתנהל בין בני הזוג לבין עניין הסדרי הראייה בין הסבים והנכדה היא טענה טובה על הכתובים, אך אינה עומדת במבחן המציאות כי המשפחות מעורבות עמוק בסכסוך זה".

 

השופטת הוסיפה כי בנסיבות הקיימות אין מקום לכפות את הסכמי הראייה על הילדה. "כפיית קשר בין הסבים לקטינה אינה משרתת את טובתה ואף עלולה להזיק לה רגשית. כפיית קשר כזה כאשר הסכסוך בין הצדדים עדיין חי ובוער, ובניגוד לרצונה של הקטינה והאם, מעיק על חייה של הקטינה ועלול לפגוע בה רגשית, יפגע בהתפתחותה ובאישיותה, יחשוף אותה למתחים, בלבול ואי רגיעה.

 

"אין לאפשר למבוגרים להשתמש בקטינה כקלף מיקוח בכל דרך שהיא, בסכסוך המתנהל ביניהם", קבעה השופטת ג'בארין כליפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים