שתף קטע נבחר

הולכים לשביתה? סכסוכי עבודה בקבוצת הבינלאומי

עובדי בנק אוצר החייל השייך לקבוצת הבינלאומי אך פועל כבנק עצמאי, הכריזו על סכסוך עבודה על רקע כוונת הנהלת הבנק להתמזג עם הבנק הבינלאומי או לבצע שינויים מבניים. לפני כשבוע הכריזו עובדי חטיבת המחשוב של הקבוצה סכסוך עבודה גם הם בעקבות סחבת במו"מ להסכם קיבוצי

ועד העובדים בבנק אוצר החייל הכריז הבוקר (ד') על סכסוך עבודה, וזאת על רקע הודעת הנהלת הבנק כי הם שוקלים למזג את אוצר החייל לתוך הבנק הבינלאומי או "לבצע שינויים מבניים הנדרשים כדי לשפר את היעלות התפעולית של הבנק". בוועד טוענים כי הודעה זו הגיעה בהפתעה בניגוד להבטחות של הנהלת הבנק.

 

עוד בערוץ הקריירה

 

ההודעה על המיזוג הצפוי נמסרה אתמול (ג') על ידי יו"ר דירקטוריון בנק אוצר החייל, יוסי לוי, אל יו"ר חטיבת עובדי הבנקים בהסתדרות מנחם מליק, ויו"ר הוועד הארצי של עובדי בנק אוצר החייל, מזל בובליל, והיום הוציאה על כך הנהלת הבנק גם הודעה לבורסה. יש לציין כי אמנם כיום בנק אוצר החייל פועל כבנק עצמאי אך מיזוג שכזה אינו דורש את אישורה של הרשות להגבלים, כמו במקרה של מיזוג בנק איגוד ומזרחי, מכיוון שהבינלאומי כבר מחזיק בבעלות על בנק אוצר החייל.

 

"לא נוותר על הבית"

מליק טען כי "מזה חודשים מתנהל מו"מ בין הנהלת אוצר החייל לנציגות עובדים על הסכם התייעלות והסכם שכר, לאורך כל המו"מ היה ברור והדברים אף נאמרו במפורש, כי שינוי הבעלות על הבנק אינו עומד על הפרק ולא יעלה על הפרק לכל אורך תקופת ההסכם. דברים ברוח זו נמסרו גם על ידי מנכ"לית הבנק הבינלאומי הגב' ברבר צדיק, ליו"ר הסתדרות המעו"ף מר ארנון בר דוד. ההסתדרות וועד העובדים נחושים להיאבק בכל האמצעים נוכח התכנית של הבנק הבינלאומי למזג את בנק אוצר החייל".

  

יו"ר הוועד הארצי של עובדי בנק אוצר החייל, מזל בובליל אמרה כי: "לצערי, מתברר כי הבנק נהג בחוסר תום לב ובהסתרת מידע. אין ספק כי מדובר בהתנהלות מאכזבת ולא הוגנת, לא במערך הבנקאי, גם לא במערך יחסי העבודה, שכל מטרתה הינה פגיעה בציבור העובדים בפרט, ובציבור הישראלי בכלל, אשר ייפגע בשל הריכוזיות ההולכת וגוברת בענף הבנקאות בישראל. בנק אוצר החייל הוא הבית שלנו ולא נוותר עליו".

 

בקבוצת הבינלאומי טענו כי אפשרות המיזוג אמנם עומדת על השולחן, אך עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא. "במסגרת משא ומתן עם העובדים על הסכם העבודה באוצר החייל מתקיימים דיונים עם ועד עובדי בנק אוצר החייל וההסתדרות לבחון אפשרות של שינויים מבניים באוצר החייל כולל מיזוגו לבנק הבינלאומי על מנת לשפר את היעילות התפעולית. טרם נתקבלה החלטה על מיזוג ו/או על כל שינוי מבני אחר".

 

"נדגיש כי בכל אחת מהאפשרויות הנבחנות, מותג אוצר החייל ומערך הסינוף יישמרו וישפרו את יכולת התחרות של קבוצת הבינלאומי בתחום הבנקאות למשקי בית ועסקים קטנים. זאת תוך כדי שמירה על הסכמי שיתופי הפעולה עם אוכלוסיית כוחות הביטחון, כפי שקיימים כיום. נציין עוד כי אוצר החייל היה מאז ומתמיד בבעלות בנק אחר ומאז רכישתו עי הבינלאומי לפני 12 שנה פעילותו משולבת בזו של הבינלאומי שמחזיק בו במאה אחוז".

 

בבנק אוצר החייל, אשר משרת בעיקר את אוכלוסיית משרתי הקבע, מועסקים כיום כ-700 עובדים, לאחר פרישה מרצון של כמה עשרות מהם בתקופה האחרונה. לפני מספר חודשים מימש הבינלאומי אופציה ורכש את אחזקות "חבר משרתי הקבע וגימלאים" באוצר החייל - ומאז הוא מחזיק ב-100% מהבנק, וזאת לאחר שרכש אותו לפני 12 שנים, ולא החזיק ב-100% מהמניות עד עכשיו. לפי הערכות, מימוש האופציה נעשה כצעד מקדים למיזוג.

 

סכסוך עבודה גם בחטיבת המחשוב

סכסוך עבודה זה מגיע שבוע בדיוק לאחר הכרזת סכסוך עבודה גם בחטיבת המחשוב של קבוצת הבינלאומי - מתף, אשר מספקת ומתפעלת את כלל טכנולוגית המידע, המחשוב, התקשורת ואבטחת המידע לכל הבנקים בקבוצת הבינלאומי, שכוללת את בנק אוצר החייל, בנק מסד, יו-בנק ובנק פאג"י.

ובמקרה שסכסוך העבודה יתפתח לשביתה, יכול להפגע תפקודם התקין של כלל הבנקים בקבוצה, על כל יחידותיהם וסניפיהם.

 

עובדי מתף באסיפת עובדים (מקור: ועד עובדי מתף)
עובדי מתף באסיפה(מקור: ועד עובדי מתף)

550 עובדי מתף התאגדו בהסתדרות לפני כשנה ולאחר מספר חודשים נציגות העובדים וההנהלה החלו במו"מ לחתימת הסכם קיבוצי ראשון בחברה. לטענת העובדים סכסוך העבודה הוכרז לאחר "סחבת ממושכת ומכוונת בניהול המשא ומתן מצד ההנהלה, קליטת עובדים שלא בהעסקה ישירה וכוונת ההנהלה לערוך שינויים מבניים בחברה באופן חד צדדי".

 

יו״ר ועד הפעולה במתף, רן שהרבני, אמר לעובדים כי: "המשא ומתן עם ההנהלה הוא משא ומתן לכאורה. בשנים האחרונות לא נקלטו עובדים מן המניין למתף. נפח העבודה רק גדל ומה שעושה ההנהלה זה להביא עוד ועוד עובדים חיצוניים. העובדים החיצוניים הם עובדים שנועדו להפחית את מספר עובדי מתף כדי לאפשר להנהלה מה שהם אוהבים לכנות 'גמישות ניהולית'. זה דפוס העסקה שנועד להוזיל עלויות על גבם של עובדים. אנחנו קוראים להנהלה להתעשת ולהתחיל לנהל משא ומתן רציני וענייני".

 

בקבוצת הבינלאומי אמרו כי "הבנק והנהלת מתף הכירו מיידית בנציגות ההסתדרות ומאז מתנהל מו"מ ענייני במטרה לחתום הסכם עבודה ראשוני. מנסיון בחברות אחרות, מו"מ כזה לוקח זמן רב. נציין עוד כי העובדים במתף קבלו לאחרונה העלאת שכר ולנוכח כל זה מדובר בהכרזה שאינה מוצדקת".

 

שהרבני הגיב לנושא העלאות השכר ואמר: "אחרי ארבע שנים שבהן לא קיבלנו שום תוספת – ניתנה לחלק מהעובדים תוספת שכר מעליבה בגובה ממוצע של 1% ולחלק מהעובדים אפילו את זה לא נתנו. זו פשוט בדיחה. הערכת עובדים לא מתבטאת בתשלום של אחוז אחד בממוצע ורק לחלק מהעובדים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים