שתף קטע נבחר

יועצו של אבו מאזן במתקפה חריפה נגד שגריר ארה"ב: "מתנחל טרוריסט"

תגובה קשה מרמאללה להופעתו של השגריר דיוויד פרידמן לצד תמונה של הר הבית שבה הוסרה כיפת הסלע והוצב בית המקדש במקומו: "הסוף שאותו מבקשים אותם פושעים, וביניהם המתנחל הטרוריסט דיוויד פרידמן, הוא מחיקת הפלסטינים מירושלים וגירושם ממנה"

 

דיוויד פרידמן (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
השגריר דיוויד פרידמן עם התמונה השנויה במחלוקת(צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

מחמוד אל-הבאש, יועצו הבכיר של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, תקף הבוקר (יום ד') בחריפות את שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן על רקע הופעתו עם תמונה גדולה של הר הבית שבה הוסרה כיפת הסלע והוצב בית המקדש במקומו: "הסוף שאותו מבקשים אותם פושעים, וביניהם המתנחל הטרוריסט דיוויד פרידמן, הוא מחיקת הפלסטינים מירושלים וגירושם ממנה".

 

יועצו של אבו מאזן קרא לממשלות, לארגונים ולעמים במדינות ערב והאיסלאם להגיב על הפגיעה של שגריר ארצות הברית ברעיון האיסלאמי: "הופעתו של פרידמן עם תמונה גדולה של הר הבית שבה הוסרה כיפת הסלע והוצב בית המקדש במקומו, היא צעד פרובוקטיבי ומסר גזעני המסית להרס מסגד אל-אקצה. מדובר באימוץ ברור של טענות היהודים הקיצוניים והאמונות שלהם לגבי מסגד אל-אקצה והעיר ירושלים".

 

עוד אמר כי "הסרת המקומות הקדושים לאיסלאם בירושלים היא מטרה גזענית של קיצונים יהודים ששולטת במדינת הכיבוש. על המדינות הערביות והמוסלמיות לנקוט עמדה ברורה ונחרצת שתגן על מסגד אל-אקצה מפני המזימה והפשע שאותם מובילה ארצות הברית נגד כיוון התפילה הראשון של המוסלמים ונגד המסגד השלישי בקדושתו על פני האדמה. אנו פונים בקריאת חירום לכל המוסלמים להציל את מסגד אל-אקצה לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

אל-הבאש הוסיף: "אנו מצפים לתגובה ערבית-איסלאמית היסטורית על ההתגרות הגזענית הזאת של השגריר האמריקני. עלינו לקבל התנצלות ממנו אישית ומהממשל האמריקני, בנוסף לסיום תפקידו, ביטול ההחלטה של ארה״ב להכיר בירושלים כבירת ישראל וסגירת ההתנחלות האמריקנית שנפתחה בירושלים ונקראת שגרירות".

 

פרידמן, שסייר במכון החרדי "אחיה" בעיר, קיבל את התצלום כמתנה ממנהליו. התמונה פורסמה באתר "כיכר השבת" - וחוללה סערה שבעקבותיה נאלצה דוברת שגרירות ארצות הברית בירושלים לפרסם הודעה שבה התנערה באופן רשמי מהצילום השנוי במחלוקת. "השגריר פרידמן לא היה מודע לצילום שהובא בפניו", נמסר. "הוא התאכזב כשהבין שמישהו ניצל את ביקורו בבני ברק כדי לייצר מחלוקת. מדיניות ארצות הברית ברורה לחלוטין: אנו תומכים בסטטוס-קוו בהר הבית".

 

לפני כחודשיים עורר פרידמן את זעמו של אבו מאזן, שכינה אותו "בן כלב". לדברי הנשיא הפלסטיני, "ארה"ב נותנת לגיטימציה להתנחלויות. כך עשו גם בכירים אמריקנים ובראשם השגריר שלהם בתל אביב, דיוויד פרידמן. הוא אמר: 'הם בונים על האדמות שלהם'. יא בן כלב, הם בונים על האדמות שלהם? הוא בעצמו מתנחל ומשפחתו מתנחלת".

 

בחודש ינואר תקף אבו מאזן בחריפות את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במהלך נאום חריף בן כשעתיים במועצה המרכזית של אש"ף בעקבות קיצוץ התמיכה האמריקנית. "ראיתי בטוויטר ציוץ", אמר יו"ר הרשות וציטט: "אנחנו לא מביאים לפלסטינים כסף מפני שהם מסרבים למשא ומתן". על כך הוא הוסיף בערבית "יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?". בחודשים האחרונים נשמעו ברמאללה אמירות קשות נגד ארצות הברית בגלל העברת השגרירות לירושלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל כהן, כיכר השבת
שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן
צילום: ישראל כהן, כיכר השבת
מומלצים