שתף קטע נבחר

השר כץ על הגולן: "המסר על דעת נתניהו שפועל מול טראמפ"

בריאיון לאולפן ynet הסביר שר המודיעין כי דבריו ברויטרס נועדו להעביר מסר לדעת הקהל האמריקנית: "עכשיו חשוב לחזק ולחדד את הקו הזה. הגיע הזמן שארה"ב תכיר באמת ההיסטורית". על חשיפת תמונת מטוס ה-F-35 מעל ביירות: "עדיף לעשות מאשר להראות"

 

לאחר שאמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "ארצות הברית עשויה להכיר בקרוב בריבונות ישראל בגולן", הסביר הבוקר (יום ה') השר לענייני מודיעין ושר התחבורה ישראל כץ בריאיון לאולפן ynet כי לדעתו "עכשיו חשוב לחזק את הקו הזה, לחדד אותו ולהדגיש אותו". לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל בנושא מול נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
"הכרה האמריקנית ברמת הגולן זו התשובה לאיראן". ישראל כץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

השר כץ הוסיף כי "בעקבות ההכרה בירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ובייחוד בעקבות ביטול הסכם הגרעין עם איראן והתייצבות ארה"ב באופן אסטרטגי מול איראן ונגד ההתפשטות שלה בסביבה - אני חושב שהכרה אמריקנית בריבונות ישראל בגולן זו התשובה הטובה ביותר לניסיון של איראן לבסס חזית צבאית מול ישראל".

 

לדבריו, "הם מאיימים ואנחנו מתחזקים. וכאן המסר הוא חשוב מאוד, זה גם מחזק את אחיזתנו הביטחונית והמדינית ברמת הגולן בשטח חשוב ביותר מבחינה ביטחונית שהוא חלק ממדינת ישראל, וגם מסר לאיראן ולכולם – אתם תאיימו ובני בריתנו ומדינת ישראל יתחזקו".

 

השר כץ סירב לפרט איך מתקדמים המגעים בנושא מול הבית הלבן. "אני לא מדבר אף פעם בשם האמריקנים, אבל חוץ מהדבר הזה אני יכול להגיד שיש תמיכה גדולה מאוד ברעיון הזה בחוגים רחבים בארה"ב, גם בבית הנבחרים ובמקומות אחרים. הגיע הזמן שארה"ב תכיר באמת ההיסטורית, בעובדה ההיסטורית, ותחזק את ישראל".

ישראל כץ ואלכסנדרה לוקש (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

הוא הוסיף כי "בארה"ב ההחלטות מתקבלות על ידי הנשיא, אבל יש שם מערכת שלמה של דעת קהל, תקשורת. אז רויטרס ראיין אותי, זו רשת בינלאומית, והמסר הוא ברור - גם על דעת ראש הממשלה וזו עמדת הממשלה – אנחנו רוצים הכרה אמריקנית בריבונות הישראלית בגולן. האמירה שלי נועדה להעביר מסר לדעת הקהל האמריקנית".

 

"אירופה מתנהגת כחלשה ומתחננת בפני איראן - חמינאי בז להם"

השר כץ התייחס גם לניסיונות האירופיים לשמור על הסכם הגרעין עם איראן על רקע פרישת ארה"ב מההסכם, ואמר כי "האירופאים צריכים להפסיק להיות החוליה החלשה". זאת לאחר שהאיראנים הציבו שבעה תנאים להישארותם בהסכם - בתגובה ל-12 הדרישות של הממשל האמריקני מהרפובליקה האיסלאמית.

 

"חמינאי בעצם אומר לאירופאים - בואו תהיו מעין מיליציות חסות שיעיות של איראן", אמר השר כץ. "הוא אומר להם: 'אתם לא תתנגדו לפיתוח הטילים, אתם תתחייבו לקנות נפט'. זו התשובה הבזה שהם קיבלו מחמינאי, לא 'תודה רבה', לא הערכה. הוא בז לאירופה, שלמרות הכוח שלה מתנהגת כחלשה ומתחננת בפני דיקטטורה רצחנית שתשמור על ההסכם. הם צריכים להתפכח מאשליות, להצטרף לטראמפ בלחץ אפקטיבי על איראן וזה יעבוד".

דונלד טראמפ ועלי חמינאי (צילום: רויטרס)
"איראן בזה לאירופאים, הם צריכים להתפכח". טראמפ וחמינאי(צילום: רויטרס)

לגבי התמונה של החמקן F-35 ("אדיר") בשמי ביירות שפרסם מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, אמר השר כץ כי "אני חושב שעדיף לעשות מאשר להראות במקרה הזה, הרי הוא חמקן. אני הייתי מעדיף שאנחנו נתמקד בעשייה. מבחינת התפיסה שלי, עדיף לעשות - ועושים באיכות יוצאת דופן - מאשר להראות או לדבר על דברים. פחות להראות מטוס מעל שמי ביירות".

 

בריאיון הכחיש השר כץ את הדיווחים ולפיהם ישראל וחמאס בדרך ל"הודנה" וכי יש דיונים על הצעות של מצרים ושל קטאר. "זה לא נכון", טען.

 

לדבריו, הייתה בלימה של מתקפת חמאס, וכעת "מתוך הנחה שזה יידעך ישראל צריכה לדון ולקבל החלטות אסטרטגיות. להערכתי בקרוב יהיה דיון בנושא. ההצעה שלי על ההיפרדות, בניית האי, הרחקת הסכנה הביטחונית - אבל שחרור עזה והיפטרות מהנושא של עזה - תעלה לדיון הזה, אני נאבק עליה כבר שנים. היום יש בשלות יותר גדולה".

 

השר כץ הוסיף: "אני לא רואה שאנחנו צריכים את עזה. אנחנו לא צריכים אחריות עליהם, ואנחנו גם לא צריכים לסגור אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר כץ באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים