שתף קטע נבחר

התקיפה בסוריה והדרך האסטרטגית של ציר הטרור האיראני

סמוך לאזור שבו תקפה לטענת הסורים הקואליציה בהובלת ארה"ב את מתקן T-2, עובר תוואי צינור נפט ישן שיוצא מעיראק, ממשיך לסוריה ומשם ללבנון. בכביש שלאורכו האיראנים משתמשים להעביר נשק. נראה שהם ממשיכים לנסות להתבסס בסוריה

 

תוואי צינור הנפט מעיראק ללבנון ()

המתקן שהותקף הלילה בסוריה נמצא בתוואי של מה שהיה פעם צינור הנפט מכירכוכ שבעיראק לטריפולי שבלבנון. שמו של המתקן T-2 מעיד על כך שהוא נמצא במקום או ליד המקום שבו הייתה תחנת שאיבה בקו צינור הנפט. חשוב להבין את זה מפני שגם שדה התעופה שמדרום לעיר חומס, המכונה T-4, ממוקם על התוואי הזה של צינור הנפט העיראקי-סורי שהקימה חברת IPC לפני יותר משמונים שנה.

 

הצינור עצמו נסגר, אולם חברת הנפט העיראקית והשלטונות הסורים בשעתו, סללו כביש או דרך עפר מוצקה לאורך תוואי צינור הנפט שמובילה מהגבול העירקי באיזור העיר אל-קאים שעל גדת נהר הפרת, כשהוא חוצה מסוריה לעיראק ועד לעיר טריפולי שבלבנון.

 

זוהי דרך אסטרטגית שמאפשרת לנוע בה במהירות מעיראק למרכז סוריה ולחופי לבנון. בצד הסורי נמצאת העיירה א-בוכמאל שהיא צומת דרכים במעבר מעיראק לסוריה. בעיר הזו שלט דאעש עד לפני כחצי שנה ולאחרונה ניטשים סביבה קרבות. גם הצבא הסורי מנסה לכבוש אותה, באמצעות התקפות ממזרח למערב וגם כוחות הכורדים בתמיכת ארה"ב הטילו עליה מצור מצפון וממזרח.

 

העיר עדיין עוברת מיד ליד אולם לפי פרסומים זרים, משמרות המהפכה של איראן ממשיכים לשנע מערכות נשק, ציוד צבאי ואנשי מיליציות מאיראן דרך עיראק לסוריה וגם ללבנון. הדרך המדברית לאורך קו צינור הנפט הישן שכבר אינו פעיל היא ציר תנועה מרכזי מהגבול העיראקי למרכז סוריה וללבנון ואפשר להניח שהאיראנים משתמשים בו וכך גם הצבא הסורי.

 

הסורים טוענים שמטוסי הקואליציה המערבית המפציצים מטרות של דאעש באזור הפציצו אותם הלילה במתקן שלהם שהם קוראים לו "מתקן אנרגיה" על דרך הנפט באזור T-2. מתקן האנרגיה כבר מזמן לא קיים שם, הכוונה כנראה לתחנת שאיבה או תחזוקה של צינור הנפט שכבר אינו פעיל עשרות שנים, אבל יש שם כנראה מחנה של הצבא הסורי שאולי גם משמש כאתר אחסון. יש לציין כי לפי דיווחים, 12 ההרוגים בתקיפה אינם סורים, מה שאולי מחזק את ההערכה כי בין ההרוגים גם איראנים.

איש הצללים האיראני שאחראי להתבססות בסוריה. קאסם סולימאני ()
איש הצללים האיראני שאחראי להתבססות בסוריה. קאסם סולימאני

הפנטגון מכחיש בתוקף שמטוסי הקואליציה תקפו הלילה את הצבא הסורי באזור T-2. אפשר לייחס אמינות רבה להודעות כאלו שיוצאות מהפנטגון ולכן נשאלות שתי שאלות: מי תקף מהאוויר באזור T-2? למה הותקף האזור והכביש שלידו? ומה הותקף?

 

אפשר להניח שאם אכן הותקפה שיירה איראנית באזור T-2 הרי זה מעיד שהאיראנים ממשיכים לממש את כוונותיהם תוך ניסיון לבסס את מעמדם בסוריה. אפשר רק להעלות השערות. אחת האפשרויות היא שהייתה זאת שיירת נשק ואספקה של משמרות המהפכה האיראנים שעשתה את דרכה למרכז סוריה לעבר שדה התעופה T-4 שכבר הופצץ בעבר על ידי ישראל ואולי אף שיירה שהובילה נשק עבור חיזבאללה בלבנון. אבל כאמור, זוהי רק השערה על אחריות הכותב בלבד.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים