שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  תנהגי ותשתקי: בן סלמאן שם ברקס לסעודיות

  ביוני תסיר סעודיה את האיסור על נשים לנהוג. מורים לנהיגה כבר מחפשים תלמידות, Uber מגייסת עובדות - ותכונה נרשמת בשוק המשאיות. אבל על המהפכה ההיסטורית מעיב גל מעצרים נגד מובילות המחאה, ו"רוזה פארקס הסעודית" מזהירה: "חזרנו שנים לאחור, זו מדינת משטרה"

  בעוד חודש בדיוק, כשנשות סעודיה ירשמו היסטוריה ויוכלו להתיישב לראשונה מאחורי ההגה ולנהוג במכוניות מבלי להפר את החוק, השמחה לא תהיה שלמה. מה שנראה תחילה כמהפכה ליברלית בהובלתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן התברר השבוע כצעד שבצדו מחיר יקר: לפחות עשר פעילות למען זכויות נשים, בהן נשים אמיצות שלאורך השנים הפרו במופגן את האיסור לנהוג כדי לקדם את המהפכה, נעצרו על-ידי שלטונות סעודיה דווקא ערב הגשמת חלומן.

   

   
  כמה ימים אחרי מעצרן של הנשים טענו שלטונות סעודיה כי הן נעצרו בגין בגידה ומגע עם אויבים זרים המבקשים לפגוע באינטרסים של הממלכה. ברשתות החברתיות היו מי שפקפקו בטענה הזו והאשימו במרומז את יורש העצר בן סלמאן כי בעזרת המעצרים הוא מבקש שלא להיתפש כליברלי יתר על המידה.
  סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
  מהפכות קורות לאט. תמרור עצור על פניו של המושך בחוטים, יורש העצר בן סלמאן

  סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
  קריקטורה סעודית: תחת הכיתוב "עומס במגרשים למכירת מכוניות" יוצאת אישה ממגרש כזה כשהיא חבולה ומוכה - אבל שבעת רצון. סוף סוף גם לה יש מכונית
   

  אחת הפעילות הבולטות ביותר במחאה נגד האיסור על נשים לנהוג הייתה מנאל א-שריף בת ה-39. היא זכתה לכינוי "רוזה פארקס הסעודית" על שם הגיבורה השחורה האמריקנית שסירבה לעבור לאחורי האוטובוס בשנות האפליה הממוסדת נגד שחורים ונתנה רוח גבית לתנועה למען זכויות האזרח בארה"ב. במרוצת השנים נעצרה א-שריף כמה פעמים, אך פעם אחר פעם חזרה למאבקה, ובאחת מהפעמים העלתה ליוטיוב סרטון שבו היא נראית נוהגת במכוניתה. הסרטון נשא את הכותרת "אני אנהג ברכב שלי בעצמי".

   

  בעקבות גל המעצרים האחרון אמרה א-שריף ל-BBC: "המעשה הזה מחזיר את הנשים לנקודת ההתחלה – חזרנו להיות מדינת משטרה. אם אתה מדבר, תיכנס לכלא ויתנהל נגדך קמפיין השמצה שמבוסס על שקרים. עכשיו אנחנו רואים את אותה המדיניות". ארגוני זכויות אדם דיווחו השבוע כי לפחות כמה פעילות שלא נעצרו קיבלו שיחות טלפון מאיימות שמהן השתמע כי צפוי להן גורל דומה.

  סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
  רשת אופנה סעודית משווקת מעיל חגיגי עם הדפס של תאריך הסרת האיסור

  האנא אל-חמרי, אף היא פעילה בתחום זכויות הנשים בסעודיה, צייצה בטוויטר: "בושה שהתקשורת המערבית לא מקדישה את תשומת הלב הראויה לפעילות זכויות הנשים שנעצרו לאחרונה בממלכה". היא מתחה ביקורת על כך שלמעצרי הפעילות התקשורת הזו אינה מפנה לכאורה את אותה תשומת הלב שהיא מפנה ל"השתפכויות" של בן סלמאן ולרפורמות שלו.

   

  להטיס מטוס כן, לנהוג הביתה לא

  האיסור על נשים לנהוג יפוג ב-24 ביוני, ובימים אלה נשלמות בסעודיה ההכנות לביצוע המהלך, שיהיה מהפכה חברתית שתשפיע על כל תחומי החיים. אחת השאלות שהתעוררו למשל היא כיצד תופיע האישה בתמונה ברישיון הנהיגה שלה: החוק הסעודי מחייב נשים לכסות את ראשן ופניהן, אבל משרד התחבורה הסעודי הודיע כי ברישיון הנהיגה פניהן של הנשים יהיו חשופים כפני הגברים.

  סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
  כמו תמיד במהפכות - יש מי שמוצא בהן תועלת כלכלית. הכיתוב בקריקטורה: "עליית מחירים בבתי הספר לנהיגה"

  האיסור ארוך השנים יצר מצבים אבסורדיים למדי, למשל כזה שבו לאישה מותר להטיס מטוס – ובסעודיה אכן יש אישה טייסת בחברת התעופה הלאומית ובחיל האוויר – אך אסור לה לנהוג במכונית מנמל התעופה לביתה. עם כניסת החוק החדש לתוקף יורשו נשים לנהוג גם במוניות וברכבי הסעות, וחברת "אוּבּר" כבר הודיעה כי היא מחפשת נהגות סעודיות המעוניינות לעבוד בשורותיה. לנשים יוּתר גם לנהוג במשאיות ולהתפרנס מכך.

   

  מיד לאחר ההודעה שלנשים יותר לנהוג פתחו בתי ספר לנהיגה בסעודיה מסלולים מיוחדים ללימוד נשים. כן הוקמו מסלולים ללימוד תיאוריה וחוקי תנועה לנשים המתכוונות להוציא רישיון.

  סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
  ככה נראית היסטוריה: לראשונה בסעודיה - שלטי חוצות הפונים לנהגות

  במשרד התחבורה הסעודי יש חשש שאנשיו יתקשו להתמודד עם עומס הנשים שיבקשו ללמוד לנהוג. לנשים שקיבלו רישיון במדינה אחרת, כזו שסעודיה מכירה בה וברישיונות המונפקים בה, יותר לנהוג בממלכה מבלי לעבור שיעורים נוספים. נשים זרות המבקרות בסעודיה יוכלו לנהוג בה עד שנה מיום כניסתן למדינה או עד שיפקע תוקף רישיונן – כשהקובע הוא המועד המוקדם מבין השניים.

   

  על כל פנים, השבועות הקרובים עשויים להזכיר לסעודיות ולעולם עד כמה ארוכה הדרך שעוד יש לממלכה הסעודית לעבור בכל הנוגע לזכויות אדם. "למרבה הצער, המקפיין המחריד נגד הנשים והגברים האלה גרם נזק שפגע לא רק בנשים אלא בכל צורה של אקטיביזם ויכולת לנהל חילוקי דעות בסעודיה", אמרה סמאח חדיד מארגון "אמנסטי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמרור עצור על פני הנסיך בן סלמאן
  מומלצים