שתף קטע נבחר

5,000 דירות חדשות בת"א: אושרה תוכנית רובע 4

התוכנית, המתמרצת התחדשות עירונית, חלה על השטח המכונה הצפון החדש, בין שדרות רוקח ונחל הירקון, רחוב אבן גבירול, שדרות שאול המלך ונתיבי אילון. המומחים מזהירים: בעלי הנכסים ברובע יידרשו לשלם היטלי השבחה בגובה של עד מאות אלפי שקלים במידה שיימכרו אותם

תוכנית רובע 4 בשטח הצפון החדש בתל אביב אושרה וצפויה להתפרסם למתן תוקף בשבוע הבא. התוכנית מאפשרת להוסיף כ-5,000 יחידות דיור חדשות בלב העיר במסגרת התחדשות עירונית, באמצעות קביעת זכויות בנייה לבנייה חדשה ולתוספות על בניינים קיימים.

 

 אחרי עשור, אושרה תוכנית רובע 3 בתל אביב

היטל השבחה ברובע 3 בת"א - בקרוב בערים נוספות?

 

סגן ראש העירייה, דורון ספיר, המשמש יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל אביב, פרסם הבוקר (ה') בעמוד הפייסבוק שלו כי חתם אתמול על התוכנית. "זוהי תוכנית של התחדשות עירונית הכוללת בתוכה את תמ"א 38 והופכת את הזכויות של התמ"א לזכויות מוקנות", כתב ספיר. "התוכנית מתמרצת הריסה ובנייה מחדש עד לגובה של 8 קומות. לתוכנית יש פוטנציאל לתוספת של כ-5,000 יחידות דיור לעיר".

 

תוכנית רובע 4 תחומה בין הרחובות שדרות רוקח ונחל הירקון בצפון, רחוב אבן גבירול ממערב, שדרות שאול המלך בדרום ונתיבי אילון ממזרח. ברובע נכללות בין היתר השכונות בבלי, גבעת עמל ופארק צמרת.

 

ימי חסד אחרונים לבעלי הנכסים ברובע

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה, מסר כי היתרון העיקרי באישור התוכנית הוא מתן ודאות באשר לזכויות המוקנות לבעלי הנכסים. זאת, הוא הדגיש, כי מרגע פרסום התוכנית למתן תוקף, בעלי הנכסים ברובע יידרשו לשלם היטלי השבחה, שעד כה היו פטורים מהם.

 

מפת הרובעים 3 ו 4, תל אביב ()
מפת הרובעים 3 ו 4, תל אביב

 

"לאחר שהתוכנית תפורסם למתן תוקף, הוועדה המקומית תפתח פתח מחדש מבחינתה לגבות היטל השבחה בגין הזכויות היחסיות שניתן היה לקבל בפטור מהיטל לפי תמ"א 38, מה שהיא לא מוסמכת לעשות כיום", הסביר.

 

"אולי אלה ימי חסד אחרונים לבעלי הנכסים ברובע", הוסיף. "כל זמן שהתוכנית אינה מתפרסמת למתן תוקף, היא צריכה להיות מנוצלת על ידי בעלי נכסים המעוניינים למכור את נכסיהם מבלי שיחול עליהם היטל השבחה בגין תוכנית זו, או לכל הפחות בגין זכויות קיימות מכח תמ"א 38 יחול עליהם".

 

שמאית המקרקעין נחמה בוגין אמרה בהתייחס לתוכנית כי "על רקע השינוי הקרוב הצפוי בעלי נכסים צריכים להיות מאוד ערניים לנושא של היטל השבחה ולבדוק את המשמעויות לפני ביצוע עסקה".

 

רחוב אבן גבירול בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רחוב אבן גבירול בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

"גובהו של היטל השבחה יכול לנוע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים לכל נכס", הוסיפה. "על בעלי הנכסים באזור העומדים בפני ביצוע עסקה - מכירה או תמ"א, לבחון היטב את צעדיהם על מנת שלא ימצאו את עצמם לפתע עם דרישת חוב גבוהה שלא לקחו בחשבון".

 

תוכנית הרבעים

תוכנית רובע 4 כלולה בתוכנית הרבעים שמקדמת בשנים האחרונות עיריית תל אביב, לארבעה רבעים במרכז העיר - 5,4,3 ו-6. תוכניות אלה מתוות מדיניות חדשה, המחליפה את כל שכבות התכנון שנוספו לתוכניות הראשיות לאורך השנים, וקובעות סל זכויות מקסימאלי לבנייה.

 

התוכניות חלות על בנייני מגורים בלבד, כולל בנייני מגורים מעל חזית מסחרית, כשנפחי הבנייה המוצעים נעים בין 5 קומות וקומת גג חלקית, ל-6 קומות וקומת גג חלקית. ברובע 4 התוכנית חלה גם על בניינים ברחובות המסחריים שבצירים הראשיים, ומאפשרת בהם גם 7 קומות וקומת גג חלקי.

 

התוכניות הראשונות שהוגשו לאישור הוועדה המקומית בתל אביב עסקו ברבעים 3 ו-4. התוכניות גררו מאות התנגדויות, בין השאר מצד בעלי דירות ויזמי תמ"א 38, בשל היטלי ההשבחה המתווספים בעקבות התוכניות.

 

בינואר האחרון אושרה התוכנית לרובע 3, וכעת אושרה התוכנית לרובע 4, זאת בהמשך להחלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שאישר הסכמות בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בן קלמר
רחוב אבן גבירול בתל אביב. הגבול המערבי של התוכנית
צילום: בן קלמר
מומלצים