שתף קטע נבחר

הפעיל שרגלו נשברה: "המשטרה רצתה להעביר מסר לערבים"

רגלו של ג'עפר פרח עדיין מקובעת בסד, שבוע לאחר שהוכה לטענתו במעצר בחיפה. "המפכ"ל והשב"כ ידעו מה קורה, הם החליטו ללמד אותנו שיעור בגבולות השיח", מאשים פרח. המשטרה: "זו הייתה התססה לאלימות, ולא מחאה לגיטימית"

 

 

שבוע חלף מאז ההפגנה הסוערת בחיפה ופרשת הרגל השבורה של מנכ"ל עמותת מוסאוא לזכויות הערבים בישראל ג'עפר פרח, וכמות המבקרים בביתו אינה פוסקת. "זה התחיל עוד לפני ששחררו אותו מהמעצר", אמרה אתמול (ה') אשתו, אסמהאן. רגלו של פרח עדיין חבושה ומקובעת בסד, ובעוד הכאב הפיזי הוקל במעט, הכאב והזעם שלו על האירוע - מתחדדים. כעת הוא טוען כי היערכות המשטרה להפגנה הייתה למעשה מלכודת לציבור הערבי, כדי להבהיר שדעתו בעניין האירועים בעזה אינה מקובלת.

 

ג'עפר פרח (צילום: עידו ארז)
"החליטו ללמד אותנו שיעור בגבולות השיח הציבורי". ג'עפר פרח(צילום: עידו ארז)

"שבוע לפני כן הייתה הפגנה שבה חסמו את רחוב העצמאות. המשטרה לא הייתה ערוכה ולא היה לה מודיעין. מפקד המחוז החליט שעכשיו צריך להראות מי בעל הבית באזור הזה", טוען פרח בריאיון ל-ynet. "עכשיו יש גם מלחמה על זהות המפכ"ל הבא, אז אולי מי שמרביץ יותר לערבים מחזיק בסיכויים גבוהים יותר. אולי ככה מפקד המחוז ומפקד תחנת חיפה חושבים, וזאת התוצאה".

 

למרות שבימים שלפני המהומות היו הפגנות דומות בעיר שעברו ללא בעיות, פרח משוכנע שההחלטה "לפוצץ" את ההפגנה התקבלה בצמרת המשטרה והשב"כ. "כל הקודקודים היו שם, והמפכ"ל ידע מה קורה. גם השב"כ היה מעורב, כולם ידעו", הוא טוען. "הם החליטו ללמד אותנו שיעור בגבולות השיח הציבורי לערבים בישראל".

 

"היתה הפגנה של 10,000 בני אדם באום-אל פחם ובשפרעם. גם בסכנין היו 10,000 מפגינים. ולא עשו את זה שם, כי היו שם רבבות. אבל לקחת קבוצה של 400-300 מפגינים, להרביץ להם, להשפיל אותם ולשים אותם במעצר ל-48 שעות בלי שופט - מתאפשר רק ביום שישי בחיפה, בערב חג שבועות", אמר.

 

 

כניסה הארכת מעצר ג'עפר פרח מנכ
פרח בהארכת המעצר(צילום: זהר שחר)

פרח המשיך לתקוף את המשטרה: "זה היה מתוכנן ורצו להעביר מסר לחברה הערבית. אלה גבולות השיח הפוליטי שלכם. עד כאן. דברו על דיור, דברו על מה שאתם רוצים, על עזה אל תדברו. אנחנו נדכא, נירה, ניקח את המסים שלכם ונכבוש את העם הפלסטיני 50 שנה נוספות. אתם לא תשפיעו על השיח הציבורי".

 

על הגיבוי שקיבלה המשטרה על התנהלותה באירועים אמר כי הוא "לא בטוח שראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן מעורבים, אבל הגיבוי הפוליטי שהם נותנים לתרבות השקר והאלימות שיש במשטרה היא בעייתית", אמר פרח.

 

"הרי הקודקוד הפוליטי חושב שזה טוב להסית נגד ערבים, ראינו את זה בשריפות. הרי הקודקודים הפוליטיים, מנתניהו ועד ארדן, לא חסכו בהסתה נגד ערביי חיפה בשריפות ובהזדמנויות אחרות. הלגיטימציה הפוליטית אפשרה לשוטרים הסרוחים בשטח לעשות את מה שעשו".

 

"החקירה של המחלקה לחקירות שוטרים אמורה להיות פשוטה וברורה", קובע פרח. "כל תחנת משטרה בחיפה מרושתת מצלמות שיכולות להעיד שנכנסתי לבניין בהליכה, ויצאתי ממנו בצליעה". לדבריו, רק החדר שבו הוכו העצורים וחדרי השירותים, נמצאים מחוץ לטווח המצלמות.

 

שמעת שאלשיך אמר בצורה ברורה ששוטר שלא יכול לשלוט בעצמו לא יהיה במשטרה.

"בוקר טוב, יש לו הרבה שוטרים שלא שולטים בעצמם, זה לא המקרה הראשון. הוא כנראה לא מכיר את התחנות שהוא מפקד עליהן", אמר פרח. "ויותר גרוע מזה, כל פיקוד המשטרה יושב באותו בניין - ובקומה הראשונה מרביצים ל-21 עצורים. הם טוענים שהם לא ידעו על כך. מה שמצביע שהם לא מודעים למתרחש בתחנה שלהם. כאזרח הייתי מצפה שמפקדי המשטרה ידעו מה קורה בניידות, לא רק מה שקורה בקומה הראשונה של התחנה".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "נזכיר כי מדובר בהתפרעויות של המון משולל רסן, אשר פעל באלימות תוך ביצוע ונדליזם ויידוי אבנים, והפר באופן בוטה את הסדר הציבורי בניגוד לחוק. על מנת לשמור על שלום הציבור וביטחונו נעצרו 21 מתפרעים כדין, בגין פגיעה בסדר הציבורי ועוד. למען הסר ספק, לא מדובר במחאה לגיטימית, אלא הסתה והתססה לאלימות תוך פגיעה בשגרת החיים התקינה בעיר ובמרקם החיים הייחודי לה".

 

בנוגע לפרח אמרו: "לצערנו, גורמים שונים בוחרים להפיץ שמועות שאינן מתיישבות עם העובדות בשטח, כפי שהן מוכרות בשלב הזה. ממצאי הבדיקה עד כה מראים כי לא נמצא קשר בין פציעתו של אחד העצורים לבין מעצרו. הנושא נמצא בבדיקת מח"ש. ככל שיש טענות קונקרטיות וראיות התומכות בטענות הרי שראוי שיועברו למח״ש ולא ישמשו כקרדום תקשורתי ללא תימוכין במציאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים