שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המשטרה ביקשה מחפץ עוד מידע על "הלחץ בבית נתניהו בסוגיות ביטחוניות"

  היועץ לשעבר של משפחת נתניהו טען כי רה"מ פעל בלחץ בנו ורעייתו - בניגוד לעמדת גורמי ביטחון - והזכיר את פרשות המגנומטרים בהר הבית והצילום עם המאבטח מירדן. ל-ynet נודע שהמשטרה גבתה מחפץ עדות מפורטת, חקרה מעורבים נוספים והשיגה מסמכים. תגובת נתניהו: "רק רה"מ מקבל החלטות בענייני המדינה"

   

  ניר חפץ בנימין נתניהו שרה נתניהו יאיר נתניהו (צילום: רויטרס, קובי גדעון, לע
  ניר חפץ, בנימין נתניהו, אשתו שרה ובנו יאיר(צילום: רויטרס, קובי גדעון, לע"מ)

  ניר חפץ, לשעבר יועץ התקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא הסתפק רק בהעברת מידע בתיקים 1000 (פרשת המתנות), 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) ו-4000 (פרשת בזק). ל-ynet נודע כי חוקרי המשטרה ביקשו מעד המדינה חפץ עדות על היכרותו עם פרשות הצבת המגנומטרים בהר הבית והמשבר עם ירדן בעקבות ירי המאבטח, ביצעו פעולות חקירה נוספות וייתכן שאף עירבו גופי חקירה אחרים. חפץ טען כי ראש הממשלה פעל בסוגיות אלה בלחץ בנו ורעייתו, בניגוד לעמדת גורמי ביטחון.

   

  אותן טענות פורסמו אחרי חתימת הסכם עד המדינה, לפני כשלושה חודשים. אז, אחרי הפעלת לחץ כבד על מי שהיה איש סודם של בני משפחת נתניהו, פרש חפץ בפני החוקרים את תהליך קבלת ההחלטות שהתקיים לטענתו בבית ראש הממשלה בנוגע לאירועים ביטחוניים. "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הן הזויות", צוטט חפץ. "הדרגים הביטחוניים היו מקבלים החלטה, אבל אז יאיר היה צורח עליו ושרה הייתה עושה סצנות והוא היה נכנע".

    

  אחרי אותן אמירות נוקבות של חפץ, היו שהסבירו כי הפרטים שהעלה לא נוגעים לעניין פלילי ולכן העיסוק בהם לא מעניין כלל את המשטרה. ואולם, כעת מתברר כאמור כי ההתרחשויות במעון ברחוב בלפור בירושלים בהחלט עניינו את החוקרים.  

  ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה(צילום: רויטרס)

  יאיר נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  יאיר נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

   במשטרה זימנו את חפץ לפני כמה שבועות למסור עדות מפורטת בנוגע לדברים ששמע לגבי הצבת המגנומטרים בהר הבית אחרי רצח שני שוטרים ביולי 2017, ובנוגע לתקרית בשגרירות ישראל בעמאן באותו החודש, שבמהלכה הרג מאבטח ישראלי שני אזרחי ירדן. בעקבות העדות הזו נגבו עדויות מגורמים נוספים שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות, וכן פעלו במשטרה להשיג מסמכים הקשורים לדיונים הרגישים.

   

  חפץ סיפר בעדותו כי הבן יאיר נתניהו אמר שיש להשאיר את המגנומטרים שהוצבו בהר הבית למשך ימים נוספים, אף על פי שזאת הייתה עמדה מנוגדת לדעת נציגי מערכת הביטחון. בהקשר זה יוזכר כי הצבת המגנומטרים בהר הבית עוררה זעם רב בקרב הפלסטינים ומוסלמים ברחבי העולם.

   

  חפץ אף טען בסוגיית פרשת תקרית הירי בירדן כי מי שלחץ על מפגש עם המאבטח בלשכת ראש הממשלה היה הבן יאיר. עד המדינה סיפר לחוקרים בנוגע לעמדת גורמי הביטחון כי "אמרו לו שזאת טעות ושזה עלול ליצור מתיחות עם ירדן, אבל הוא (נתניהו. א"ס) התעקש לצלם ואחרי זה להעלות בפייסבוק ואז התחיל הבלגן".

  המגנומטרים בהר הבית (צילום: AP) (צילום: AP)
  המגנומטרים בהר הבית(צילום: AP)
   

  נתניהו במפגש עם המאבטח שהרג שני אזרחים בירדן (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
  נתניהו במפגש עם המאבטח שהרג שני אזרחים בירדן(צילום: חיים צח, לע"מ)

  חפץ סיפר לחוקרים כי אירועים אלה הם שהובילו אותו בסופו של דבר לעזוב את עבודתו במשרד ראש הממשלה. הוא ציין בפני החוקרים כי לא יכול היה לשאת את ההתנהלות ואת דרך קבלת ההחלטות.

   

  "הרבה אנשים היו שותפים להחלטות האלה", אמר חפץ לחוקרים ונקב בשמותיהם ."גורמי הביטחון היו תמימי דעים בנוגע להחלטה שצריך לקבל, אבל הוא (נתניהו) החליט לעשות את זה בניגוד לקביעתם. אפשר לבדוק את זה". והבדיקה, כאמור, אכן נעשתה, אך לא ברור מה ייעשה עם העדות ועם החומרים שנאספו.

   

  הארכת מעצר לחפץ    (צילום: מתן טורקיה)

  הארכת מעצר לחפץ    (צילום: מתן טורקיה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  בתוך כך, במשטרה מתכוננים בימים אלה להשלמות חקירה בתיקי 1000 ו-2000. בנוגע לתיק 1000, עד המדינה חפץ הצביע על אנשי עסקים נוספים שהיו קשורים במתן מתנות לבני הזוג נתניהו, ולכן נראה כי החוקרים יגבו מהם עדות בתקופה הקרובה.

   

  גם בנוגע לתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) סיפק חפץ שמות של מעורבים נוספים לטענתו בפרשה, וגם הם צפויים להיחקר בזמן הקרוב. נתניהו עצמו צפוי להיחקר שוב ב-12 ביוני. זאת תהיה החקירה השנייה של ראש הממשלה מאז שחפץ חתם על הסכם עד המדינה. במהלך החקירה צפויים החוקרים להטיח בו את הדברים המרכזיים שמסר חפץ.

   

  מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "לא היה ולא נברא. בניגוד לטענה ההזויה, רק ראש הממשלה הוא זה שמקבל החלטות בענייני המדינה ולא איש מבני משפחתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים