שתף קטע נבחר

חקלאים מעוטף עזה: "נתבע את הנייה וסינוואר בהאג בגלל טרור העפיפונים"

בעקבות אלפי דונמים שעלו באש בשבועות האחרונים, הודיעו גורמים מהיישובים צמודי הגדר שיתבעו את ארגון הטרור ואת מנהיגיו בבית הדין הבינלאומי: "קוראים לחקלאים וישראלים נוספים להצטרף אלינו"

 

 

משיבים אש: על רקע טרור העפיפונים הודיעו היום (א') חקלאים מעוטף עזה שהם מתכוונים לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג ולתבוע בגין פשעי מלחמה את ראשי חמאס ברצועה, בהם מנהיג הארגון יחיא סינוואר ויו"ר הלשכה המדינית איסמעיל הניה. הם יעשו זאת בסיוע ארגון "שורת הדין".

 

את ההודעה מסרו תושבי העוטף שבוע לאחר הכרזת הפלסטינים שלפיה יגישו נגד ישראל תביעה לבית הדין הבינלאומי בהאג בעקבות האירועים הקטלניים על הגדר בחודשים האחרונים.

הפגנה צעדת השיבה רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה ליד יער בארי ()
שריפה ליד יער בארי

את התביעה מתכוונים החקלאים להגיש באמצעות ארגון שורת דין, ותהיה זו תגובה אזרחית ראשונה לטרור העפיפונים, שהפך בתקופה האחרונה לסיוט עבור יישובי עוטף עזה בכלל וצמודי הגדר בפרט. בין השאר מדובר בקב"ט קיבוץ עלומים רפי בביאן, ובמנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם, עופר ליברמן, שביישוב שלו נשרפו אלף דונם חיטה במהלך השבועיים האחרונים בלבד.

 

הם מבקשים לתבוע בגין שורת עבירות המהוות הפרה בוטה של סעיפים ב"אמנת רומא", בהן שריפת שדות חקלאיים על ידי עפיפוני תבערה, תקיפת גבולות ישראל, שימוש בילדים למטרות לחימה ושימוש באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.

 

34 מושבים מהמועצות האזוריות מרחבים ושדות נגב, החברים בחברה החקלאית "מושבי נגב" ושדותיהם נשרפו בעקבות טרור העפיפונים, הודיעו על הצטרפותם לתביעה נגד מנהיגי חמאס בהאג.

 

ראשי המועצות, שי חג'ג' ותמיר עידאן, אמרו: "מי שמפריח עפיפון תבערה במטרה להצית אש ולפגוע בחיי אדם, מניח מטעני חבלה, בונה מנהרות טרור - הוא טרוריסט לכל דבר. טרור זה טרור, בין אם הוא 'פרימיטיבי' ובין אם הוא 'מתוחכם'. אין הבדל בין הטרור בעזה לטרור דעאש. על העולם כולו להתאחד נגד הטרור האיסלאמי. ולאפשר חיים שקטים ורגועים בפריז, מינכן וגם כאן בישראל." חג'ג' ועידאן הוסיפו: "אנחנו רוצים לחיות כאן בשלום ומתגעגעים לתקופות בהן היו שיתופי פעולה עיסקיים בין עזה ליישובי הדרום בישראל".

 

ארגון שורת הדין קורא לחקלאים ואזרחים נוספים להצטרף לתביעה. נשיאת הארגון, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר: "ישראל לא תשתוק. המציאות הביטחונית הקיימת, שבה שדות ויערות בישראל נשרפים בכל יום בידי פעילי ארגון טרור, היא בלתי מתקבלת על הדעת. לא ייתכן שבכירי החמאס יאשימו את ישראל בפשעי מלחמה בזמן שהם משתמשים באוכלוסיה אזרחית, בדגש על ילדים, כמגן אנושי לפעולות הטרור שלהם - שמופנות פעם אחר פעם לכיוון אזרחי ישראל. ועל כן אנו קוראים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג למצות איתם את הדין".

 

הארגון קורא לחקלאים נוספים ולאזרחים להצטרף לתביעה בקישור הבא: https://www.ipetitions.com/petition/demand-hamas-to-be-prosecuted-for-war-crimes-in

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עפיפון תבערה שהופרח מרצועת עזה
צילום: AP
מומלצים