שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

עוד מגדלי יוקרה בת"א, וילות ופארק גולף באילת

יוצאת לדרך בניית פרויקט יוקרתי על אדמת בית ההארחה ההיסטורי של התזמורת הפילהרמונית בתל אביב. עוד בצנרת התכנון: פינוי בינוי בלוד ובבת ים, שכונת מגורים עם פארק גולף באילת, עתירה נגד פרויקט ענק בעכו ותוכנית לבניית גורדי שחקים במתחם הבורסה בר"ג

ועדת התכנון המקומית של תל אביב העניקה השבוע היתר בנייה לפרויקט היוקרה 'הפילהרמונית', המתוכנן על אדמת בית ההארחה ההיסטורי של התזמורת הפילרמונית, בין סמינר הקיבוצים לשכונת כוכב הצפון בתל אביב. הפרויקט כולל שני מגדלי יוקרה בני 10 קומות כל אחד, עם 93 יחידות דיור.

 

מדובר בפרויקט של חברת יוסי אברהמי, המתוכנן על על מגרש של 4.6 דונם באחת הקרקעות האחרונות שנותרו לשיווק בשכונה. הוא יכלול דירות 4 ו-5 חדרים, כמו גם פנטהאוזים, ובחברה מעריכים שהמחיר למ"ר יעמוד על כ-55 אלף שקל בממוצע.

 

פרויקט הפילהרמונית יוסי אברהמי (הדמיה איבולב מדיה)
פרויקט הפילהרמונית, יוסי אברהמי(הדמיה איבולב מדיה)

בפרויקט מתוכננים מתחם ספא ובריאות עם בריכת שחייה, חדר כושר, סאונה, מרתף יינות, מועדון דיירים עם חדר קולנוע, מחסן פרטי וחנייה תת קרקעית מקורה, בתוך מתחם סגור ושמור 24/7.

 

בית ההארחה הדו קומתי הוותיק של התזמורת הפילהרמונית נחנך במרץ 1966, ושימש כאכסנייה לאמנים המופיעים בישראל. במשך השנים התארחו בבית הארחה בכירי המוזיקאים, בהם המנצח ליאונרד ברנשטיין, הכנר יהודי מנוחין, המנצח הצרפתי פול פאריי, המנצח הגרמני קורט מזור והפסנתרן ארתור רובינשטיין.

 

המבנה נסגר בשנת 2000 בשל עלות אחזקתו, שהיתה גבוהה בהשוואה להלנת מוזיקאים בבית מלון, ונדרש שיפוץ מקיף ויקר כדי לחדש את פעילותו. בדצמבר 2014 רכש אברהמי את הקרקע במכרז שפרסמה התזמורת הפילהרמונית תמורת 151 מיליון שקל.

 

בחודש ספטמבר התקבל היתר חפירה ודיפון לאתר וכעת התקבל היתר הבנייה. אברהמי מסר כי "העיר מתחדשת והביקוש הגובר מחייב פינוי אתרים ישנים, שישמשו לבניית פרויקטים מודרניים".

 

פינוי בינוי ראשון בלוד

הוועדה לתכנון ובנייה מחוז מרכז במינהל התכנון, אישרה אתמול להפקדה פרויקט פינוי בינוי ראשון בלוד, בשדרות הציונות סמוך לכביש 40, שעתיד לשנות את פני הכניסה לעיר.

פינוי בינוי לוד מתחם הציונות (הדמיה: כנען שנהב אדריכלים)
מתחם הציונות המתוכנן בלוד(הדמיה: כנען שנהב אדריכלים)

הפרויקט כולל בניית 742 יחידות דיור, 3,000 מ"ר תעסוקה ומסחר, פיתוח שטחי ציבור, הקמת פארק רובעי חדש וכיכר בתי קפה. כיום יש במקום 124 יחידות דיור במבני מגורים ישנים.

 

מדובר ביוזמה של חברת פיוצ'ר סנצ'ורי בשיתוף עם עיריית לוד, החברה הכלכלית העירונית לוד והמנהלת להתחדשות עירונית. ראש העיר, יאיר רביבו, מסר כי "פרויקט זה מצטרף לעוד שורה של פרויקטים, שהופכים יחדיו את לוד לעיר גדולה עם תשתיות חדשות, פיזיות וחברתיות, עיר מרכזית בישראל".

פינוי בינוי הצינוות לוד (תוכנית: כנען שנהב אדריכלים)
(תוכנית: כנען שנהב אדריכלים)

  

פינוי בינוי בכניסה לבת ים

ועדת התכנון מחוז מרכז במינהל התכנון אישרה בתחילת השבוע (א') את תוכנית פינוי בינוי יוספטל-איילון, בסמוך לנתיבי איילון ולתחנת יוספטל של רכבת ישראל. התכנית כוללת הריסת 64 יחידות דיור בארבעה בניינים: שלושה בשדרות יוספטל 111-115, ואחד ברחוב הנריטה סולד 20.  

 

בת ים פינוי בינוי יוספטל איילון (הדמיות: משרד אדריכלים גבירצמן כנף פרנס בע
המגדלים המתוכננים ביוספטל-איילון(הדמיות: משרד אדריכלים גבירצמן כנף פרנס בע"מ)

במקום ייבנה מתחם תעסוקה, מסחר ומגורים, בשני מגדלים שיכילו 300 יחידות דיור, וכן מגדל משרדים בהיקף של 30 אלף מ"ר מעל קומת מסחר בחזית רחוב יוספטל. בנוסף, התוכנית תאפשר מעבר להולכי רגל בין הנרייטה סולד לרחוב יוספטל.

 

בעירייה ציינו כי התוכנית תואמת את המדיניות העירונית לחידוש הכניסות לעיר מנתיבי איילון ומהווה חלק מתהליך הפיכתה של העיר בת ים למרכז העסקים של גוש דן.

 

הפרויקט מצטרף לתוכניות הפינוי בינוי על ציר יוספטל איילון, כאשר כיום נבנים באזור העסקים מבני משרדים ומסחר וכן החלה הקמתו של בית המשפט האזורי לנוער, תעבורה ומשפחה. בסך הכל מתוכננים כיום באזור העסקים בעיר 2 מיליון מ"ר משרדים ומסחר.

 

עתירה נגד שכונה חדשה בעכו

הקליניקה לזכויות דיור ופיתוח עירוני במרכז הבינתחומי הרצליה, עתרה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד עיריית עכו וועדות התכנון, בדרישה לבטל תוכנית ענק שאושרה לאחרונה בהליך מזורז, לבניית שכונה ואזור תעשייה ומסחר חדשים ממזרח לעיר ובמנותק ממנה, מעבר לכביש 4.

 

העתירה הוגשה בשם גדי עירון, אדריכל ומתכנן ערים שהתנגדותו לתוכנית נדחתה, כנגד הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), יו"ר הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, משרד הבינוי והשיכון ועיריית עכו.

התוכנית של עכו ()
התוכנית של עכו

התוכנית כוללת בנייה של כ-8,000 יחידות דיור וכ-800 אלף מ"ר תעשייה ומסחר, הקמת מחלף חדש, מרכז תחבורה ותחנת רכבת. העותרים טוענים כי התוכנית אושרה תוך "שימוש דורסני" בחוק הוותמ"ל, ובאופן שיפגע בפוטנציאל ההתחדשות העירונית במרכז העיר.

 

עוד נטען, כי מדובר למעשה בתוכנית ליישוב חדש תחת אותה רשות מוניציפלית, עם שירותים שישרתו את כלל המטרופולין, תוך עקיפה של הליכי תכנון רגילים ומבלי לבצע בדיקות בסיסיות. לפיכך הם מבקשים לבטל את התוכנית ולהעבירה לבדיקה מקיפה של וועדת התכנון המחוזית מחוז חיפה. 

 

"מאחר שמדובר בפריפריה, הרי שהכדאיות הכלכלית להתחדשות עירונית נמוכה ולכן הסיכוי היחיד לכך הוא אם הממשלה תשקיע כסף", מסרו העותרים. "התקציב לתוכנית החדשה הוא תקציב ממשלתי משמעותי שעובר כולו לשכונה חדשה, לטענתנו, על חשבון ההתחדשות העירונית". 

  

גורדי שחקים חדשים במתחם הבורסה

הסוף למועדוני החשפנות במתחם הבורסה ברמת גן? הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב במינהל התכנון אישרה אתמול להפקדה להתנגדויות את תוכנית המתאר למתחם, הכוללת בניית בניינים וגורדי שחקים לצד המבנים הוותיקים, עם תמהיל שימושים של משרדים, מסחר, מגורים, מלונאות, מעונות סטודנטים ושטחי ציבור.

מתחם הבורסה ברמת גן (צילום: באדיבות החברה הכלכלית לפיתוח רמת גן ) (צילום: באדיבות החברה הכלכלית לפיתוח רמת גן )
מתחם הבורסה ברמת גן(צילום: באדיבות החברה הכלכלית לפיתוח רמת גן )

התוכנית כוללת בנייה בהיקף של 3.7 מיליון מ"ר למגורים, תעסוקה, מסחר, דיור מיוחד, שטחי ציבור ומלונאות. בתוך כך, מתוכננת תוספת של 800 דירות, כ-1,000 חדרי מלון וכ-1,000 מיטות במעונות סטודנטים, בחלוקה לארבעה מתחמי תכנון.

 

עוד מצוין בתוכנית, כי בעתיד ייקבעו בתכניות מפורטות שני מרכזים ציבוריים במרכז המתחם לתרבות וספורט, בהיקף של 10,000-8,000 מ"ר. בחלק הצפון-מערבי של המתחם מתוכנן מוסד חינוכי לצד מגדלי תעסוקה, בהיקף שטח של 7,200 מ"ר. התוכנית הינה ביוזמת הוועדה המקומית רמת גן ונערכה על ידי אדריכל דודי גלור.

 

כיום קיימים במתחם מבנים על שטחים בהיקף של כמיליון מ"ר, הכוללים כ-700 דירות וכ-200 חדרי מלון, וכן 300 חדרי מלון שאושרו לאחרונה. בתוכנית נקבעו הנחיות לבחינה כוללת של מתחם המלטשות הישן, כמו גם קביעת בניינים לשימור מתוך מטרה לשמר מבנים היסטוריים אלו במתחם.

 

בנוסף נקבעו בתוכנית הנחיות לשיפור ושדרוג המרחב הציבורי, לרבות נטיעות של עצי צל והקמת שבילי אופניים וצירי הולכי רגל, וכן הקמת חזיתות מסחריות לאורך הרחובות במטרה להפוך את האזור למקום מזמין וידידותי למשתמשים. כן נקבע תקן חניה מצומצם לרכב במטרה לעודד שימוש באמצעי התחבורה הציבורית השונים, בהם הקו האדום של הרכבת הקלה המתוכנן בסמוך.

 

שכונה חדשה באילת עם פארק גולף

ועדת התכנון במחוז דרום אישרה אתמול (ב') תוכנית לבניית שכונת מגורים חדשה באילת, עם כ-2,700 יחידות דיור. במרכז השכונה מתוכנן פארק גולף מקצועי, שיהווה מוקד תיירות נוסף בעיר.

 

התוכנית מיועדת לחלקה הצפוני של העיר, כהמשך של שדרות התמרים. היא כוללת בינוי ברמות צפיפות שונות של בתים צמודי קרקע, בנייה רוויה, בנה ביתך, יחידות בשילוב תעסוקה ומסחר ועוד.

 

בנוסף כוללת התוכנית ציר תנועה בגבול המזרחי ודרך המחברת את החלק הדרומי עם החלק הצפוני של העיר, ועוברת בין אתר הגולף לבין יער הולנד. במערב התוכנית מתוכננות שתי דרכים נוספות, וביניהן טיילת להולכי רגל.

 

התוכנית כוללת גם פיתוח אטרקציות תיירותיות בנחל רודד מצפון והרחבת שטח פארק הנחל, אפשרות לפיתוח מוקד ארכיאולוגי חדש, ועוד. את התוכנית מוביל משרד הבינוי והשיכון, בנוסף לפיתוח שתי שכונות חדשות - שחמון 1 ושחמון 2, וכן קידום שתי תוכניות נוספות עם כ-2,000 יחידות דיור כל אחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה איבולב מדיה
פרויקט הפילהרמונית, יוסי אברהמי
הדמיה איבולב מדיה
מומלצים