שתף קטע נבחר

רוסיה לצד ישראל? איראן מפריעה גם לפוטין

הדרישה הרוסית להוצאת "הכוחות הזרים" מסוריה לא נובעת מחיבת ציון. מבחינת פוטין, אחרי שהסתיימה מלחמת האזרחים, המיליציות רק מפריעות לו לעשות סדר בסוריה ולהפיק את היתרונות הכלכליים שבהם הוא מעוניין. אלא שישראל לא מסתפקת בכך, ולכן השר ליברמן יוצא למוסקבה

 

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין (צילום: EPA)
פוטין עם נתניהו. לא מאהבת ישראל(צילום: EPA)

ההתערבות הצבאית בסוריה היא המיזם החשוב והמוצלח ביותר של הנשיא ולדימיר פוטין בזירה הבינלאומית בעשור הנוכחי. רוסיה קצרה שדרוג במעמדה כמעצמה בינלאומית מובילה במזרח התיכון והדיחה את ארה"ב ממעמד ההשפעה הבלעדי שיש לה באזור.

 

 

עכשיו רוצה פוטין למקסם את הישגיו באמצעות הפקת יתרונות כלכליים משיקום סוריה שנהרסה במלחמת האזרחים, והוא גם רוצה להוציא חלק ניכר מכוחותיו כדי להקטין את ההוצאות שלו, אבל כדי להשיג את כל אלה זקוקה רוסיה לשני דברים: להשליט את אסד ומשטרו על כל שטחה של סוריה באופן צבאי ומנהלי, להגיע להסדרה מדינית שתסיים את מלחמת האזרחים ותאפשר לפתח את המיזמים הכלכליים ולשקם את צבא המשטר. אם יצליח, יזכה פוטין בהישג בינלאומי וביוקרה יוצאת דופן שאולי יאפילו גם על ההישג האמריקני שבפתיחת הדיאלוג עם צפון קוריאה.

 

כל זה חשוב כדי להבין מדוע לרוסים יש כעת עניין למנוע עימות בין ישראל לבין איראן, משטר אסד וחיזבאללה על אדמת סוריה, אלא גם מדוע נראה שרוסיה מתייצבת לכאורה לצד ישראל בדרישה "שהכוחות הזרים" יצאו מסוריה.

 

פוטין לא עושה זאת מאהבת נתניהו ולא מאהבת ישראל, אלא מפני שאיראן כרגע מפריעה לו לייצב את המצב בסוריה ומנסה להתחרות איתו על הפרויקט הכלכליים, מיזמי נפט, גז ופוספטים שרוסיה מקווה להפיק מהם מיליארדים (אלה פרויקטים שגם משטר אסד מתחרה עליהם מולו).

 

 

אבל מעבר לתחרות הכלכלית של האיראנים ברוסים, העימות בין צה"ל לבין משמרות המהפכה המנסים להתבסס בסוריה ולהקים בה חזית נגד ישראל, מאיים על כל הסדרה אפשרית בסוריה. יותר מזה: העימות בין ישראל לאיראן על אדמת סוריה עלול להביא להתמוטטות משטר אסד, שנאלץ לתת מחסה לאיראנים בבסיסי הצבא ולמנגנוני הביטחון שלו, בשעה שאסד מצליח בעזרת הרוסים להשתלט בקצב מהיר על נתחים נוספים בארצו.

 

לרוסים יש עניין ממעלה ראשונה בשימור משטרו של אסד כי הוא מעניק לגיטימציה להמשך מעורבותם העמוקה בכל שטחי החיים בסוריה. בזכות אסד הרוסים הם ה"מנהלים" של סוריה ויש להם גישה לאגן המזרחי של הים התיכון. עם זאת, אסד לא יכול להגיד "לא" לאיראנים שנצמדים אליו ודורשים ממנו להפוך את ארצו לכן שיגור של רקטות וטרור נגד ישראל, ובסיס לוגיסטי לחיזבאללה בלבנון.

 

האיראנים דורשים מאסד פריווילגיות כלכליות שהוא והרוסים אינם מוכנים לתת להם. חשוב לציין שהודות לסיוע האווירי הרוסי ולהתערבות הרוסית בהשגת הפסקות אש מקומיות ואזוריות שולט אסד כעת ב-70% מסוריה. פוטין כבר לא זקוק למליציות השיעיות העיראקיות, האפגניות והפקיסטניות, והוא זקוק פחות ופחות לחיזבאללה כדי לבצע התקפות יבשתיות על הקרקע.

ולדימיר פוטין פגישה עם נשיא סוריה בשאר אסד ב סוצ'י רוסיה (צילום: רויטרס)
פוטין עם אסד. לא להפריע לו לשלוט(צילום: רויטרס)

צבא סוריה, שהרוסים ציידו וחיזקו, כבר מסתדר לא רע בעצמו וזאת סיבה נוספת לכך שאם פוטין צריך לבחור בין התבססות איראנית לבין עימות בין רוסיה לישראל - הוא מעדיף את הצד החזק, כלומר את ישראל. צה"ל הוכיח מתחילת 2018 שהוא הבריון השכונתי הכי חזק וכרגע האיראנים לא מסוגלים להתמודד איתו בהצלחה.

 

יתרה מכך, צה"ל לא מהסס לפגוע באסד בבסיסים שהוא נותן לאיראנים, ואם מערך ההגנה האווירית הסורי מנסה לפגוע במטוסי חיל האוויר הוא סופג אבידות כבדות. חצי ממערך סוללות ליירוט מטוסים וטילים של סוריה כבר לא קיים, ואם העימות בין איראן לישראל על אדמת סוריה יימשך, אסד עלול לאבד את השליטה בחלקים מארצו ואת היכולת להשתלט על חלקים נוספים, לכן הרוסים דורשים את יציאת הכוחות הזרים מסוריה, כולל הטורקים, שקרעו שטח נרחב בצפון מזרח סוריה מהמדינה הסורית כדי להילחם בכורדים.

 

רוסיה רוצה שאסד ישלוט בסוריה, ואיראן, המליציות וחיזבאללה מפריעות לה, לכן הם דורשים מהאיראנים לצאת מסוריה ולאפשר לאסד לקצור את הפירות. אבל הרוסים רוצים גם לנצל את הקשר הטוב שנוצר עם ישראל כדי לאפשר לאסד לכבוש בלי התנגדות את רמת הגולן הסורית ואת דרום סוריה, כולל העיירה דראע שעל גבול ירדן. זו הסיבה ששר ההגנה הרוסי שויגו זימן אליו את שר הביטחון ליברמן כדי להציע לו עסקה: אנחנו לא ניתן לאיראנים להתקדם למרחק כמה עשרות קילומטרים מגדר הגבול עם ישראל ואתם לא תפריעו לצבא אסד להשתלט על הגולן הסורי ועל דרום סוריה.

 

ישראל לא מוכנה לעסקה הזו. היא לא מוכנה לנוכחית איראנית או שלוחותיה בכלל שטחה של סוריה מפני שכל מקום שבו הם נמצאים יתפתח לבסיס פעולה וייצור נשק מדויק נגד ישראל. עמדתה זו של ישראל זוכה לתמיכה גם של ארה"ב, והרוסים כרגע אינם מעוניינים בעימות עם ארה"ב. שר החוץ האמריקאי פומפאו אמר בין 12 הנקודות שציין שאיראן צריכה להפסיק את מעורבותה בסוריה ואת מעורבות שלוחיה, והאמריקנים הוכיחו לאחרונה שהם עומדים מאחורי דרישות ישראל בעניין הזה גם דיפלומטית וגם בתחומים אחרים.

 

מחר במוסקבה ייאלץ השר ליברמן להבהיר לעמיתו הרוסי שויגו שישראל לא מסתפקת בעצם שרוסיה רוצה לזרוק לה בגולן, אלא דורשת שרוסיה תממש את מה שאומרים בכיריה: כל הזרים צריכים לצאת מסוריה. רק אז לא תהיה לישראל שום התנגדות לכך שאסד ימשיך לשלוט שם כפי שהקרמלין רוצה.


פורסם לראשונה 28/05/2018 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רה"מ נתניהו והנשיא פוטין
צילום: AFP
מומלצים