שתף קטע נבחר

צילום: מתן צורי, רועי עידן

מטחים, אזעקות ויירוטים בדרום, דיון מיוחד בקריה

פצוע קל מרסיסים בקיבוץ בעוטף עזה בעקבות מטח הפצמ"רים. צלם ynet תיעד את רגעי החרדה. "היו נפילות מאוד חזקות", סיפרה תושבת המקום. נשיא המדינה העביר מסר לילדי הגן שבחצרו התפוצץ הפצמ"ר: "מחכים לביקורכם בביתי". ליברמן מכנס דיון בקריה, הג'יהאד האיסלאמי: "דם עמנו אינו זול"

 

 
במתקפת פצצות המרגמה אל יישובי עוטף עזה - הכבדה ביותר מאז "צוק איתן" - נפצע קל אדם מרסיסים בידו באחד הקיבוצים. בגן הילדים שבחצרו התפוצצה הבוקר (ג') פצצת מרגמה, הילדים לומדים כרגיל. ביישובי המועצות בעוטף עזה נשמעו אזעקות צבע אדום שהפרו את שגרת הבוקר. אזעקה נוספת תפסה את התושבים באשכול קצת אחרי השעה 09:30. צלם ynet תיעד את רגעי החרדה, הריצה למחסה והבכי.

פגיעת פצצת מרגמה (צילום: אושרי צימר)
פגיעת פצצת מרגמה בעוטף עזה(צילום: אושרי צימר)
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כינס בקריה בתל אביב דיון הערכת מצב מיוחד עם הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון. דובר הג'יהאד האיסלאמי דאוד שיהאב בירך על מטח הפצמ"רים, אך הארגון טרם קיבל אחריות: "תגובה מבורכת של ההתנגדות. דמם של בני עמנו אינו זול. ישראל לא יכולה לשפוך אותו ללא הרתעה".

 

בעקבות המטח בוטלה הצגה שתוכננה להתקיים היום במועצת אשכול. מירב כהן, תושבת הקיבוץ שבו נפלה פצצת מרגמה, סיפרה כי האזעקה תפסה אותה בדיוק כשהחלה להכין כריכים לבתה. "הערתי את הילדה לבית ספר וכשהלכתי להכין את הסנדביצ'ים - פתאום צבע אדום. רצתי להעיר את הילדים שעדיין ישנים, כולנו נכנסנו לממ"ד. הבנו שזה אירוע אמיתי, היו נפילות מאוד חזקות, כמה נפילות. תוך כמה דקות הגיעה ההודעה שבאמת פה ליד הגן נפילה אחת".

 

 

רגעי החרדה:

אעזקה צבע אדום ממ
(צילום: רועי עידן)

אעזקה צבע אדום ממ
(צילום: רועי עידן)

אעזקה צבע אדום ממ
(צילום: רועי עידן)

אעזקה צבע אדום ממ
(צילום: מתן צורי )

 

נפילת פצמ
(צילום: בראל אפרים )

פצצת מרגמה בעוטף עזה (צילום: רועי עידן)
פצצת מרגמה בעוטף עזה(צילום: רועי עידן)

תיעוד ירי רקטות מ רצועת עזה לשטח ישראל ()
יירוטי כיפת ברזל, הבוקר
 

כהן סיפרה כי בתה נבהלה: "בשנייה הראשונה הילדה מאוד נבהלה, הסברנו לה שאנחנו בממ"ד והכל בסדר, רק מזמן הם חוו את זה על בסיס כמעט יומי. ברגע שהיא ראתה שכולנו ביחד בסדר בממ"ד, הבומים מפחידים מעצם החוזק שלהם, אבל זהו, בממ"ד, ומחכים להמשך היום". היא הוסיפה כי הגורמים המוסמכים הודיעו על חזרה לשגרה. "הילדים בגן, הילדים האחרים בבית הספר".

 

אף שלא היו נפגעים וההנחיות שניתנו לשמור על שגרה, מרכזי החוסן מוצפים בפניות של תושבים נסערים. בכיתות ובגנים נערכו שיחות עם הילדים והתלמידים, ועל פי הערכות - כך יהיה גם בימים הקרובים.

 

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, סיפר אף הוא: "התעוררנו הבוקר למטח משמעותי לעבר יישובינו. המטח נורה בדיוק בזמן ההסעות של התלמידים ולכן עצרנו את ההסעות בזמן הירי. לאחר התייעצות עם הצבא, הוחלט לחדש את מערך ההסעות והלימודים בכל מוסדות החינוך במועצה מתקיימים כרגיל".

אדם מחזיק חלקים רסיסים מ פצצת מרגמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תופסים מחסה לאחר ירי פצצת מרגמה  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

ירקוני אמר כי במועצה נערכים "לבוקר מורכב במוסדות החינוך בתגובות של הילדים. צוותי החינוך שלנו למודי ניסיון ובליווי גורמי המקצוע במועצה נערכים למתן המענה הדרוש. אנו בקשר שוטף עם הצבא, כרגע אין שינוי בהנחיות לתושבים ואנו עוקבים אחר כל התפתחות".

 

נשיא המדינה עודכן הבוקר בהתרחשויות האחרונות בעוטף עזה וביקש לשוחח עם ילדי הגן שספג הבוקר נפילה. הגננת טובה ישבה בין הילדים במהלך ארוחת הבוקר והשמיעה את דברי הנשיא לילדים. "בוקר טוב לכל הילדים, מדבר הנשיא רובי מירושלים. אני מאחל לכם יום שקט ונעים, עם משחקים, עם סיפורים עם הגננת הנפלאה, עם כל הצעצועים שיש לכם וגם עם הלימודים שאתם לומדים. נחמה ואני ממתינים לכם שתבואו לירושלים לבקר אותנו בבית הנשיא. שיהיה לכם בוקר נפלא, ילדים".

 

גם שר החינוך נפתלי בנט שוחח עם הגננת שבו התפוצצה פצצת מרגמה. "התרשמתי שבאמצעות הרוגע והמנהיגות השקטה של הגננת טובה, המצב התנהל בצורה מסודרת וללא פניקה. הבדל של כמה דקות ויכל להיות כאן אסון גדול שנמנע בנס. אני מבקש לחזק את תושבי עוטף עזה, ולומר באופן ברור לאויבנו שעל הגבול - הפרה של השקט תיענה ביד קשה".

 

רק הבוקר נרשמו 60 פניות לעמותת נט"ל המעניקה סיוע נפשי לנפגעי טרור ומלחמה. מדובר במספר גבוה של פניות מאשר בשגרה. גילה סלע, מנהלת קו הסיוע של נט"ל, אמרה: "למדנו שאחד הדברים שהכי עוזרים זו תמיכה קהילתית. מעגל השגרה ולא להיות מבודד אלה הדברים שהכי חשובים".

 

נתניהו זימן התייעצות ביטחונית

מטח כבד של לפחות 28 פצצות מרגמה שוגרו לעבר יישובי עוטף עזה. חמש פצצות מרגמה התפוצצו ביישוב במועצה האזורית אשכול, אחת בחצר גן ילדים. איש לא נפגע. שעה לאחר שהירי הראשוני, התושבים הונחו לצאת מהמרחבים המוגנים ולחזור לשגרה. אז נשמעה אזעקה נוספת בסביבות 8:02 באזור אשכול וכעבור זמן קצר התפוצצו שתי פצצות מרגמה נוספות. בשעה 09:36 נשמעה אזעקה נוספת באשכול ולאחר מכן התברר כי מדובר בנפילה מחוץ ליישוב.

 

מצה"ל נמסר כי רוב הפצמ"רים יורטו. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים באזור עוטף עזה. יש להמשיך ולהישמע להנחיות פיקוד העורף. השר ישראל כץ זומן לראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם גורמי מודיעין בכירים, ולכן נאלץ לבטל את השתתפותו בכנס לשכת עורכי הדין. לפגישה שתתקיים בצהריים אין קשר לאירועים בדרום.

 

כל הסימנים עד כה מעידים על כך שמדובר בפעולת נקם של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לחיסולם של שלושה פעילים שלשום. אלה הטמינו מטען סמוך לגדר המערכת. צה"ל ירה פגזי טנק אל עבר עמדת תצפית בתגובה. בצה"ל נערכו למנוע פעולת נקם מטעם הארגון.

 

גם אמש נשמעה אזעקה בשדרות וביישובים במועצה האזורית שער הנגב. זאת לפני שכמה קליעים פגעו במבנים ובכלי רכב בשדרות. לא היו נפגעים. באופן חריג צה"ל לא תקף בתגובה לירי. ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר: "לצערנו אנחנו מכירים כבר גם את איום ירי המקלעים מעזה. חמאס מנסה בכל דרך לשבש את שגרתנו ולהפריע למנוחתנו ואנו לא ניתן לו את התענוג הזה. אני משוכנע ששר הביטחון והרמטכ"ל לא יבליגו על האירוע החמור הזה ויגיבו בעוצמה בעזה. דין קליע כדין רקטה".

 

 

איתמר אייכנר ואמיר אלון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אושרי צימר
פגיעת פצמ"ר בעוטף עזה
צילום: אושרי צימר
מומלצים