שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופא מכבי למטופלת שסבלה ממיגרנה: "לכי להתאבד"

  מטופלת בשנות הארבעים לחייה הגיעה לנוירולוג של מכבי עם תלונות על התקפי מיגרנה חוזרים. לאחר שפירטה באוזניו את שלל הטיפולים שכבר ניסתה ולא הועילו, אמר לה הרופא "את יכולה פשוט להתאבד". מכבי: "הדברים נאמרו כהלצה, אך ברור כי גם אז הם אינם הולמים"

  מטופלת בשנות הארבעים לחייה, תושבת מרכז הארץ, ביקרה בימים האחרונים אצל נוירולוג ששייך לקופת חולים מכבי, אולם היא לא שיערה בנפשה שהרופא ימליץ לה להתאבד.

   

  "אני סובלת הרבה שנים ממיגרנות קשות וטופלתי אצלו בעבר פעמיים. במפגשים הקודמים איתו הוא היה נחמד ונתן טיפול יוצא מן הכלל. המתנתי לתור הזה במשך חצי שנה בגלל עומס של תורים", מספרת המטופלת. "אני משתמשת במשככי כאבים וניסיתי אפילו טיפולים אלטרנטיביים ונוספים, אך ללא הועיל, ולכן הגעתי לייעוץ נוסף אצל הנוירולוג על מנת לבדוק אם יש טיפולים חדשים או תרופות שטרם ניסיתי כי כאבי הראש שלי הם נוראיים ואני פשוט לא מצליחה לתפקד".

   

  "המיגרנה לא עוברת? תתאבדי". לא מצחיק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "המיגרנה לא עוברת? תתאבדי". לא מצחיק(צילום: shutterstock)

  לדבריה, כמה דקות לאחר שהתחיל המפגש ביניהם בקליניקה שלו הרופא אמר לה שאין מה לעשות. "כששאלתי אותו מה הוא ממליץ לעשות כדי להתמודד עם כאבי הראש הוא השיב – אני מציע לך להתאבד".

   

  המטופלת מתארת מצוקה נוראית. "ציפיתי מהרופא שגם אם אין לו טיפול שישלח אותי לבדיקות ויראה שאין החמרה במצב, אפילו שיגלה מעט אמפתיה, אבל ממש לא ציפיתי שהוא לא יגיד לי ללכת להתאבד", מספרת המטופלת, שהייתה המומה מהתשובה של הרופא. "אני מניחה שהוא לא התכוון לכך ברצינות אבל זה לא ממש משנה, זה לא משהו שאומרים למטופל בטח כשהוא נמצא במצוקה נוראית".

   

  המטופלת טוענת שהרופא חזר על האמירה מעוררת המחלוקת יותר מפעם אחת במהלך המפגש. "הרופא היה מאוד תוקפני וכשמניתי בפניו את הכדורים שאני נוטלת הוא כעס ואמר שלא באתי כדי למצוא פתרון", אומרת המטופלת. "אני באתי אליו כדי לקבל טיפול וכדי שהוא ייתן לי את הטיפול הטוב ביותר. היה נראה לי לנכון שהרופא ישמע את הפציינט וזה יפרט בפניו את טיפולים שהוא כבר קיבל על מנת שינסה למצוא טיפולים אחרים", היא מוסיפה.

   

  "אני אישה חזקה, אבל מה עם אלו שמצבם שברירי?"

  "כשאני מגיעה לרופא אני מצפה לקבל פתרון ואם אין לו – אז שישלח את המטופל לסדרת בדיקות. לא יכול להיות שהרופא גורם לי לצאת מהקליניקה עם ייאוש גדול יותר ממה שנכנסתי אליה", מוסיפה המטופלת. "אני אישה חזקה נפשית וברור לגמרי שאני לא אאמץ את ההמלצה ההזויה של הנוירולוג – לא משנה כמה כאבי הראש יהיו נוראים, אבל יש מטופלים שמצבם הנפשי הוא הרבה יותר שברירי ואמירות כאלו של רופא עלולות לגרום להם לעשות פעולות קיצוניות".

   

  מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "אנחנו מתנצלים בפני המטופלת ושוחחנו איתה כבר בשבוע שעבר. נערך בירור מול הרופא ולטענתו הדברים נאמרו כהלצה, אך ברור כי גם אז הם אינם הולמים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הטיפולים לא עזרו. מיגרנה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים