שתף קטע נבחר

אושר בכנסת: תשלומי ההורים לא יוזלו כמעט

ועדת החינוך אישרה את אותה מתכונת של תשלומי ההורים בבתי הספר כפי שהייתה בשנה שעברה למעט הוזלה של 99 בסל התרבות בכיתות א'-ב'. מנכ"ל משרד החינוך לאולפן ynet: "אין לנו סמכות לבטל מחר את תשלומי ההורים". ההורים: "אבואב לא אומר אמת"

 

 

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ג') את תשלומי ההורים לשנה הבאה במתכונת שהוצגה אתמול: למעט הוזלה של 99 שקלים בסל התרבות בכיתות א'-ב', התשלומים יהיו זהים לחלוטין לשנה שעברה על אף ההבטחות של משרד החינוך והשר נפתלי בנט. שמונה חברים בוועדה תמכו באישור המתכונת לעומת שישה מתנגדים.

 

בנוסף, בסל שהובא לאישור הוועדה תותר גם גבייה מהורים בגובה אלפי שקלים עבור "תוכניות לימוד נוספות" כך שהורים עשויים להידרש לשלם, בנוסף לתשלומי הרשות והחובה, סכום אשר עולה על 3,000 שקלים בשנה – במסגרת החינוך הציבורי.

 

בעקבות כך, נציגי ההורים זועמים ומאיימים כי לא ישלימו עם ההחלטה ואומרים כי "שר החינוך עבד עלינו". מנגד, במשרד החינוך מונים שורה של צעדים שנעשו בשנים האחרונות על מנת להקל על נטל ההורים. עם זאת, יש לציין כי חלק מן הצעדים הללו אינם חדשים, וכי אין שום בשורה להורי התלמידים בבתי הספר העל יסודיים.

תשלומי הורים בבתי הספר ()
התשלומים שאושרו

 

"יש הפחתה של 99 שקלים בתשלומים עצמם, אבל כל העיסוק בנטל של תשלומי ההורים עסק במעטפת כולה", אמר הבוקר לאולפן ynet מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. "הופחת הנטל של ההורים בהיקף של עשרים אלף שקלים למשפחה עם שני ילדים, זה מרחיק לכת. המשרד נתן מעטפת של שירותים חברתיים שבעבר ההורים נשאו בנטל, הם שילמו את זה".

 

בדומה להתחייבויות עבר, גם הפעם מבטיח אבואב כי בשנה הבאה תירשם הוזלה נוספת בתשלומי ההורים: "בהדרגתיות נטל התשלומים יפחת. מי שחושב שלמשרד יש יכולת מחר בבוקר לבטל את כל תשלומי ההורים עליו להבין שאין לנו את הסמכות לעשות את זה, אין לנו את הגיבוי הכספי לזה. ביום שממשלת ישראל תקבע שהיא משנה את כל ההלכות שהתקיימו פה שבעים שנה, מבטלת את כל תשלומי ההורים, מה שהיה קיים שבעים שנה, זה אומר שצריך להביא כסף לאומי כדי שזה לא יירד מהשעות של המתמטיקה, והאנגלית וכל אותם דברים".

 

בתוך כך יש לציין כי גם בשנה שעברה ציין אבואב בשיחה עם ynet כי פיתרון קייטנות הפסח הוא אחת התשובות לתשלומי ההורים, על אף שמדובר על פתרון שנותן מענה רק לחלק קטן מן ההורים.

 

עתירה, השבתה או מרד תשלומים

"אני נחרד שאדם שעומד כמנכ"ל אומר דברים שהם בלשון המעטה אינם אמת", הגיב בחריפות לדבריו של אבואב, עו"ד אייל בן יהודה באום מפורום ועדי ההורים הישוביים, הארגון היציג של ההורים במערכת החינוך. "רוב האנשים שאני מייצג אותם, שאנחנו בפורום ההורים היישוביים מייצגים, בבעיה כלכלית קשה וכל מאה שקלים שאנחנו נדרשים לשלם תשלומי הורים זה בא על חשבון דבר אחר".

 

באום הוסיף כי לדעתו, שר החינוך נפתלי בנט "עבד" על ההורים, והוסיף כי במטרה להיאבק בהחלטה "כל האופציות פתוחות". באום הוסיף כי מבחינת ההורים, המשבר רחוק מלהסתיים. "יש פה משבר אמיתי ויש כמה תרחישים, התרחישים ברורים, אנחנו מדינת חוק. אנחנו לא מתכוונים לעבור לסדר היום. נשקול לדון וניתן תגובה. העובדה שאומר שר החינוך ששבעים שנה לדבריו עושקים את האזרחים, משלמים תשלומים הורים והכל בסדר. אני אומר: מה שהיה לא בהכרח ימשיך להיות".

 

כעת עומדות בפני ההורים שלוש אופציות מרכזיות: עתירה לבית המשפט נגד ההצעה שתאושר, קריאה להשבתה ולסירוב לשלוח את ילדיהם לבתי הספר בשנה הבאה או מרד תשלומים. בין היתר ייגבו כמעט 1,400 שקלים בכיתה י"ב, וזאת רק במסגרת תשלומי הרשות והחובה, שיכולים במקרים רבים להתווסף לגבייה נוספת של 1,150 שקלים עבור "תוכניות לימוד נוספות" בבתי הספר שאינם חרדיים.

 

באותם בתי ספר תותר גבייה נוספת לגביית הרשות והחובה בגובה של עד 3,450 שקלים. בחטיבות הביניים גובה התשלומים הנוספים יעמוד על 1,160 שקלים, וגם סכום זה יצטרף לתשלומי החובה והרשות שייגבו מן ההורים. אתמול אמרו בלשכתו של שר החינוך בנט כי הוא "קידם שורה של פרויקטים ורפורמות לטובת ההורים והתלמידים בישראל בעלות של עשרות מיליוני שקלים למערכת החינוך", והוסיפו: "את התוצאות אנו רואים מדי יום בדמות מאות אלפי הורים וילדים שנהנים מפירות העשייה. מימוש כל אלו מצריך תקציב רב, ומטבע הדברים נדרש איזון בין כלל צרכי המערכת. כפי שנאמר בשנה שעברה, אנו עושים מאמצים עילאיים להביא להוזלה בתשלומי ההורים והמתווה עליו עבדנו יובא לאישור הכנסת מחר. השר בנט ימשיך לקדם חינוך איכותי ושיוויוני לכלל ילדי ישראל".

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), אמר בפתח ישיבת הוועדה בה יאושרו תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה כי "השנה אנחנו ממתנים את המאבק בתשלומי ההורים. הלוואי שתשלומי הורים לא היו במערכת, ואנחנו מצהירים זאת פעם אחר פעם ומאשרים אותם אפילו בצער. אנחנו מאפשרים השתוללות פרועה באישור תוכניות, שאנחנו לא תמיד יודעים מה קורה איתן. מחטף? מישהו יכול להסתכל לי בעיניים ולהגיד לי שהשנה היה מחטף בתשלומי ההורים? ניסיתי אני להיפגש עם הנהגת ההורים, לכן אני אומר: אני בא בגאווה לאשר את תשלומי ההורים וגאה לבוא לוועדה עם ההישגים הרבים ובראשם הורדת התשלום על סל התרבות למשפחות הצעירות, בכיתות א'-ב'".

 

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר בדיון: "העובדות הן מאוד פשוטות ואיתן אתם צריכים להתמודד. גם היום אנחנו רואים זיקה מובהקת בין היכולת של ההורים לשלם לבין ההישגים של התלמידים. מערכת החינוך לא מבטיחה שוויון הזדמנויות ותשלומי ההורים גורמים להגדלת הפערים במערכת החינוך. תשלומי ההורים נדרשים, אבל מערכת החינוך צריכה לשלם אותם ובאופן דיפרנציאלי. יש לכם הזדמנות להגיד עכשיו 'אנחנו נגד תשלומי הורים'".

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
אין שינוי בתשלומי ההורים
צילום: רועי עידן
מומלצים