שתף קטע נבחר

900 מטר בשטח ישראל: מנהרת טרור הותקפה

צה"ל מסר כי תקף מהאוויר מנהרה "חריגה" באזור כרם שלום שאורכה שני קילומטרים. מהבוקר הותקפו 30 יעדי טרור ברחבי הרצועה, הן של חמאס והן הג'יהאד האיסלאמי. לפי צה"ל, מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר מאז צוק איתן ב-2014. ליברמן: "אין לנו כוונה להכיל את האירוע". צפו בתיעוד פיצוץ המנהרה

 

 

 

 

ההסלמה בדרום נמשכת - וצה"ל מפרסם פרטים על התקיפות ברצועת עזה, בזמן שאחר הצהריים המשיכו המטחים לשדרות ולעוטף עזה. לפי דובר צה"ל, מהבוקר הותקפו 30 יעדי טרור, ובהם מנהרת טרור ליד כרם שלום. אורכה של המנהרה היה שני קילומטרים והיא חצתה ל-900 מטר בשטח ישראל. מהבוקר נרשמו 25 יירוטי כיפת ברזל, אל מול עשרות הפצמ"רים והרקטות הבודדות שירו ארגוני הטרור מעזה וגרמו לחמישה נפגעים ישראלים באורח קל עד בינוני. שלושה מהנפגעים הם חיילי צה"ל. בצה"ל ציינו כי התקיפה בעזה היא הנרחבת ביותר מאז מבצע "צוק איתן" ב-2014. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, ציין במשדר המיוחד באולפן ynet כי מצרים עודכנה מבעוד מועד על המנהרה ליד כרם שלום ועל תקיפתה. צפו בתיעוד הפצצת המנהרה.

 

הסלמה בדרום - כתבות נוספות:

ראש הממשלה נתניהו: "נגיב בעוצמה רבה"

פצמ"ר בחצר: "הגן שלנו הוא המקום הכי מוגן"

השר אלקין: "חמאס צריך לשלם מחיר כבד"

 

"אנו מסכלים בשעות האחרונות מנהרה איכותית ליד כרם שלום - חצתה למצרים לטווח של ק"מ ואז חזרה לכיוון ישראל וחצתה ל-900 מטר לשטח ישראל", נאמר בתדרוך, והובהר כי המנהרה יועדה "גם להברחות וגם לטרור. זו המנהרה העשירית שסיכלנו. היא הייתה של חמאס ובשלבי בנייה וטרם הושלמה. תקפנו את הפירים שלה בצד של רפיח". בצבא כינו את המנהרה "חריגה במאפייניה" וציינו כי אורכה שני קילומטרים בסך הכול: "זו מנהרה מאוד ארוכה. יש לה גם פירי יציאה בצד המצרי. המנהרה טופלה בתקיפות מהאוויר ובשעות הקרובות תטופל גם בשטחנו לנטרולה הסופי".

תקיפת צה
פיצוץ המנהרה ליד כרם שלום(צילום: דובר צה"ל)

 

תקיפה רחבה צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפה רחבה צה
עשר המנהרות שסוכלו(צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל ציינו כי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני הוא שירה את עשרות הפצמ"רים הבוקר לעבר עוטף עזה. "זיהינו כ-30 פצמ"רים בוודאות ואנחנו מעריכים שהיתר זה קליעים ממקלעים". בצה"ל אמרו כי פרט לעשרות הפצמ"רים, נורו גם כמה רקטות 107 מ"מ מייצור איראני. לפי צה"ל, "זהו האירוע החמור מאז צוק איתן. הג'יהאד האיסלאמי מסכן אזרחים ביישובנו".

 

בתגובה לאותו מטח בבוקר אמרו בצה"ל כי תקפו "מעל 30 יעדי טרור באור יום ברחבי הרצועה, יעדים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, בהם מחסנים לאמצעי לחימה, מוצבים ומנהרת חמאס בדרום הרצועה. חמאס מאפשר לחוליות לבצע פיגועים במרחב הגדר מאז יום הנכבה. חמאס מרגיש חוסר הצלחה מההגעה לגדר ולכן בשבועיים האחרונים יש שינוי בכמות הגעת חוליות הטרור שמגיעות לגדר בהכוונת חמאס".

 

דובר צה"ל תא"ל מנליס אמר לאולפן ynet כי "מה שאנחנו רואים מהבוקר זאת פעולה חמורה מאוד, שאנחנו לא יכולים להשלים איתה ולא יכולים לקבל אותה. ארגונטי טרור ברצועת עזה, חמאס והג'יהאד האיסלאמי, מוכווני איראן שמשתמשים באמצעי לחימה איראניים, בציוד לחימה ובכסף איראני, יורים ירי רחב היקף ומפרים את שגרת החיים של תושבי העוטף. זה לא מתקבל על הדעת".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ: "היום בצהריים תקפנו תשתיות טרור, כולל מנהרה נוספת, ברחבי עזה בצורה מסיבית ועוצמתית. חמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר משלמים מחיר כבד והחשבון רק הוגש להם. אין לנו שום כוונה לעבור לסדר היום או להכיל את האירוע".

תקיפה צה
צה"ל תקף עשרות יעדי טרור ברצועה(צילום: רויטרס)

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה

תקיפה צה
(צילום: AFP)

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה
(צילום: AFP)

תקיפת מוצב חמאס ב אזור מחנה ה פליטים שאטי ב מערב עזה צה

תקיפה צה
(צילום: רויטרס)

"חמאס מוביל את האירועים ברצועה", הבהירו בצבא. "הבוקר יורטו פצצות מרגמה על ידי כיפת ברזל וזה מבטא התקדמות טכנולוגית, אבל עדיין זה לא הרמטי". בצה"ל הבהירו כי הם מבקשים מתושבי העוטף להיות במרחק של 15 שניות ממרחבים מוגנים. על המשט שיצא מעזה, אמרו בצה"ל כי "חמאס מנע חלק מסירות המשט להמשיך ורק אחת מהן התקדמה". חיל הים עצר את אותה ספינה.

 

בצה"ל סיכמו באומרם: "חמאס ייבחר לאן הימים הבאים ילכו. חמאס מאפשר את הירי, מעלים ממנו עין או שותף לו. חמאס לא היה מעוניין בהידרדרות ואפשר עדיין את המשך התקריות. זהו ירי חסר תקדים במאפייניו. כמו שחמאס שמר על השקט כך הוא מאפשר את הרעש ולכן יישא בהשלכות. התקיפה שלנו היום היא הגדולה ביותר מאז צוק איתן. במקביל, היו מעל 25 ירוטי כיפת ברזל היום".


פורסם לראשונה 29/05/2018 15:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פיצוץ המנהרה ליד כרם שלום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים