שתף קטע נבחר

צילום: מתן צורי, רועי עידן

פצמ"ר בחצר: "הגן שלנו הוא המקום הכי מוגן"

מבחינתה של הגננת בגן, "השגרה היא בריאות". לכן הקפידה לשוחח עם הילדים על האזעקות ששמעו הבוקר ולאפשר להם להתבטא. את השיחה של הנשיא ריבלין דחתה בתחילה כדי לא להפר את סדר היום, אבל לבסוף התרצתה והשמיעה אותו לילדים

 

 

 

הגן הוא המקום הכי מוגן - גם ביום שבו נפלה פצמ"ר בחצר . זה המסר שמתעקשת להעביר הבוקר (יום ג') טובה לודמר גיגי, גננת בעוטף עזה.

 

היא סיפרה על שגרת הבוקר שנקטעה באזעקות צבע אדום: "התחלנו את הבוקר בצורה מאוד מוזרה. שמעתי בומים מאוד חזקים כבר בקיבוץ שלי, ואז קיבלתי טלפון מהסייעת שלי. היא סיפרה שהיא בדרך לגן ושיש צבע אדום, היא נשכבה על הרצפה. אמרתי לה לא לזוז משם, לא להגיע לגן, לא לפתוח שום דבר. גם אני נסגרתי בממ"ד שלנו. אחר כך הבנתי שבאמת היתה נפילה פה בחצר עם המון המון רסיסים, ענפים נפלו, הבנתי שמישהו גם נפגע קל מרסיסים".

 

 

 

לודמר גיגי הוסיפה: "בינתיים גם הסייעת השנייה הגיעה לגן והודעתי להורים לא לצאת למרות שקיבלו גם הנחיות מכוחות הביטחון". את הילדים הרגיעה הגננת בדרכים המקובלות. "הילדים בסדר גמור. קודם כל, שגרה זה בריאות. ישבנו במפגש ושוחחנו, הילדים סיפרו מהחוויות שלהם מה שהם זוכרים, מה הם הרגישו. אנחנו רוקדים, אנחנו יוצרים, משחקים בחול. אנחנו רק בגן. לא יוצאים לחצר, לא יוצאים לטיולים היום. שגרה של בית".

 

פצצת מרגמה בעוטף עזה (צילום: רועי עידן)
פצצת מרגמה בחצר הגן(צילום: רועי עידן)
 

אדם מחזיק חלקים רסיסים מ פצצת מרגמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אדם מחזיק חלקים רסיסים מ פצצת מרגמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אדם מחזיק חלקים רסיסים מ פצצת מרגמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נפילת פצמ
(צילום: בראל אפרים )
במהלך הבוקר שוב נחשפו הילדים לאזעקה, ואז סיפרה הגננת שאמרה לילדים: "הגן שלנו הוא המקום הכי מוגן שקיים. הם יודעים שאם יש סכנה אז הם רצים לממ"ד בבית, ופה הגן שלנו כולו ממוגן. זה פשוט מקסים לשמוע את הילדים. הם שואלים, 'טובה, מה זה טיל? ממה הוא עשוי?' הם מספרים שהם ראו מה שקרה בחצר כשהם היו בדרך לגן, מצד שני אנחנו שומרים על שגרה בתוך הגן". עוד אמרה: "הילדים רוקדים, משוחחים... הם מביעים את עצמם. יש ילדים קצת יותר חוששים שסותמים את האוזניים ואומרים 'היה צבע אדום'".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התקשר אל הגננת וביקש להעביר דרכה מסר לכל הילדים. "איזה איש יקר וקסום. התקשרו אם אפשר לדבר עם הילדים. בהתחלה סירבתי, כי קודם אנחנו צריכים לאכול. אז אמרתי לילדים שכבוד הנשיא רוצה לשוחח איתנו, שמתי על רמקול את הטלפון שלי והוא איחל לנו שקט והזמין אותנו לירושלים. אמרתי שבעזרת השם נשמח, לכבוד הוא לנו. כרגע אנחנו שומרים על עצמנו ככל שניתן".

 

פעולת נקם של הג'יהאד האיסלאמי

הבוקר החל בעשרות אזעקות צבע אדום שנשמעו ביישובי העוטף, מה שבישר מתקפת פצצות מרגמה - הכבדה ביותר מאז "צוק איתן". אדם אחד נפצע קל מרסיסים בידו באחד הקיבוצים.

 

שעה לאחר הירי הראשוני, התושבים הונחו לצאת מהמרחבים המוגנים ולחזור לשגרה. אז נשמעה אזעקה נוספת בסביבות 8:02 באזור אשכול וכעבור זמן קצר התפוצצו שתי פצצות מרגמה נוספות. בשעה 09:36 נשמעה אזעקה נוספת באשכול ולאחר מכן התברר כי מדובר בנפילה מחוץ ליישוב.

 

מצה"ל נמסר כי רוב הפצמ"רים יורטו. כל הסימנים עד כה מעידים על כך שמדובר בפעולת נקם של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לחיסולם של שלושה פעילים שלשום. אלה הטמינו מטען סמוך לגדר המערכת. צה"ל ירה פגזי טנק אל עבר עמדת תצפית בתגובה. בצה"ל נערכו למנוע פעולת נקם מטעם הארגון.

 

אף שלא היו נפגעים וההנחיות שניתנו לשמור על שגרה, מרכזי החוסן הוצפו בפניות של תושבים נסערים. בכיתות ובגנים נערכו שיחות עם הילדים והתלמידים, ועל פי הערכות - כך יהיה גם בימים הקרובים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חצר הגן שנפגע
צילום: רויטרס
מומלצים