שתף קטע נבחר

אירופה רותחת על טראמפ: "זה רגע האמת, נגיב על המכסים תוך שעות"

הממשל האמריקני הכריז רשמית כי יטיל מכסים על פלדה ואלומיניום שייובאו מהאיחוד האירופי - ונתן את האות לעימות עם האיחוד האירופי, מבעלי בריתה החשובים ביותר של ארה"ב. נשיא הנציבות האירופית: "אין ברירה, ננקוט צעדי נגד. זה יום רע לסחר העולמי"

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הודיע הערב (יום ה') כי החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום המיובאים מאירופה אינה מותירה לאיחוד האירופי ברירה אלא לנקוט צעדי נגד. זו הסלמה נוספת ביחסים הבעייתיים בין ארה"ב לאיחוד האירופי, מבעלי בריתה החשובים ביותר, תחת ממשלו של טראמפ.

נשיא ארה
נשיא ארה"ב טראמפ. ממשלו: "לא נושפע ממשית מהתגובה"(צילום: AP)

ממשל טראמפ הודיע הערב רשמית על ההחלטה להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום מאירופה, מקנדה וממקסיקו - מס של 25% על פלדה ומס של 10% על אלומיניום. טראמפ קיבל את ההחלטה להטיל מכסים על הסחורות הללו כבר בתחילת השנה, אבל האיחוד, קנדה ומקסיקו קיבלו פטור מהם לחודשיים. כעת הם לא ייהנו עוד מהפטור הזה. החלטתו של טראמפ עלולה לעורר מלחמת סחר בין ארה"ב לכמה מבעלות הברית הגדולות ביותר שלה.

 

"זהו יום רע לסחר העולמי", אמר יונקר בנאום בבריסל. הוא הודיע כי האיחוד ינקוט צעדי נגד מול ארה"ב כבר בשעות הקרובות. "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת שמדינה נוקטת צעדים חד-צדדיים כשהדברים נוגעים לסחר העולמי".

ז'אן קלוד יונקר. "בלתי מתקבל על הדעת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ז'אן קלוד יונקר. "בלתי מתקבל על הדעת"(צילום: AFP)

שר המסחר האמריקני ווילבור רוס אמר הערב כי אפילו אם מדינות האיחוד האירופי ומדינות אחרות ינקטו צעדי נגד בתגובה על המכסים של ארה"ב על מתכות – לא סביר להניח שתהיה לכך השפעה ממשית על הכלכלה האמריקנית.

 

השר הצרפתי ז'אן בטיסט לה-מואן אמר בתגובה על ההודעה הרשמית של ארה"ב: "צרפת והאיחוד האירופי נערכים לנקוט אמצעי ביטחון וצעדי נגד משום שלא נאפשר למהלכים לא מוצדקים ולא צודקים לעבור ללא תגובה. אני שמח שברגע האמת הזה האיחוד האירופי מאוחד".

 

מנהיג המרכז-ימין בפרלמנט האירופי, מנפרד וובר, שהוא בעל בריתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אמר הערב כי לאיחוד האירופי לא תהיה ברירה אלא להגן על עצמו בעקבות הטלת המכסים. "לא תהיה לנו ברירה אלא להגן על התעשייה, המשרות והאינטרסים האירופיים", אמר. "לא נשלים עם ההחלטה המאוד מצערת הזו ולא נקבל אותה ללא תגובה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון דונלד טראמפ (צילום: AFP)
מקרון וטראמפ בבית הלבן בחודש שעבר(צילום: AFP)

עוזר לנשיא צרפת עמנואל מקרון מסר הערב כי פריז דנה כעת עם גרמניה ועם הרשויות האירופיות ב"תגובה תקיפה ואחידה" על המכסים שהטילה ארה"ב. הוא אמר לסוכנות הידיעות AP כי צרפת "מגויסת מאוד" לגיבוש התגובה, אך סירב לפרט. בביקורו בוושינגטון בחודש שעבר ניסה מקרון לשכנע את טראמפ שלא להטיל את המכסים.

 

בריטניה מסרה הערב כי היא "מאוכזבת עמוקות" מההחלטה האמריקנית. הממשלה בלונדון הדגישה כי "בריטניה ומדינות אחרות באיחוד האירופי הן בעלות ברית קרובות של ארה"ב וצריכות לקבלה פטור קבוע ומלא מהמכסים". בהודעתה מסרה ממשלת בריטניה כי הבהירה היטב לממשל האמריקני בדרגים הגבוהים ביותר מהי החשיבות של ייצוא הפלדה והאלומיניום לעסקים בבריטניה ולתוכניות הגנה.

 

הבריטים מסרו כי יעבדו בשיתוף עם האיחוד האירופי ועם הממשל האמריקני כדי להשיג פטור קבוע. בריטניה, נזכיר, הצביעה לפני כשנתיים במשאל עם בעד פרישה מהאיחוד האירופי, אבל היא תישאר חברה בו עד 29 במרץ 2019.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא טראמפ. ממשלו: "זה לא יפגע בנו"
צילום: AP
מומלצים