שתף קטע נבחר

בעלות בריתה של ארה"ב נגד טראמפ: "אנחנו איום ביטחוני?"

זעם באירופה, בקנדה ובמקסיקו בעקבות החלטת הממשל להטיל מכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום מהן. קנדה: "המחשבה שאנחנו איום על הביטחון של ארה"ב בלתי מתקבלת על הדעת". מקרון: "ההחלטה סוגרת את הדלת לשיחות נוספות". אירופה תגיב במכסים משלה: "זה רגע האמת"

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר הערב (יום ה') כי ההחלטה של ממשל טראמפ להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום המיובאים מהאיחוד האירופי, מקנדה וממקסיקו "סוגרת את הדלת לשיחות נוספות". מקרון, שניסה בחודשים האחרונים לשכנע את טראמפ להימנע מהצעד, אמר כי מדובר בהחלטה שגויה ולא חוקית. הלילה ישוחח עם טראמפ בטלפון. המכסים החדשים ייכנסו לתוקף כבר מחר.

נשיא צרפת עמנואל מקרון דונלד טראמפ (צילום: AFP)
מקרון עם טראמפ בחודש שעבר. "צעדים חד-צדדיים לא יפתרו כלום"(צילום: AFP)
"תגובות חד-צדדיות ואיומים במלחמת סחר לא יתקנו שום דבר בחוסר האיזון בסחר העולמי", אמר מקרון. "שום דבר. הפתרונות האלה עשויים לגרום לתחושת סיפוק סמלית בטווח הקצר, אבל מי שניהלו מלחמות סחר בילטרליות התמודדו בסופו של דבר עם עליית מחירים ועלייה באבטלה".

 

ממשל טראמפ הודיע אחר הצהריים רשמית כי החליט להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום מאירופה, מקנדה וממקסיקו - מס של 25% על פלדה ומס של 10% על אלומיניום. טראמפ קיבל את ההחלטה להטיל מכסים על הסחורות הללו כבר בתחילת השנה, אבל האיחוד, קנדה ומקסיקו קיבלו פטור מהם לחודשיים. כעת הם לא ייהנו עוד מהפטור הזה. החלטתו של טראמפ עלולה לעורר מלחמת סחר בין ארה"ב לכמה מבעלות הברית הגדולות ביותר שלה.

 

טראמפ הכריז על המכסים במרץ והסביר שהם נחוצים כדי להגן על ארה"ב מהתחרות הבלתי הוגנת ושלכן הם יחזקו את הביטחון הלאומי. הממשל טען כי ייצור הפלדה והאלומיניום בחו"ל הוריד את מחיריהם, פגע ביצרנים האמריקנים ויצר את מה שמשרד המסחר האמריקני מכנה "איום על הביטחון הלאומי". מבקרי הצעד מזהירים כי הוא יגרום דווקא למצוקה בקרב יצרני פלדה ואלומיניום אמריקניים - אלה שאינם מסוגלים לספק את כל צורכיהם בעצמם וצריכים להיעזר בייבוא מחו"ל.

טראמפ עם ראש ממשלת קנדה טרודו. "החלטה בלתי מתקבלת על הדעת" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ עם ראש ממשלת קנדה טרודו. "החלטה בלתי מתקבלת על הדעת"(צילום: רויטרס)

גם קנדה הגיבה הערב בחריפות על הצעד. ראש הממשלה ג'סטין טרודו אמר כי הצעד האמריקני "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת" וארצו הודיעה כי תנקוט צעדי נגד בעקבות הטלת המכסים. שרת החוץ הקנדית כריסטיה פרילנד אמרה כי קנדה תטיל מכסים על פלדה, אלומיניום ומוצרים נוספים המיובאים מארה"ב וכי תאכוף מדיניות של מכסי "דולר תמורת דולר" בתגובה על המכסים האמריקניים. בין השאר מתכוונת קנדה להטיל מכסים על וויסקי ועל מיץ תפוזים.

 

"קנדה קונה פלדה אמריקנית יותר מכל מדינה אחרת בעולם, חצי מייצוא הפלדה האמריקני", אמר טרודו. "קנדה היא ספקית בטוחה של אלומיניום ושל פלדה לתעשיית ההגנה האמריקנית, היא מספקת אלומיניום למטוסים אמריקניים ופלדה לטנקים אמריקניים. המחשבה שקנדה יכולה להיות איום על הביטחון הלאומי של ארה"ב בלתי מתקבלת על הדעת". מקסיקו אמרה כי בתגובה על הצעד האמריקני תטיל מכסים על מוצרים שונים מארה"ב כגון בשר חזיר, תפוחים, ענבים וגבינה.

 

הטלת המכסים היא עוד צעד במסגרת המדיניות "קודם אמריקה" (America First) של נשיא ארה"ב, שבמסגרתה הוא מבטיח לדאוג קודם כול לאינטרסים האמריקניים, גם אם הם אינם עולים בקנה אחד עם אלה של בעלות בריתה. הצעד נעשה בשעה שבאירופה מביעים תסכול עמוק מהחלטת טראמפ שארה"ב פורשת באופן חד-צדדי מהסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן ומטילה מחדש סנקציות קשות על טהרן – כאלה שיחולו גם על חברות אירופיות שיעבדו עם האיראנים.

ז'אן קלוד יונקר. "אין לנו ברירה, נגיב" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ז'אן קלוד יונקר. "אין לנו ברירה, נגיב"(צילום: רויטרס)

קודם לכן הערב הודיע נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר כי לאיחוד האירופי לא נותרה ברירה אלא לנקוט צעדי נגד בעקבות המהלך של טראמפ. זו הסלמה נוספת ביחסים הבעייתיים בין ארה"ב לאיחוד האירופי, מבעלי בריתה החשובים ביותר, תחת ממשלו של טראמפ. "זהו יום רע לסחר העולמי", אמר יונקר בנאום בבריסל. "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת שמדינה נוקטת צעדים חד-צדדיים כשהדברים נוגעים לסחר העולמי".

 

השר הצרפתי ז'אן בטיסט לה-מואן אמר בתגובה על ההודעה הרשמית של ארה"ב: "צרפת והאיחוד האירופי נערכים לנקוט אמצעי ביטחון וצעדי נגד משום שלא נאפשר למהלכים לא מוצדקים ולא צודקים לעבור ללא תגובה. אני שמח שברגע האמת הזה האיחוד האירופי מאוחד". ממשלת בריטניה מסרה כי "בריטניה ומדינות אחרות באיחוד האירופי הן בעלות ברית קרובות של ארה"ב וצריכות לקבלה פטור קבוע ומלא מהמכסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, EPA
ראש בראש. טרודו וטראמפ
צילום: רויטרס, EPA
מומלצים