שתף קטע נבחר

דאגה באירופה: ממשלה פופוליסטית תושבע היום באיטליה

שבוע אחרי שהנשיא מטרלה דחה את הצעתן הצליחו מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית ומפלגת הימין "הליגה" להקים ממשלה חדשה. המועמד הקודם לתפקיד שר האוצר, שידוע כמתנגד לאיחוד, הוחלף. באירופה עדיין מודאגים: השתיים קוראות לגרש מהגרים ולקצץ במסים

אחרי ימים של טלטלה פוליטית באחת המדינות החשובות באיחוד האירופי הודיעו אמש (יום ה') מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית ומפלגת הימין "הליגה" על הקמת ממשלה חדשה באיטליה - ממשלה פופוליסטית שמדאיגה מאוד גורמים באיחוד.

ג'וזפה קונטה (צילום: AFP)
הצליח להקים ממשלה בניסיון שני. ג'וזפה קונטה(צילום: AFP)

בראשות הממשלה יעמוד ג'וזפה קונטה, פרופסור למשפטים בן 53. הוא אדם חסר ניסיון פוליטי, וניסיונו להקים ממשלה דומה נדחה בתחילת השבוע על ידי הנשיא סרג'ו מטרלה מחשש שהיא תעמיד בסכנה את כלכלת המדינה. קונטה מזוהה עם מפלגת חמשת הכוכבים, אך אינו משתייך לאף אחת מהמפלגות ולכן נבחר על ידן כפשרה. אף אחת מהן לא זכתה בבחירות האחרונות ברוב הדרוש להרכבת ממשלה לבדה.

 

"הושגו כל התנאים כדי להקים מממשלה משותפת בהנהגת שתי המפלגות", אמרו בהצהרה משותפת מנהיג חמשת הכוכבים לואיג'י די מאיו ומנהיג הליגה מתיאו סלביני, לאחר כמה שעות של דיונים בבירה רומא.

 

המועמד לראשות הממשלה ג'וזפה קונטה הציג כמה שעות מאוחר יותר את הרכב הממשלה החדשה - זאת  לאחר שקיבל מנדט שני מהנשיא סרג'ו מטרלה להרכבתה. "נעבוד בנחישות כדי לשפר את איכות חייהם של כל האיטלקים", אמר קונטה לאחר מפגש עם הנשיא. שרי הממשלה החדשה יושבעו כבר היום, לפני הצבעת אמון בממשלה בשני בתי הפרלמנט שתיערך בשבוע הבא.

 

מנהיג חמשת הכוכבים די מאיו, שעמד על כך שבקווי היסוד של הממשלה החדשה ייקבע שזו תסייע לאיטלקים מעוטי יכולת, יכהן כשר הרווחה. ראש מפלגת הליגה סלביני, שקרא לגרש מאות אלפי מהגרים מהמדינה, יכהן כשר הפנים. שניהם יכהנו גם כסגניו של ראש הממשלה קונטה. בדברים שאמר לתומכיו חזר סלביני על עמדת מפלגתו והבטיח להפוך את גירוש המהגרים ליעד מרכזי של הממשלה החדשה: "מחויבותי תהיה ל-60 מיליון האיטלקים", אמר.

 

הנשיא מטרלה נענה לניסיון המחודש של המפלגות להקים קואליציה, לאחר שדי מאיו וסלביני הסכימו למנות לתפקיד שר האוצר מועמד אחר במקום הכלכלן פאולו סבונה בן ה-81, שמתנגד לאיחוד האירופי. מינויו הוא זה שגרם למטרלה לדחות את הממשלה שהורכבה בפעם הקודמת.

סרג'ו מטרלה (צילום: רויטרס)
נשיא איטליה סרג'ו מטרלה. אישר הפעם את הממשלה הפופוליסטית(צילום: רויטרס)

איטליה ממשלה חדשה לואיג'י די מאיו ג'וזפה קונטה (צילום: EPA)
לואיג'י די מאיו, מנהיג "חמשת הכוכבים". יכהן כשר הרווחה(צילום: EPA)
 

איטליה ממשלה חדשה מנהיג ה ליגה מתיאו סלביני מתאו סלביני (צילום: EPA)
מנהיג "הליגה" מתיאו סלביני. יכהן כשר הפנים לאחר שקרא לגרש את המהגרים מהמדינה(צילום: EPA)

בממשלה החדשה ימלא את תפקיד שר האוצר ג'ובאני טריה, דמות לא מוכרת - ממש כמו ראש הממשלה המיועד ג'וזפה קונטה. טריה הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת רומא שמשתייך לזרם המרכזי.

 

סבונה האנטי-אירופי, אגב, עדיין ישמש כשר בממשלה החדשה - השר ל"עניינים אירופיים". אף שמדובר בתיק בעל השפעה פחותה, הוא עדיין יוכל לנהל מגעים עם בריסל ולעסוק בנושאים שקרובים לאיחוד.

 

פריצת הדרך במגעים מביאה סוף לימים של טלטלה פוליטית במדינה. לאחר שמטרלה דחה את הרכב הממשלה הראשון החליט קונטה לוותר על מלאכת הרכבת הממשלה. די מאיו רתח על ההתערבות יוצאת הדופן של הנשיא בהרכב הממשלה ואף קרא להדחתו. סרג'ו מטרלה הטיל בעקבות זאת על הכלכלן קרלו קוטארלי להרכיב ממשלה זמנית לפני בחירות - אך זה החזיר את המנדט בעקבות ההסכם החדש.

 

לממשלה בהובלת הליגה וחמשת הכוכבים עשויה להיות השפעה גדולה על השווקים באירופה, שם מודאגים מסדר היום ששתי המפלגות מקוות לקדם. סדר היום החדש כולל בין היתר קיצוץ במסים, נסיגה מהרפורמות בתחום פנסיה, השקעה גדולה יותר בתוכניות רווחה לאיטלקים מעוטי יכולת וקביעת מס שטוח.

 

מדיניות כזו תתרום להתרחבות פיסקלית גדולה, שכלכלנים וקובעי המדיניות באיחוד האירופי חוששים כי תגדיל את נטל החובות של איטליה. פוליטיקאים בצרפת ובגרמניה אמרו כי היציבות הכלכלית של גוש האירו תתערער אם הממשלה החדשה לא תעמוד בהתחייבויות שנתנה איטליה לבעלות בריתה באיחוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה המיועד ג'וזפה קונטה
צילום: AFP
מומלצים