שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש השב"כ לשעבר: "נתניהו לא הנחה אותי להאזין ספציפית לגנץ ופרדו"
  יורם כהן הגיב לדיווח ב"עובדה" ואמר כי "אין זה נכון שראש הממשלה הנחה אותי להאזין ספציפית לטלפונים של הרמטכ"ל וראש המוסד" - אך לא הכחיש את הפרסום עצמו. נתניהו: "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זה שקר מוחלט"

   

  נתניהו מגיב: "שקר מוחלט"

  נתניהו מגיב: "שקר מוחלט"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יורם כהן, ראש השב"כ לשעבר, מגיב לדיווח לפיו התבקש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לבצע פעולות שכללו בין היתר האזנה לטלפונים של הרמטכ"ל דאז בני גנץ וראש המוסד באותה תקופה תמיר פרדו. בתגובה לפרסום בתוכנית "עובדה" אמר כהן: "איני נוהג בדרך כלל להתייחס בתקשורת לשיח המקצועי המתקיים בין ראש ממשלה לראש שב"כ. אולם, הפרסומים בתקשורת על אודות הנחיות של ראש הממשלה שניתנו לי כביכול בעודי מכהן כראש השב"כ - להאזין ספציפית לטלפונים של גנץ ופרדו - אינם נכונים".

   

  לפי הדיווח ב"עובדה", נתניהו פנה ליורם כהן בחודשים הראשונים לכהונתו וביקש להשתמש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף, כולל האזנה לטלפונים לשורה של שותפי סוד, בהם הרמטכ"ל וראש המוסד. כהן, לפי הדיווח, היה "נרעש" מהבקשה שמשמעותה האזנה לשניים מעמיתיו, ודחה אותה. בתגובה הרשמית הראשונה של כהן הוא אמר כאמור כי "ספציפית", ההנחיה להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד, אינה נכונה - אך לא התייחס ליתר הפעולות שעל פי הדיווח התבקש לבצע על ידי נתניהו.

   

  מוקדם יותר הכחיש נתניהו בתוקף את הדיווח שממנו עלה כי ביקש מראש השב"כ לשעבר כהן להאזין לגנץ ולפרדו. הבוקר (יום ו') צייץ בטוויטר: "‏מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!". בסרטון שפרסם בשעות הצהריים חזר על כך נתיהו: "זה שקר מוחלט. לא רק אני אומר את זה, גם ראש השב"כ לשעבר אומר - זה הבל, זה שקר".

   

  ראש המוסד: האזנה - חוסר האמון הכי גדול    (צילום: באדיבות התוכנית "עובדה")

  ראש המוסד: האזנה - חוסר האמון הכי גדול    (צילום: באדיבות התוכנית "עובדה")

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  פרדו הגיב בתוכנית: "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות. אני מעולם לא ביקשתי לשים האזנה על מישהו מעובדי המוסד. מעולם. זה לא חלף אפילו בדעתי. בעיניי זה מחוץ לכללי המשחק. אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עליי. אם הוא לא מאמין בנו, הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך עשר דקות", אמר ראש המוסד לשעבר. "זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי".

   

  חברת הכנסת ‏ציפי לבני (המחנה הציוני) פנתה הבוקר בבקשה דחופה לכנס דיון בוועדת המשנה לשירותים חשאיים שאליו יזומנו ראש השב"כ הקודם וראש השב"כ הנוכחי. ח"כ לבני פנתה ליו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר. בבקשה הדגישה לבני כי מטרת הדיון היא "לקבל מידע האם היתה בקשה כזאת בעבר ומיהם הגורמים כלפיהם משתמשים באמצעים כאלה כיום, כולל פיקוח על דרכי האישור".

   

  פרשת אבטחת ילדי ראש הממשלה

  בתחילת השנה גילה ראש השב"כ לשעבר כהן כי המלצת השב"כ הייתה שלא לאבטח בקביעות את בניו של ראש הממשלה, יאיר ואבנר נתניהו, אך עמדת הארגון לא התקבלה. "אם אני זוכר טוב, בתקופתי הדעה שלנו הייתה שלא נדרש כל כך לאבטח אותם קבוע, אבל ההחלטה לא התקבלה. יש לא מעט החלטות שלא קיבלו את ההמלצה שלי", אמר כהן.

   

  בלשכת ראש הממשלה הגיבו אז לדברים ואמרו כי "יורם כהן התריע בפני ראש הממשלה, בעקבות צוק איתן ואירועים ביטחוניים נוספים, על הצורך להגביר את סידורי האבטחה לבני רה"מ. כהן אף ביקש מרה"מ לבחון את העברתו של יאיר מלימודיו באוניברסיטה העברית לאוניברסיטה אחרת, אף שהיה מאובטח, זאת לאור ההערכה כי אין די באבטחה זו לתת מענה לאיומים המתחדשים. בעקבות צוק איתן ואירועים ביטחוניים נוספים, גבר החשש לביטחונם של בניו של ראש הממשלה בשל היותם מוכרים בציבור במשך שנים רבות".

   

  מאוחר יותר נמסר מלשכת ראש הממשלה כי מבדיקה שנעשתה ברשומות של ועדת השרים לאבטחה, אכן נמצאה בקשה של ראש השב"כ לשעבר כהן להגביר את האבטחה של ילדי נתניהו בשנה שלאחר מבצע צוק איתן. קודם לכן נדחתה ההסתייגות של השב"כ ב-2013 על ידי הוועדה המייעצת לאחר שחברי הוועדה תשאלו את נציג השב"כ, שאכן אמר להם שנשקפת סכנה מסוימת לילדי ראש הממשלה בנסיבות שאין מקום לפרטן. עוד צוין כי ב-2015 ראש השב"כ לשעבר כהן אף המליץ להעביר את יאיר נתניהו לאוניברסיטה אחרת בגלל הגברת האיומים עליו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים