שתף קטע נבחר

צה"ל: סוכל פיגוע דריסה בחברון, המחבל נהרג

מחבל שהגיע במהירות לעבר עמדת ביקורת צבאית על הציר למערת המכפלה וניסה לדרוס חיילים נורה למוות על ידי כוח צה"ל. לא היו נפגעים בקרב החיילים. מתחקיר האירוע עולה כי המחבל נמלט כשהלוחמים החלו בנוהל מעצר חשוד, ואז ביצע פרסה וניסה לדרוס גם אזרחים

 

 

 

כוח צה"ל סיכל הבוקר (שבת) ניסיון פיגוע דריסה בעיר חברון. מדובר צה"ל נמסר כי המחבל ניסה לדרוס חיילים שהיו במקום, והכוח השיב לעברו בירי. עוד נמסר כי המחבל נהרג בעקבות הירי. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

 

 

זירת ניסיון פיגוע בחברון בו מחבל חוסל (צילום: EPA)
המחבל חוסל. זירת האירוע בחברון(צילום: EPA)

זירת ניסיון פיגוע בחברון בו מחבל חוסל (צילום: EPA)
הטרקטור באמצעותו ניסה המחבל לדרוס את החיילים(צילום: EPA)

 

זירת ניסיון פיגוע בחברון בו מחבל חוסל (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל בזירה(צילום: רויטרס)

 המחבל, בן 35 מבית אומר שצפונית לחברון, ניסה לדרוס קצין ולוחם עם טרקטור קטן מסוג "בובקאט". מהתחקיר הראשוני שבוצע בשטח עם הכוחות עלה כי הוא הגיע במהירות לעבר כוח צבאי שאיבטח בעמדת ביקורת את הציר שמוביל למערת המכפלה, מכיוון קריית ארבע.

 

על פי תחקיר האירוע, הכוח ביצע נוהל מעצר חשוד, שבמהלכו המחבל הסתובב והמשיך לנסוע במטרה לדרוס אזרחים שעברו במקום. לוחם נוסף מהכוח שעמד על גג מבנה באזור זיהה את האיום כלפי האזרחים שעמדו על הציר וביצע ירי לעבר המחבל - ירי שממנו הוא נהרג. את סיכול הפיגוע בחברון ביצעו לוחמי תגבור מחטיבת הנח"ל.

 

העובדה שבעמדה הוצבו בטונדות מנעה, ככל הנראה, פגיעה פיזית בכוח. מבדיקה ראשונית לא נמצאו על המחבל אמצעי לחימה חמים או קרים - מלבד הטרקטורון שעימו ניסה לפגוע בחיילים.

זירת ניסיון פיגוע בחברון בו מחבל חוסל (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

זירת ניסיון פיגוע הדריסה בחברון ()

זירת ניסיון פיגוע בחברון בו מחבל חוסל (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

סיור בחברון (צילום: יואב זיתון)
תקופה נפיצה. כוח צה"ל ליד מערת המכפלה במהלך הרמדאן(צילום: יואב זיתון)

 

בין עזה לחברון: בבירת הטרור לשעבר מעדיפים קניות על מהומות

 

ניסיון הפיגוע התרחש בזמן שמתפללים יהודים עברו בסמוך, ובתקופה שבה מאפשר צה"ל חופש פולחן מלא לפלסטינים בגדה ובעיר הגדולה ביהודה ושמורון בפרט, לרגל ציון חג הרמדאן. ההקלות כוללות את פתיחת מערת המכפלה כולה למוסלמים בלבד בימי שישי של החג, וכן חופש תנועה לרבבות פלסטינים להגיע להר הבית בירושלים.

 

השקט היחסי בחברון נשמר היטב בחודשים האחרונים ובפרט מאז החל החג, למרות שתקופה זו סומנה כנפיצה במיוחד נוכח ההיסטוריה הגזרתית שכללה שורת פיגועים קטלניים שיצאו מחברון או בוצעו בעיר בשנים האחרונות בזמן הרמדאן. לכן בוצעה סדרת פעולות בצה"ל בגזרת העיר חברון ותוגברו כוחות. גם בנוגע למחבל הנוכחי, ההערכה הראשונית היא שפעל במתווה של מפגע בודד.

 

בשבוע שעבר נקבע מותו של לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי, בן 20 מרחובות, שנפצע באורח אנוש לאחר שהושלך לעברו לוח שיש במהלך פעילות מבצעית במחנה הפליטים אל-עאמרי שבפאתי רמאללה. "הקסדה נהרסה. הוא נפל על הגב, קיבל מכה נוספת בראשו ופונה", אמרו בצה"ל. "זו הייתה פעולה הכרחית לעצור כמה פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים. הלוחם לבש מיגון מלא כולל קסדה ובעת שהיה צמוד לאחד הבתים הושלך לעברו לוח השיש. זו הייתה פעולה נקודתית ובהמשך התפתחה הפרת סדר".

 

ישי פורת השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אזור האירוע בחברון
צילום: EPA
מומלצים