שתף קטע נבחר

"פדרו החתיך" הושבע בספרד; ממשלה חדשה באיטליה: "מהגרים, הטיול נגמר. תארזו"

סופ"ש דרמטי בפוליטיקה האירופית. ר"מ ספרד הודח בגלל שחיתות, "הלוזר הנצחי" פדרו סנצ'ס התמנה במקומו. בחודש שעבר גינה את ישראל, ועכשיו מחכה לו קטלוניה – שממש היום חזרה להיות אוטונומיה. באיטליה: ממשלת האנטי-ממסדיים והימין הקיצוני הושבעה, שר הפנים הבטיח: "ניגש מיד לזרז את גירוש המהגרים"

יממה אחרי הדחתו של ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי בגלל פרשת שחיתות גדולה שבה הסתבכה מפלגתו, הושבע היום (שבת) פדרו סנצ'ס מהמפלגה הסוציאליסטית לראש הממשלה החדש.

 

 

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה (צילום: EPA)
רה"מ החדש פדרו סנצ'ס. "נכנס ללשכה מהדלת האחורית"(צילום: EPA)

סנצ'ס הפסיד בעבר בשתי מערכות בחירות ואף הודח מראשות מפלגתו, אבל כעת הוא רושם קאמבק פוליטי מרשים. הוא האיש שהוביל את הצעת האי-אמון בממשלתו של ראחוי בעקבות החשיפה כי בכירים ב"מפלגת העם" של ראחוי, שהנהיג את ספרד בשבע השנים האחרונות, קיבלו שוחד בתמורה לחוזים ציבוריים שמנים. ראחוי עצמו אינו חשוד בשחיתות, אבל רוב חברי הפרלמנט הצביעו בעד הדחתו בשל האחריות שבה הוא נושא לדעתם לנעשה ב"מפלגת העם".

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה  (צילום: gettyimages)
המלך פליפה השישי עם רה"מ סנצ'ס, היום בהשבעה. "זו תקופה פוליטית מסובכת"(צילום: gettyimages)

"אני מודע לאחריות שאני מקבל על עצמי", אמר אתמול סנצ'ס בן ה-46, שיש בספרד מי שמכנים אותו "מר חתיך", לאחר ניצחונו בהצבעה בפרלמנט. פרננדו ואיספין, פרופסור לפוליטיקה מהאוניברסיטה האוטונומית של מדריד, הגדיר את המהלך הפוליטי של סנצ'ס "הימור שיש בו סיכון". "הגורל נתן לו הזדמנות למלא תפקיד מרכזי", הסביר.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בשנים האחרונות מצאה עצמה המפלגה הסוציאליסטית בשולי הוויכוח הפוליטי בין "מפלגת העם" שבשלטון, מפלגת "סיודדנוס" מהמרכז-ימין ומפלגת "פודמוס" מהשמאל הקיצוני. למפלגה הסוציאליסטית יש רק 84 חברים בפרלמנט הספרדי, שבו 350 מושבים, וסנצ'ס נזקק להסכמים פוליטיים עם פודמוס, עם בדלנים קטאלנים ועם לאומנים באסקים כדי לנצח בהצבעה אתמול. ממשלתו צפויה לסבול מחוסר יציבות, ולכן כהונתו עשויה להיות קצרה. כל הסיעות שתמכו בהצעת האי-אמון שלו הדגישו כי הן מצביעות נגד ראחוי ולא נותנות בכך צ'ק פתוח לסנצ'ס.

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה חדש ליד המודח מריאנו ראחוי (צילום: AFP)
הכל חוץ מאהבה: רה"מ המודח ראחוי לוחץ את ידו של סנצ'ס בטקס ההשבעה. הוא כינה את סנצ'ס "אופורטוניסט"(צילום: AFP)

בחודש שעבר, בעקבות העימותים בגבול ישראל-עזה שבהם נהרגו עשרות פלסטינים, כתב סנצ'ס בטוויטר: "אנחנו מגנים את מותם של עשרות פלסטינים בעזה. הצעדים החד-צדדיים המפרים את ההסכמות הרב-צדדיות הם איום חמור על שלום העולם ומצריכים חזרה מיידית לדו-שיח שיאפשר להשיג שלום צודק ומתמשך בין ישראל לפלסטינים".

 

"יהודה איש קריות של ספרד"

סנצ'ס נולד ב-1972 במדריד. הוא גדל במשפחה עשירה – אביו היה יזם ואמו עובדת ציבור. בנעוריו למד במדריד ואחר כך יצא ללמוד לתואר ראשון בכלכלה פוליטית באוניברסיטה בבריסל. מאז ומעולם קיווה להיכנס לפוליטיקה. בשנים 2009-2004 כיהן כחבר מועצת העיר של מדריד מטעם האופוזיציה, ואחר כך נבחר לפרלמנט הספרדי בימי שלטונו של ראש הממשלה הסוציאליסט חוסה לואיס רודריגס ספטרו. סנצ'ס איבד את מקומו בפרלמנט בבחירות של 2011, אז השיגה "מפלגת העם" של ראחוי ניצחון ענקי והדיחה את הסוציאליסטים מהשלטון.

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה חדש ליד המודח מריאנו ראחוי (צילום: gettyimages)
"בפעם הראשונה - ראש ממשלה שלא ניצח בבחירות". פדרו סנצ'ס עם מלך ספרד(צילום: gettyimages)

סנצ'ס חזר לבית התחתון של הפרלמנט בשנת 2013 אחרי שמחוקק אחר התפטר. בהמשך התמנה ליו"ר המפלגה הסוציאליסטית. בבחירות הכלליות ב-2015 השיג תוצאה טובה פחות מראחוי, אבל ניסה בכל זאת להקים ממשלה – עם מפלגת "סיודדנוס". הוא נכשל. ביוני 2016 נערכו בחירות חדשות, ובהן השיגה המפלגה הסוציאליסטית את התוצאה הגרועה ביותר שלה מאז עברה ספרד לשלטון דמוקרטי בעקבות מות הרודן פרנסיסקו פרנקו ב-1975. אנשי המפלגה תפסו את סנצ'ס כאחראי לתבוסה – והדיחו אותו מהנהגתה. במאי 2017 הוא עשה קאמבק מדהים: פעילי המפלגה הצביעו בעד מינויו מחדש ליו"ר.

 

סנצ'ס התקרב לראש הממשלה ראחוי בעקבות הניסיון של קטלוניה אשתקד להתנתק מספרד ולהפוך למדינה עצמאית – מהלך ששניהם התנגדו לו. אחר כך הפנה אל ראחוי שוב את גבו, צעד שבעקבותיו כינה חבר פרלמנט מ"מפלגת העם" את סנצ'ס "יהודה איש קריות של הפוליטיקה הספרדית". ראחוי עצמו האשים אותו אתמול כי הוא אופורטוניסט שפועל רק כדי לממש את שאיפותיו האישיות. חבר הפרלמנט רפאל הרננדו אמר אתמול כי סנצ'ס אולי מתמנה לראש הממשלה, אבל הוא נכנס ללשכה "מהדלת האחורית". "בפעם הראשונה אנחנו מקבלים ראש ממשלה שלא ניצח בבחירות", אמר.

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה (צילום: EPA)
ינסה לשרוד עוד שנתיים. פדרו סנצ'ס(צילום: EPA)

סנצ'ס הוא פוליטיקאי פרו-אירופי ובעבר עבד בפרלמנט האירופי ובאו"ם. הוא חובב כדורסל, נשוי לאשת שיווק ואב לשתי בנות. תומכיו מציגים אותו כאיש רגוע המוכן לפשרות, ואילו מתנגדיו מציגים אותו כאדם חסר כריזמה וחזון פוליטי ברור. "אני מודע לתקופה הפוליטית המסובכת שבה נמצאת המדינה שלנו ואעמוד באתגר הזה בענווה ובמסירות", אמר לכתבים היום. "אני רוצה להצעיד את המדינה לעבר המודרניזציה ולטפל בבעיות הסוציאליות הדחופות שמהן סובלים רבים מהספרדים, למשל חוסר השוויון". סנצ'ס אמר כי המטרה הראשית שלו תהיה לכבד את ההתחייבויות שקיבלה על עצמה ספרד מול האיחוד האירופי בכל הנוגע להפחתת הגירעון שלה. הוא הבטיח גם לדבוק בתקציב לשנת 2018 שגיבשה ממשלתו של ראחוי. הבחירות הבאות אמורות להיערך באמצע שנת 2020.

 

קטלוניה מחכה: "בוא ניקח סיכונים"

בנאום ההשבעה שלו היום בארמונו של המלך פליפה השישי, שנערך בנוכחות ראחוי, אמר סנצ'ס: "אני נשבע למלא בנאמנות את חובותיי כראש הממשלה, עם מצפון ובכבוד, ולעשות זאת מתוך נאמנות למלך. אני מבטיח לשמור על החוקה כיסוד של חוקי המדינה". סנצ'ס היה לראש הממשלה הספרדי הראשון שמושבע ללא תנ"ך או צלב.

ספרד נשיא קטלוניה החדש קים טורה (צילום: AP)
נשיא קטלוניה טורה, היום. "בוא ניקח סיכונים, אתה אני"(צילום: AP)

אחת הבעיות הראשונות שאיתן יצטרך סנצ'ס להתמודד היא הניסיון של קטלוניה לזכות בעצמאות – ניסיון שטרם נזנח. ממש היום הושבעה ממשלה חדשה בחבל הבדלני – ובכך הוחזר לקטלוניה השלטון העצמי שלה, שבעה חודשים אחרי שהממשלה המרכזית במדריד שללה אותו ממנה בעקבות ניסיונה להתנתק משאר המדינה. "ראש הממשלה פדרו סנצ'ס, בוא נדבר, בוא נטפל בבעיה הזו, בוא ניקח סיכונים, אתה ואני", פנה נשיא קטלוניה קים טורה אל סנצ'ס. "עלינו לשבת סביב אותו השולחן ולנהל משא ומתן, ממשלה מול ממשלה. המצב שבו אנחנו נמצאים אינו יכול להימשך אפילו יום אחד נוסף".

ספרד נשיא קטלוניה החדש קים טורה ישיבת ממשלה ראשונה (צילום: EPA)
ממשלת קטלוניה החדשה, אחרי שהושבע היום. השלטון העצמי הוחזר(צילום: EPA)

סנצ'ס ריכך מעט את הטון שלו בנוגע לעצמאות קטלוניה אחרי שחברי פרלמנט קטלאנים בדלנים תמכו בהצעת האי אמון שלו נגד ראחוי. הוא אמר שהוא רוצה "לבנות גשרים" עם הממשלה הקטלאנית החדשה. טורה הוא לאומן קטלאני מושבע, ונשיא קטלוניה הגולה קרלס פוג'דמון הכתיר אותו ליורשו. פוג'דמון נמצא כעת בגרמניה, ומשם הוא נאבק בדרישה של מדריד מברלין שתסגיר אותו. ספרד רוצה להעמיד אותו לדין על המרדה ועל ניצול לרעה של כספי ציבור.

 

שר הפנים החדש של איטליה: "אגרש מהגרים"

גם באיטליה הושלם אתמול מהפך פוליטי דרמטי, עם הקמת הממשלה הפופוליסטית הראשונה במדינה גדולה באיחוד האירופי. את הממשלה הקימו מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית ומפלגת הימין "הליגה", שיש רבים הרואים בה מפלגת ימין קיצוני. בראש הממשלה יעמוד הפרופסור ג'וזפה קונטה, אדם חסר ניסיון פוליטי. מנהיג חמשת הכוכבים לואיג'י די מאיו ומנהיג הליגה מתיאו סלביני בחרו בו כמי שיוביל את ממשלתם כמועמד פשרה, משום שאיש מהם לא הסכים לוותר על התפקיד בעבור השני כדי שלא להיתפס בעיני בוחריו כמי שעשה ויתור מופרז.

איטליה ראש ממשלה חדש ג'וזפה קונטה (צילום: AFP)
ראש ממשלת איטליה החדש ג'וזפה קונטה. מועמד פשרה בלי ניסיון פוליטי(צילום: AFP)
איטליה ממשלה חדשה ג'וזפה קונטה מתיאו סלביני לואיג'י די מאיו ג'נקרלו ג'ורג'טי (צילום: AFP)
נשיא איטליה משביע את הממשלה החדשה. לפני פחות משבוע נגררה איטליה לטלטלה(צילום: AFP)

איטליה ממשלה חדשה ג'וזפה קונטה מתיאו סלביני לואיג'י די מאיו ג'נקרלו ג'ורג'טי (צילום: AFP)
משמאל לימין: סלביני, קונטה, די מאיו וחבר ממשלה נוסף, ג'נקרלו ג'ורג'טי(צילום: AFP)

איטליה ממשלה חדשה שר הפנים לואיג'י די מאיו (צילום: AFP)
די מאיו. 780 דולר בחודש לעניים(צילום: AFP)

שלושה חודשים עברו מהבחירות ועד הקמת הממשלה האיטלקית החדשה, וניסיון קודם לכונן את הממשלה הנוכחית – בשבוע שעבר – הוכשל על-ידי הנשיא סרג'ו מטרלה בשל הבחירה של המפלגות בשר כלכלה התומך בפרישה מגוש האירו. שתי המפלגות נדרשו לגבש הרכב אחר לממשלה, וכעת הוא אושר. שר הכלכלה המיועד קיבל תפקיד אחר.

 

בממשלה החדשה יכהן די מאיו כשר העבודה והפיתוח הכלכלי, ואילו סלביני, שהבטיח לגרש מהגרים מאיטליה, יכהן כשר הפנים. לאחר ההשבעה אמר סלביני כי ייגש ישר לקיים את ההבטחה שלו לסלק רבים ממבקשי המקלט שהגיעו לאיטליה בסירות מבריחים דרך הים, אלה שלדבריו אינם זכאים למקלט מדיני. "סוגיית ההגירה עדיין בוערת", אמר סלביני. בעצרת בצפון איטליה פנה סלביני למהגרים הבלתי חוקיים והצהיר: "הטיול נגמר. הגיע הזמן שתארזו".

 

 די מאיו יחתור לקיים את הבטחת מפלגתו להבטיח הכנסה של 780 אירו לחודש לעניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פדרו סנצ'ס. לא ישנה את התקציב
צילום: EPA
מומלצים