שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרים רחוק ומרגישים קרוב
  "נר זיכרון" - מיזם חדש מנסה לשמר את הקשר בין ישראלים המתגוררים בחו"ל, לקרוביהם שהלכו לעולמם וטמונים כאן בארץ

  לישראלים רבים החיים בחו"ל יש בארץ קרובים, גם מדרגה ראשונה, שאינם איתנו עוד ושחלקת הקבר שלהם בארץ.  

   

  "נר זיכרון" מיזם שהושק לא מזמן, מנסה לספק נחמה לאותם ישראלים באמצעות קיום טקסי אזכרה בבתי עלמין בישראל, ושירותי הנצחה משלימים. בכך מנסה

  להעניק תחושת שייכות לכאן  כשמגיעים ימי פטירה, ימי נישואין, ימי הולדת, ערב יום כיפור וכדומה – ימים בהם הזיכרונות צפים אך אין חלקת קבר שניתן להתייחד בה עם יקיריהם.  

   

  יהודית רייכר (63) הגיעה למדינת וושינגטון, לעיירה קטנה לא רחוק מסיאטל, לפני שש שנים כאלמנה שנישאה בשנית לחבר משפחה אמריקאי. היא השאירה בארץ את שני ילדיה, שלושת נכדיה ואת חלקת הקבר של בעלה האהוב, אריק ז"ל. יהודית היא גם אחות שכולה וגם חלקת הקבר של אחיה והוריה נמצאת בארץ.

   

  מצבה מקושטת עם נר זיכרון דולק ()
  "מענה הכי קרוב שיכול להיות לאי היכולת להיות שם בעצמי".

   

  כאחות שכולה, נהגה יהודית לעלות לקבר של אחיה בכל יום זיכרון יחד עם הוריה. לקראת חודש ינואר, החודש בו אריק נפטר, נחשפה יהודית ל"נר זיכרון", היא יהודית כתבה מילים לאריק, והנחתה אנשי החברה, איזה פרח לקנות, באיזה צבע, להדליק נר זכרון ולהקריא את דבריה. "בהתחלה היה לי קצת מוזר", היא מספרת, "אבל אחרי שקיבלתי את קובץ הוידיאו בו רואים איך התנהל הטקס, הרגשתי  שעשיתי את הדבר הנכון. חשתי שלמה ו'שמחה' עד כמה שניתן להגיד, שמצאתי מענה הכי קרוב שיכול להיות לאי היכולת להיות שם בעצמי".

   

  להיות נוכחת גם מרחוק

  אסתי גידלי, (38), גננת ואמא לילדה בת שנתיים חיה בג'קסון ויל ביץ', פלורידה כבר חמש שנים. כל שנה היתה נוסעת לביקור בארץ, ובמסגרתו היתה מגיעה לחלקת הקבר של אמה שנפטרה חודשיים לפני נסיעתה. "להיות רחוק מישראל זה גם רחוק בתחושה מכל מי שאיננו איתנו עוד, וזה אחד הנושאים הכואבים שלא מדברים עליהם. המיזם ממש נגע בי עמוק בקשר שלי עם האנשים היקרים לי ביותר ואפשר לי להיות נוכחת גם מרחוק. עכשיו גם מבקשת את אותו דבר למצבה של סבתי האהובה".

   

  עדי יהב בריתו (53) מנתניה, הגיעה לבולטימור, בגיל 28 וחיה שם מאז כאם ואשת עסקים מסבירה: "בקשתי שינקו את המצבה, ישימו נר וגם שיעשו תפילה, וביקשתי גם מניין ושבסוף יצלמו בוידאו. ראיתי בסרטון שהמצבה נראית נהדר עם העציץ שביקשתי, ניקו בה את האותיות, כל כך התרגשתי שקשה להעביר את זה במילים".

   

  מייסדת ומנהלת NERZIKARON מיכל בלקין (קורח) מוסיפה: "כמי שהגיעה לנושא מתוך חוויה פרטית משפחתית, התחדדה אצלי ההבנה עד כמה חשוב להתייחד עם יקירך בצורה הולמת וקרובה. היה לי חשוב שהמיזם ייתן את אותה חוויה למי שפונה אלינו. אני מאושרת שאנחנו מספקים שירות שמביא הרבה סיפוק אישי ותחושת שייכות בין הרחוקים לקרוביהם".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים