שתף קטע נבחר

נתניהו תוקף את פרדו: "המוסד איננו ארגון פשע"

ראש המוסד לשעבר אמר בתוכנית "עובדה" כי "המוסד הוא ארגון פשע עם רישיון". ראש הממשלה נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "המוסד איננו ארגון פשע אלא ארגון מפואר שעושה מלאכת קודש וכולנו מצדיעים לו"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר (א') בפתח ישיבת הממשלה את ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו שאמר בתוכנית "עובדה" בשבוע שעבר כי המוסד הוא "ארגון פשע עם רישיון". "המוסד איננו ארגון פשע. הוא ארגון מפואר שעושה מלאכת קודש במאבק בטרור וכולנו מצדיעים לו", אמר נתניהו.

 

דבריו של פרדו עוררו סערה במערכת הפוליטית לאחר שבתוכנית התחקירים נטען כי ראש הממשלה נתניהו ביקש מראש השב"כ דאז יורם כהן להאזין לשורה של "שותפי סוד", בהם כנראה גם פרדו עצמו והרמטכ"ל דאז בני גנץ.

 

לפי הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות", במהלך השנים 2012 ו-2013 נערכה מערכת הביטחון לפרויקט גדול וחשאי שדרש השקעה גדולה בכוח אדם ובכסף. לחלקים של הפרויקט היו שותפי סוד רבים, אך לכולו ולמשמעויות שלו - רק כמה עשרות.

 

נתניהו כה חשש מפני חשיפת הפרויקט עד שהוא מידר ממנו גם כמעט את כל שרי הממשלה וחברי הכנסת, כולל את רוב חברי ועדת המשנה לשירותים חשאיים, שאמורים להיות חשופים לכל חומר מסווג במדינה. כדי להעביר את התקציב הוא מינה שני חברי ועדה לשותפי סוד וכן מיופה כוח מטעמו במשרד האוצר. על פי מקור יודע דבר - לא כל העברת התקציב יכולה הייתה להיות מאושרת בדרך הזו, ולכן הדבר הראשון שנתניהו עשה כשר אוצר, אחרי שפיטר את לפיד ונטל את תפקיד שר האוצר לידיו, היה לחתום על העברת התקציב המדובר.

בנימין נתניהו תמיר פרדו  (צילום: רויטרס, יאיר שגיא)
נתניהו ופרדו(צילום: רויטרס, יאיר שגיא)

במקביל לדברים האלו, ב-2013 גברה החרדה של נתניהו מפני ריגול זר בישראל והוא החל להורות על נקיטת אמצעים קיצוניים יותר ויותר כדי למנוע אותו. על פי מקור שעסק באבטחת סביבתו של ראש הממשלה, נתניהו הורה לנתק את כל בית ראש הממשלה מהחיבור לכבלים בעת ישיבות רגישות אצלו, מחשש כי אלו עשויים לשמש לחדירה אלקטרונית זרה. בנוסף, הורה על הקמת מיסוך פיזי לאזורים שבהם חנתה השיירה שלו, כדי שלוויינים לא יוכלו לנטר היכן הוא נמצא. "נתניהו היה משוכנע שמרגלים אחריו בכל האמצעים ובכל פינה", אומר גורם בכיר לשעבר בשב"כ.

בנימין נתניהו (צילום: EPA)
נתניהו בכניסה לישיבת הממשלה(צילום: EPA)

 

נתניהו חשש מאוד מהדלפות על הפרויקט המיוחד, ולכן כינס ב-2013 ישיבה עם היועמ"ש, ראש השב"כ וגורמים נוספים, ובה ביקש לבדוק ולהורות על צעדים חמורים במיוחד על מנת לוודא שלא תהיה הדלפת מידע מתוך הפרויקט. הדברים האלה באו על רקע משבר אמון חמור בין נתניהו לבין גורמים במערכת הביטחון.

 

בפגישה זו, ביקש נתניהו מראש השב"כ כהן להטיל פיקוח ומעקב, לרבות האזנות, על כל שותפי הסוד בפרויקט. הוא לא אמר במפורש שהוא דורש לעקוב אחרי הרמטכ"ל גנץ וראש המוסד פרדו, אבל הם בהחלט היו בראש רשימת שותפי הסוד.

 

כהן מצידו הגיב בסוף השבוע לדברים ואמר: "איני נוהג בדרך כלל להתייחס בתקשורת לשיח המקצועי המתקיים בין ראש ממשלה לראש שב"כ. אולם, הפרסומים בתקשורת על אודות הנחיות של ראש הממשלה שניתנו לי כביכול בעודי מכהן כראש השב"כ - להאזין ספציפית לטלפונים של גנץ ופרדו - אינם נכונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, יאיר שגיא
נתניהו ופרדו
צילום: רויטרס, יאיר שגיא
מומלצים