שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: עיסוי לב בקצב של "לה מקרנה" - יעיל לביצוע החייאה תקינה

  אחרי ההנחיות לביצוע עיסוי לב בקצב השיר "סטיינג אלייב" של הבי.ג'יז, מצאו חוקרים כי גם השיר "לה-מקרנה" הוא בקצב המתאים לעיסויים הנדרשים. ואילו עוד שירים מומלצים להחייאה מוצלחת?

  מחזירים חיים בקצב ה"מקרנה": חוקרים מצאו כי ביצוע עיסויי לב בעת החייאה בקצב השיר "לה מקרנה" מתאימים לקצב העיסויים התקין הנדרש בעת החייאה. ההמלצות מתווספות לשיר "סטיינג אלייב" של הבי.ג'יז שהומלץ עד כה כקצב תקין לביצוע עיסוי לב.

   

  ביצוע יעיל של החייאה טמון בעיקר בטכניקה הכוללת עיסוי לב, בקצב של 100 עיסויים לדקה. לפני כשנתיים המליצו מומחים לבצע את העיסוי בקצב השיר Staying Alive של שלישיית הביג'יז. שנה אחר כך, פרסם בית חולים בניו יורק פלייליסט של 40 שירים, כולם בקצב המומלץ לביצוע החייאה יעילה.

   

  כעת מצאו חוקרים מאוניברסיטת ברצלונה, כי גם השיר "לה מקרנה" מתאים לעיסוי. השיר שראה אור בשנת 1993, הוא לא רק מוכר אלא בקצב המתאים.

    

   

  החוקרים גייסו 164 סטודנטים לרפואה שחולקו לשלוש קבוצות, כולם התבקשו לבצע עיסוי לב על בובות החייאה למשך שתי דקות. קבוצה אחת ביצעה את העיסויים בסיוע אפליקציית "מטרונום" המשמיעה פעימות קבועות מראש, בדומה למכשיר המטרונום המוכר מעולם המוזיקה. בקבוצה זו הקצב באפליקציה נקבע ל- 103 עיסויים לדקה. 91% מהסטודנטים בקבוצה זו ביצעו את העיסויים בקצב הנכון.

   

  קבוצה נוספת נתבקשה לבצע עיסויים ללא קצב קבוע מראש. בקבוצה זו רק 24% ביצעו את העיסויים בקצב המתאים. קבוצה שלישית ביצעה את העיסויים בקצב השיר "לה מקרנה", כאן 74% מהסטודנטים ביצעו את העיסויים בקצב הנכון.

   

  אבל לעיסויים בקצב המקרנה היה יתרון על עיסויים בקצב המטרונום: בעוד שהפעלת האפליקציה ארכה זמן ודחתה את תחילת עיסוי הלב, הסטודנטים שביצעו עיסויים בקצב ה"מקרנה", החלו מיידית את העיסויים, בקצב הנכון.

   

  ואלו עוד שירים מתאימים לקצב העיסויים הנכון? הנה הרשימה של השירים הפופולריים ביותר:

   

   

   

  עם המוזיקה: ההחייאה יעילה יותר

  עד כמה יעילה ההחייאה בסיוע שיר ש"מתנגן בראש"? במחקר שנערך באוניברסיטת קיוטו שביפן, חולקו 74 אחיות לכמה קבוצות ונבדקה איכות עיסויי החזה שביצעו על בובות סימולציה.

   

  קבוצה אחת של אחיות ביצעה החייאה לקצב השיר, Obladi Oblada של הביטלס, קבוצה נוספת ביצעה החייאה ללא מוזיקה מתנגנת, וקבוצה נוספת ביצעה החייאה על פי קצב של מטרונום.

   

  התוצאות הראו כי אלה שביצעו את עיסויי החזה בלווית השיר, ביצעו את ההחייאה באופן יעיל יותר משאר הקבוצות. החוקרים סבורים כי המוזיקה מסייעת לא רק לקצב העיסויים המתאים, אלא גם לזיכרון טוב יותר של משימות לטווח הארוך.

   

  החייאה: 70% מנפגעי התקף לב

  ארבע הדקות הראשונות לאחר ההתמוטטות הן הדקות הקריטיות: אם לא תבוצע החייאה ברגעים אלה, עולה משמעותית הסיכון לנזק מוחי בלתי הפיך, וסיכויי ההישרדות צונחים דרמטית. זו הסיבה לחשיבות הניכרת בביצוע החייאה על ידי עוברי אורח, עוד לפני הגעת האמבולנס.

   

  על פי ההנחיות החדשות משנת 2010, החייאה על ידי עוברי אורח מתבצעת כיום באמצעות עיסוי לב בלבד ללא הנשמה, זאת כדי למנוע הדבקה במחלות, ומשום שיעילות ההחייאה נמצאה טובה גם באמצעות עיסויים בלבד, עד להגעת הצוות הרפואי.

   

  על פי ההערכות, ניתן להציל עד 70% מחולים שנפטרו בשל דום לב, אילו בוצעה בהם החייאה בתוך 4 דקות מרגע האירוע. המספרים גבוהים יותר בילדים: עד 90% ממקרי המוות הפתאומי בילדים נגרמים בשל הפסקת נשימה, והמומחים מעריכים כי ניתן היה להציל את רובם באמצעות החייאה פשוטה.

   

  איך לבצע את ההחייאה? בעת עיסוי לב ממקם המטפל את כפות הידיים מעל עצם החזה, הנמצאת ממש מעל שריר הלב. עצם החזה, בהיותה גמישה, מפעילה לחץ על שריר הלב וגורמת להתכווצותו.

   

  התכווצות זו מספיקה כדי להזרים דם דרך אבי העורקים אל הגוף. כשמרפה המעסה מבית החזה נוצר בו לחץ שלילי, אשר גורם לדם לזרום אל הלב, וכך הלאה.

   

  צפו: כך מבצעים החייאה בעזרת הדפיברילטור

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים