שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  מהפכה: סעודיה הנפיקה רישיונות נהיגה לנשים

  20 יום לפני שיוסר האיסור על נשים לנהוג הנפיקה אתמול הממלכה 10 רישיונות נהיגה ראשונים לנשים. מנגד עדיין מוחזקות במעצר כמה פעילות למען זכויות האישה – מסר מהשלטונות שהן לא ניצחו במחאה

  סעודיה הנפיקה אתמול (יום א') עשרה רישיונות נהיגה ראשונים לנשים – צעד היסטורי לקראת הסרת האיסור על נשים לנהוג, שתיעשה בסוף החודש. סעודיה היא המדינה האחרונה בעולם שעדיין שאינה מתירה לנשותיה לנהוג בכלי רכב ממונעים, ובסוף השנה שעברה, אחרי שנים של לחץ בינלאומי, היא הודיעה על החלטתה לבטל את האיסור במסגרת מהפכה חברתית-כלכלית שמוביל יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

   

  עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של חדשות ynet בעולם

   

  ממשלת סעודיה הודיעה אמש כי לקראת הסרת האיסור ב-24 ביוני היא הנפיקה רישיונות נהיגה מקומיים לעשר נשים, כאלה שכבר יש להן רישיונות שהונפקו במדינות זרות, בהן ארה"ב, בריטניה, לבנון וקנדה. כדי לקבל את הרישיון עברו עשר הנשים מבחן נהיגה קצר בריאד ואז נמסר להן המסמך הרשמי.

  סעודיה הנפיקה רישיונות נהיגה ראשונים ל נשים (צילום: AP)
  צעירה סעודית מציגה את רישיון הנהיגה שקיבלה אתמול(צילום: AP)

  ברחבי סעודיה נערכות נשים רבות אחרות להסרת האיסור – הן עוברות שיעורי נהיגה במכונים המיועדים לנשים בלבד, וחלקן אף עוברות הכשרה שתאפשר להן להיות נהגות בחברות נסיעות שיתופיות כגון "אוּבּר". לשינוי שהסרת האיסור יחולל בחייהן של הנשים יש משמעות גדולה בכל תחומי החיים, והיא לא רק ציון דרך ליברלי סמלי: במשך שנים נאלצו נשים לשכור את שירותיהם היקרים של נהגים גברים, להשתמש במוניות או להסתמך על קרובי משפחתן כדי לנסוע לעבודה או לערוך סידורים.

  סעודיה הנפיקה רישיונות נהיגה ראשונים ל נשים (צילום: AP)
  לוקחות שיעורי נהיגה ומתגייסות ל"אובר". סעודית במבחן(צילום: AP)

  ההודעה של סעודיה אמש כי הקדימה והנפיקה עשרה רישיונות לנשים אף שתוקף האיסור לנהוג יפוג רק ב-24 הפתיעה רבים. הצעד נעשה בשעה שכמה פעילות למען זכויות הנשים שנאבקו במשך השנים למען ביטול האיסור מוחזקות במעצר. ביום ראשון השבוע הודיעה התביעה בסעודיה כי הן חשודות בניסיון לערער את היציבות הביטחונית. ככל הנראה המעצר משקף את רצונם של השלטונות לרַצות את המחנה השמרני בסעודיה ולהבהיר שאת ביטול האיסור על נהיגת נשים אין לפרש כניצחון לפעילות המחאה. נראה שבכך מבקשים שליטי סעודיה למנוע התקוממויות נוספות.

  סעודיה הנפיקה רישיונות נהיגה ראשונים ל נשים (צילום: AP)
  עשר קיבלו רישיון, ארבע עדיין בכלא. צעד קדימה וצעד אחורה בסעודיה(צילום: AP)

  התביעה מסרה כי בסך הכול נעצרו בשבועות האחרונים 17 בני אדם וכי תשעה מהם עדיין מוחזקים במעצר – חמישה גברים וארבע נשים. בין העצורות – שלוש מהפעילות הבולטות ביותר למען זכויות הנשים בסעודיה. הן קראו לא רק לביטול האיסור על נשים לנהוג אלא גם לביטול החוקים המקנים לקרובי משפחתה הגברים של האישה את זכות המילה האחרונה בענייניה, בכלל זה בענייני נישואים או נסיעה לחו"ל. שלוש עצורות, שכבר שוחררו, הן נשים שהשתתפו במחאה הראשונה בסעודיה נגד האיסור על נשים לנהוג, מחאה שהתקיימה ב-1990. 50 נשים נכנסו אז לכלי רכב ונהגו בצעד הפגנתי. הן נעצרו ופוטרו ממקומות העבודה שלהן ודרכוניהן הוחרמו. בשנים שלאחר מכן הן סבלו מהכפשות קשות.

  סעודיה הנפיקה רישיונות נהיגה ראשונים ל נשים (צילום: mct)
  אנשי הדת הזהירו: "אם הן ינהגו - הן יותקפו מינית"(צילום: mct)

  למעשה, חוקי סעודיה מעולם לא אסרו במפורש על נשים לנהוג, אבל בפועל רישיונות נהיגה לא הונפקו להן. מעת לעת עצרה משטרת סעודיה נהגות שיצאו לבדן לנסיעה במכונית – ועיכבו אותן עד שבן משפחה יגיע לאסוף אותן ועד שתבטיח שלא תנהג שוב. המחנה השמרני הקיצוני בסעודיה הזהיר כי נהיגה של נשים היא דבר לא מוסרי וכי אם נשים ינהגו הן ייפלו קורבן לתקיפות מיניות.

   

  בשנים האחרונות מתמודדת סעודיה עם אתגרים כלכליים גדולים ועם יכולתם של הצעירים ליצור קשר עם העולם דרך האינטרנט. הצעירים האלה רואים נשים במדינות האיסלאם השכנות נוהגות ללא הגבלות, וגם עובדה זו תרמה כנראה להחלטה לאפשר זאת בתחומי הממלכה. כדי להמריץ את הכלכלה המקומית ולהפחית את הביקורת הבינלאומית על ארצו החל יורש העצר בן סלמאן, בן 32 כיום, לקדם שורה של שינויים ליברליים כגון קיום מופעי מוזיקה גדולים, פתיחת בתי קולנוע ומתן אפשרות לנשים לשהות באצטדיוני ספורט בשעה שנמצאים בהם גם גברים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  10 הראשונות - נהגות שקיבלו רישיון בחו"ל
  צילום: AP
  מומלצים