שתף קטע נבחר

בדרך: הקלות מס לרוכשי דירות בקבוצות רכישה

קניתם דירה בקבוצת רכישה - והבנייה שלה נתקעה? ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון לפיו תוכלו לרכוש דירה נוספת בלי לשלם מס רכישה מוגדל

רוכשי דירה בקבוצת רכישה  שבנייתה נתקעה יוכלו לרכוש דירה נוספת מבלי לשלם מס רכישה מוגדל. ועדת הכספים אישרה היום (ג') תיקון מהותי זה לחוק, שיחול גם על מי שכבר רכש דירה שנייה, בטרם כניסת החוק החדש לתוקף.

 

הפטור יינתן לרוכש דירה מקבוצת רכישה אם בתום תקופה של 4 שנים מרכישת הקרקע לא החלה הבנייה, או שהתגלה עיכוב מהותי בהשלמת הבנייה או אם חלפו 6 וחצי שנים מרכישת הקרקע ולא נמסרה הדירה לידי הרוכש.

  (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

במקרים אלה יכול רוכש הדירה לקנות דירת מגורים נוספת והוא לא יחויב בגינה במס רכישה מוגדל כמי שרכש דירה שנייה, אלא ישלם את המס המוקטן בדומה לרוכש דירה ראשונה.

 

החוק מגדיר כי הפטור מתשלום מס רכישה מוגדל מותנה בכך שהעיכוב בבנייה אינו בשליטת רוכש הדירה, ושאין לו דירה נוספת מעבר ל-2 הדירות או אם אותו אדם מכר את אחת מ-2 הדירות שברשותו תוך 18 חודשים מהמועד שבו נמסרה לו הדירה שרכש מקבוצת הרכישה.

 

אישור סופי בימים הקרובים

התיקון יעלה לאישור סופי במליאת הכנסת בימים הקרובים. הוא התקבל לפי הצעת חוק פרטית של הח"כים אורי מקלב ויעקב אשר (יהדות התורה) אליה הצטרף מסיעתם ח"כ משה גפני, יו"ר הוועדה. גפני אמר היום, כי "יכולנו להימנע מהחקיקה אם רשות המסים הייתה גמישה יותר ומעגנת את ההקלה בחוזר שהיתה מפיצה בין רוכשי הדירות".

 

ח"כ מקלב אמר כי אין הבדל בין הרוכשים שעליהם חל התיקון לבין כל בעל דירה אחרת, שהחליט לשפר את הדיור שלו ברכישת דירה אחרת ושרשות המסים דוחה את תשלום מס הרכישה בתקופת המעבר ולא רואה אותו כבעלים של 2 דירות. "חשבנו שגם במקרה הזה הוא לא בעל דירה שנייה. הוא אמנם שילם לקבוצת הרכישה אבל גר בינתיים אצל ההורים שלו. אם הבנייה מתעכבת גם הוא במצוקה ואנחנו לא רואים את ההבדל".

 

מיכל סופר מרשות המסים הגיבה כי הסעיף בחוק המאפשר לאדם בעל דירה לקנות דירה אחרת ועדיין להיחשב כבעל דירה אחת, נועד לאדם שכבר גר בדירה, כדי ליצור רצף מגורים. לדבריה, לא בכדי המחוקק לא התייחס לסיטואציה הפוכה - בתקופה מסוימת היא מחזיק ב-2 דירות ויכול להיות שתהיה בינתיים עליית ערך הדירות. אי אפשר להתייחס לאדם כזה באופן שונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בית משפחה נדל"ן קנייה מכירה רכישה
צילום: shutterstock
מומלצים