שתף קטע נבחר

כשהילד "תופס" אתכם בזמן אקט מיני

אתם בעיצומה של פעילות מינית והזאטוט פרץ לחדרכם ותפס אתכם באמצע. האם צריך להיכנס לפאניקה ומה לומר לילד? המומחים מרגיעים וממליצים להורים לנסות קצת יותר ליהנות מהחיים

 

 

החשש מפני פעילות מינית בבית פוקד כמעט כל הורה: אתם פוחדים שמא הזאטוט יתפרץ לחדר בזמן שאתם מתנים אהבים, והיקלעות ל"זירת האירוע" תיצור אצלו טראומה, ואצלכם מבוכה. אז האם באמת צריך להתאפק, ומה עושים כשהילדים נקלעו לסיטואציה האינטימית?

 

"הורים רבים חוששים לבצע פעילות מינית", אומר פסיכולוג הילדים ד"ר שי חן גל, "ולדבר יש השפעה דרמטית על יחסי בני הזוג. רבים נמנעים מסקס במשך רוב ימות השבוע, ולפעמים הרבה יותר, לא רק בגלל העייפות, אלא בגלל חוסר הנעימות לעשות את זה כשהילדים בבית, והפחד שהם יכנסו לחדר".

 

ההורים נבוכים

לדברי ד"ר חן גל, התוצאה עלולה להביא למתחים קשים בין בני הזוג, כאשר אחד חושש מיחסי מין, או שהשניים גם יחד נמנעים מלקיים פעילות מינית. "מין הוא חלק מכל זוגיות בריאה, וכשהוא לא חלק מהמשוואה של זוגיות, הדבר גורר לא רק מתחים, אלא לפעמים אפילו התפרקות של הזוגיות.

 

"הורים נבוכים ולא יודעים איך להתייחס למין, למרות שיש הרבה ספרים והדרכה. הם מנסים להימנע מכל קשר עם הילד שלהם ומוכנים לדבר איתו על נושאים קשים כמו מוות, אבל רק לא על מין. חוששים לחשוף אותו למידע שבעקבותיו הוא יהפוך ליצור מיני או ינסה להתחיל בהתנהגות מינית. הדבר יוצר חרדה בעיקר אצל אבות מול בנות, מתוך הנחה מוטעית שאם לא ידברו על זה - הילדים לא יהפכו ליצורים מיניים".

 

נמנעים מסקס כשהילדים ערים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נמנעים מסקס כשהילדים ערים(צילום: shutterstock)

אז מה אפשר לעשות?

"חשוב להמשיך לקיים יחסי מין, ולא להימנע מכך, גם כשהילדים בבית. צריך לעשות מאמץ שהילד לא ייחשף לסקס שהוא משהו אינטימי בין שני בני זוג. אפשר לעשות את זה בשעות מאוחרות אחרי שהילד ישן או לנעול את הדלת. ילד כמובן שלא אמור לראות את ההורים שלו מקיימים יחסי מין, זה דבר מאוד פרטי, אבל גם אם הילד נחשף לכך, לא מדובר במשהו טראומטי".

 

קראו עוד:

עושים סקס כשהתינוק בחדר?

איך לדבר על סקס עם הילדים

עירומים בבית ליד הילדים

 

למרות חוסר הנעימות, ממליץ ד"ר חן גל, להתייחס לתקרית באופן טבעי: "אם בבית ידברו על נושא המיניות באופן פתוח עם הילדים, אז גם אם תתרחש כזו תקרית, צריך להסביר לילדים - אימא ואבא מאוד אוהבים אחד את השני ומחבקים חזק חזק. צריך להסביר להם שזה משהו פרטי בין ההורים, שהוא ביטוי של אהבה. במקביל, צריכה להיות פתיחות לשוחח על מין עם הילדים, ויש מספיק ספרי הדרכה שמסייעים בכך".

 

ומה בנוגע לבני נוער שנחשפים לפעילות המינית של ההורים? לדברי חן גל, עדיף שלא להתכחש לתקרית: "צריך לדבר עם הילד, לנסות לראות בצורה עדינה מה החוויה שלו מהעניין, ובעיקר לא לאפשר לו להסתובב עם איזושהי טראומה. ככל שתהיה יותר פתיחות בבית, האירוע יהיה פחות טראומטי. צריך לזכור, סקס הוא ביטוי של אהבה. ראית משהו שלא היית אמור להיחשף אליו? לא נעים, אולי מביך, אבל באמת - שלא נורא".

הילדים נחשפו בטעות לפעילות מינית שלכם? אל תתעלמו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הילדים נחשפו בטעות לפעילות מינית שלכם? אל תתעלמו(צילום: shutterstock)
 

הפחד שהילדים ישמעו

"אני נתקל בשלל מצבים שבהם הורים לא רק שמפחדים מסקס כשהילדים בבית, אלא שאפילו הרגילו את הילדים לישון איתם במיטה, צעד שמחסל סופית את הסקס", אומר פרופ' רפי חרותי, מומחה לרפואת שיקום וסקסולוג, מנהל חטיבת השיקום במרכז רפואי שיקומי רעות. "הורים ממורמרים מגיעים אליי לקליניקה, כשחל משבר בזוגיות על רקע החשש מפעילות מינית, ואחד מבני הזוג זורק לעברי: 'תגיד לה/לו שזה חשוב'. ואני אומר חד משמעית: אין זוגיות בריאה ללא פעילות מינית הדדית ומספקת. זה מרכיב אינטימי חשוב מאין כמותו ולא סתם מותרות.

 

"הורים רבים חוששים שהילדים ישמעו, 'יתפסו אותם', יכנסו למבוכה או יקבלו טראומה שתגרום להידרדרות רגשית של הילד, אך כאמור חיי נישואין אינם מספקים ומאושרים אם אין בהם סקס ואין להקריב הסקס 'לטובת הילדים'. אפשר וחשוב להמשיך לקיים פעילות מינית, גם כשאתם הורים לילדים. מגיעים אליי חרדים, הורים לעשרה ילדים, שגרים בדירת שלושה חדרים ומדווחים שהם ממשיכים לקיים פעילות מינית".

 

מה אתה ממליץ להורים?

"כמובן שכשיש ילדים בבית, לא נשאג או נגנח בקולי קולות. מותר לעדכן את הסקס, ממש כמו שלא חייבים לאכול ארוחה של שלוש מנות, ואפשר עדיין ליהנות ולהיות שבעים מארוחה של מנה אחת. לא חייבים לעשות סקס בלילה מאוחר כשעייפים או רק לאחר שהילדים נרדמו.

 

"לא חייבים שזה יהיה ספונטני. אפשר גם לתזמן פעילות מינית, לשנות את שעות הפעילות המינית. לדוגמה, כשהילדים אצל סבא וסבתא או אצל השכנים בעסקת בארטר מסוג 'שמרו לנו ונשמור לכם'".

 

מה בכל זאת צריך לעשות כשהילד "נקלע לסיטואציה" האינטימית?

"חשוב להציג סקס כמשהו טבעי, תקין ומכבד. לא כמשהו סודי, אפל ומסתורי. בלי דרמות מיותרות. אפשר בהחלט להסביר שסקס הוא רגע מיוחד של אהבה בין אימא ואבא, רגע של כבוד הדדי, שרחוק מסצינות זולות של פורנו, אליהן רוב המתבגרים נחשפים כיום בגיל מאוד צעיר, שם לרוב אין אהבה או כבוד. אם תשדרו רוגע ותסבירו לילד, בכל גיל, בנינוחות, שהכול בסדר - זה גם יהיה בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ההורים נבוכים ולא מדברים עם הילדים על הנושא
צילום: shutterstock
מומלצים