שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "ההחלטה של מירי רגב - אומללה": פותחים את שבוע הספר בכיכר רבין

  חיים באר, אהוד אולמרט, בן כספית, איילת גונדר גושן, אלון חילו ועוד רבים מהסופרים שפתחו את שבוע הספר בכיכר רבין מגלים מה הם קוראים עכשיו, ומתייחסים לביטול הסעיפים האחרונים בחוק הספרים: "ההחלטה יכולה להיות טרגית". צפו

   

  שבוע הספר כיכר רבין 2018 (צילום: טל שמעוני)
  שבוע הספר בכיכר רבין, 2018(צילום: טל שמעוני)

  קהל קוראים רחב הגיע לכיכר רבין בערב הראשון לשבוע הספר (ד'), שיימשך עשרה ימים, עד ה-16 ביוני. דוכני ההוצאות נפתחו במקומות שונים בארץ ומציעים ספרים חדשים במבצעים, כותרים מיוחדים שירדו מהמדפים וחתימות מסופרים אהובים.

   

  בין הסופרים שהגיעו השנה לקבל את פני הקוראים בכיכר רבין היה גם העיתונאי בן כספית, שכתב את רב המכר "נתניהו" (ידיעות ספרים) - הביוגרפיה המדוברת לראש הממשלה, שהשבוע עברה את 40 אלף העותקים והעניקה לכספית את אות "ספר זהב". "טיימינג זה הכל בחיים והספר יצא בלי שהתכוונו, ביום המדויק שבו היה אמור לצאת", אמר כספית, "שלושה ימים לפני כן יצאו ההקלטות של שרה, שבועיים אחרי ההמלצות על השוחד ופרשת 4000. הייתה המון ציפייה ולכן הוא באמת חרך את הטבלאות ואת החנויות. את הזהב קיבלתי אבל הוא קרוב יותר לפלטינה". התגובות החיוביות מכל הקשת הפוליטית, הפתיעו את כספית: "מאנשים שהם אנשי נתניהו, אנשי ימין ואפילו אנשי נתניהו האמיתי, לא שמעתי עד רגע זה מילה רעה על הספר".

   

   

  שבוע הספר מתקיים השנה בצל החלטת שרת התרבות מירי רגב לבטל את שני הסעיפים האחרונים בחוק הספרים, ששמרו על רגולציה בחנויות בכל הנוגע לייצוג הוגן של ספרי ההוצאות השונות. חיים באר, שספרו "בחזרה מעמק רפאים" ראה אור בעם עובד - הוצאה שאינה מקושרת לאף אחת מרשתות הספרים "סטימצקי" ו"צומת ספרים" ועומדת עתה בפני סכנה - מאוכזב מאוד מהחלטת רגב. "זו החלטה אומללה ויכולה להיות גם טרגית", אמר באר, מכיוון שגם 'סטימצקי' וגם 'צומת' הן בעלות אינטרסים בתחום הספרים. כל זמן שהחוק היה הן חויבו בסוג של באלאנס, אבל היום בעצם הן התפטרו מהחובה הזו".

  שבוע הספר כיכר רבין 2018 חיים באר (צילום: טל שמעוני)
  לא מצא היגיון במהלך של רגב. אולמרט(צילום: טל שמעוני)

  גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהוציא השנה את האוטוביוגרפיה "בגוף ראשון" (ידיעות ספרים), לא מצא הגיון במהלך הזה. "אם הייתי מבין את מירי רגב ודאי הייתי מתחיל להבין הרבה יותר דברים לפני ההחלטה הזו", אמר, "אני לא בטוח שבממשלה הזו יש באמת ערנות שמבקשת לאפשר ליותר אנשים לקנות ספרים וגם לא דחיפות לעזור לכותבים להתקיים מכתיבת ספרים, וזה שני דברים שאי אפשר לנתק ביניהם".

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל שמעוני
  שבוע הספר 2018 בכיכר רבין
  צילום: טל שמעוני
  לאתר ההטבות
  מומלצים