שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ביטול חוק הספרים: התאחדות הוצאות הספרים עתרה לבג"ץ נגד החלטת רגב

  שני הסעיפים האחרונים מהחוק, שבוטלו על ידי שרת התרבות, דאגו לייצוג הוגן של כל הספרים ברשתות "צומת ספרים" ו"סטימצקי", שלהן אינטרסים משותפים עם כמה הוצאות גדולות. התאחדות הוצאות הספרים לבג"ץ: "לא ברור איך החלטה כה חשובה מתקבלת בהינף מקלדת וללא נימוק, בניגוד לפרסומים רשמיים כלפי חוץ"

  ערב פתיחת שבוע הספר, הוצאות הספרים זועמות: היום (ד') הגישה התאחדות הוצאות הספרים עתירה לבג"ץ כנגד שרת התרבות והספורט מירי רגב, לאור החלטתה לבטל את שני הסעיפים האחרונים שנותרו מחוק הספרים לפני כשבועיים. 

   

  העתירה דורשת מבית המשפט להגיש צו לשרה רגב, על מנת שתנמק מדוע החליטה לפעול "באופן בלתי סביר וללא הנמקה, בניגוד להמלצות המנכ"ל והצוות המקצועי במשרדה".

   

  מירי רגב מדברת (צילום: אורן אהרוני)
  מירי רגב בשבוע שעבר(צילום: אורן אהרוני)

  שני הסעיפים האחרונים שנותרו מחוק הספרים שעבר בכנסת לפני כחמש שנים, בהובלת שרת התרבות לשעבר לימור לבנת, דאגו לרגולציה בחנויות הספרים. הסעיפים נועדו למנוע התערבות בקידום ספרים הנובעת מקשרן של שתי הרשתות הגדולות בארץ, "צומת ספרים" ו"סטימצקי", להוצאות מרכזיות בהן כנרת-זמורה-ביתן, ידיעות ספרים ומודן.

   

  משמעות הוויתור על שני הסעיפים האחרונים בחוק, שעיקרו בוטל על ידי השרה רגב לפני כשנתיים, הוא שהוצאות הספרים הקשורות לרשתות הספרים הגדולות יוכלו לקבל עדיפות מבחינת שטחי התצוגה, כמו גם המלצות ממוכרים, באופן שימנע מיתר הוצאות הספרים לקבל ייצוג ראוי.

   

  בעתירה ניתן דגש מיוחד למועד ולאופן בו התקבלה החלטתה של רגב – שבוע ימים לפני פקיעת הוראות חוק הספרים ובניגוד לפרסומים רשמיים מטעם משרד התרבות כלפי חוץ, לפיהן המשך תוקפו של החוק צפוי לעלות לדיון ולהצבעה. "לא ברור כיצד החלטה כה חשובה ביחס לענף הספרים ולציבור הקוראים בישראל מתקבלת בהינף מקלדת וללא נימוק, ברגע האחרון, בבחינת מחטף באישון ליל", נכתב בעתירה שהגישו עורכי הדין בנימין ברץ ומשה נחמן ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ. כמו כן נכתב כי מדובר בהחלטה חמורה "ומעוררת חשש כבד בדבר המניעים האמיתיים הנעוצים בה".

   

  מנחם פרי ()
  מנחם פרי. "אדיש כלפי זה, כי כבר השלמתי עם זה"

  מנחם פרי, עורך סדרת הספרייה החדשה בהוצאת הקיבוץ המאוחד, שעלולה להיפגע מביטול הסעיפים, דווקא לא התרגש מהחלטתה של רגב, אך הדבר נובע מאכזבה מתמשכת שלו מיחס משרד התרבות לתחום הספרות בשנים האחרונות. "כל הדבר הזה פגע כל כך הרבה שכבר אי אפשר לפגוע יותר", הוא אמר בהתייחסו לביטול עיקרי החוק על ידי רגב לפני שנתיים, "אתה חושב שמישהו אכף את הסעיפים האלה? הם לא היו באמת. הדבר היחידי שהתחדש עכשיו זה שיהיו מותרות המלצות שקריות בתשלום, שמוכרים יציעו ללקוחות ספרים לפי מה שיגידו להם.

   

  "אנחנו הולכים לסופה של הספרות כפי שהכרנו אותה ולהתרכזות של המו"לות בשתי הוצאות גדולות. השינויים האלה בחוק הם

   מזעריים. אני אדיש כלפי זה, כי כבר השלמתי עם זה".

   

  אתה מרגיש שההוצאה נחלשת בשנים האחרונות בגלל כוחות השוק?

  "כן. כן, חד וחלק. לא רק זה - אני גם מרגיש שקהל הקוראים השתנה. המון מהספרים הגדולים ביותר, אם היו יוצאים היום - היו נכשלים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילטם: אלכס קולומויסקי
  מירי רגב
  צילטם: אלכס קולומויסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים