שתף קטע נבחר

מפגן שנאה באיראן: סופרים לאחור להשמדת ישראל

צעדות "יום אל-קודס", לפני מהומות "יום הנכסה": בטהרן ובערים רבות אחרות קראו "מוות לישראל", גם בסוריה, באינדונזיה ובבחריין התקיימו צעדות אנטי-ישראליות. יו"ר הפרלמנט האיראני: "ישראל וסעודיה - מקור הכאוס באזור"

 

 

בזמן שברצועת עזה מתכוננים למהומות "יום הנכסה ", באיראן התקיימו צעדות ענק אנטי-ישראליות במסגרת "יום אל-קודס": קריאות "מוות לישראל" וסיסמאות נגד ארצות הברית נשמעו ברחבי התהלוכות ההמוניות - שנערכו היום (שישי) בכ-900 ערים ברחבי איראן כמדי שנה ביום שישי האחרון של הרמדאן. 

 

עשרות אלפי הצועדים השנה מציינים את יום ירושלים העולמי, יחד עם ציון יום ה-70 "לכיבוש אדמות פלסטין" ובנוסף מוחים על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת מדינת ישראל והעברת השגרירות אליה. הצעדות נקראו באותו השם שחמאס נתן להפגנות שנערכו ביום העברת השגרירות לירושלים - "אלמליונה" - צעדת המליון. בין היתר, נערכה צעדה גדולה גם באוניברסיטת טהרן. מפגינים נשמעו סופרים לאחור להשמדת ישראל, ואמרו כי נותרו למדינה 25 שנה להתקיים.

 

הפגנות יום אלקודס ()
הפגנות "יום אלקודס" היום באיראן

הפגנות יום אלקודס ()

הפגנות יום אלקודס ()
 

קריקטורה אנטי ישראלית ()
קריקטורה: 25 שנה נותרו לקיומה של ישראל

 

חסן רוחאני נאום ב תבריז איראן (צילום: AFP)
"השקט של מדינות ערב מול ישראל - בגידה". רוחאני(צילום: AFP)

 

נשיא איראן חסן רוחאני קרא אתמול לאזרחים לצאת ולצעוד: "השקט של מדינות ערב על מה שישראל עושה הוא בגידה אדירה - שיש להעניש עליה", אמר. בדבריו התייחס רוחאני גם ל"עסקה" שטראמפ מנסה לכונן לשלום בין ישראל לפלסטינים, ואמר כי היא נידונה לכישלון ורק תזרז את סופה של מדינת ישראל. "יום אל-קודס" צוין לראשונה על ידי האייתוללה חומייני ב-1979, חודשים לאחר המהפכה האיסלאמית במדינה.

 

בתקשורת האיראנית ציינו כי בהפגנות לוקחים חלק גם נוצרים תושבי המדינה. נציג הקהילה האשורית באורמייה אמר כי "הנוצרים באיראן יקחו חלק במצעדים למען ירושלים כתף אל כתף עם המוסלמים, ואנו נכריז את שנאתנו ליישות הציונית ואת גינויינו לטבח שהם מבצעים".

 

יו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני אמר היום למפגינים בטהרן כי הביטחון במזרח התיכון עלול להיות תחת איום, אם האויבות המושבעות של איראן - סעודיה וישראל - ימשיכו ללחוץ עליה. "ישראל וסעודיה הן מקור התוהו ובוהו באזור, המשולש הסעודי-ישראלי-אמריקני רוצה להפוך את האזור לסצינה כאוטית", אמר. "הטענה של ישראל שהיא יוצרת סדר אזורי חדש היא טעות ואשליה. זו האחריות שלנו להגן על הפלסטינים. הסוגיות האזוריות צריכות להפתר על ידי אזרחי האזור, העמים והממשלה".

 

צעדות השנאה מתקיימות על רקע הפגנות אחרות באיראן, דווקא נגד המשטר. אתמול גורמים אנונימיים השתלטו על מסכים בשדה התעופה בטבריז והעלו מסר הקורא לאנשים להצטרף למחאות כדי להפלת המשטר האראני.במקביל, דווח בשבוע שעבר כי באיראן שוקלים לאסור שימוש באפליקציה טלגרם, כדי להקשות על ארגון המחאות.

הפגנות יום אלקודס ()
צעדת "יום אל קודס", היום בדמשק

הפגנות יום אלקודס ()

הפגנות יום אלקודס ()
הפגנות בבחריין

הפגנות יום אלקודס ()

מחאת יום אלקודס, אינדונזיה ()
"טראמפ ונתניהו", בהפגנה באינדונזיה

מחאת יום אלקודס, אינדונזיה ()

מחאת יום אלקודס, אינדונזיה ()

פרט להפגנות נגד ישראל באיראן, גם בסוריה ובאינדונזיה יצאו לרחובות, וכן בבחריין, שנמצאת במצב כוננות גבוהה עם נוכחות צבאית בערים. בבחריין קראו המפגינים לאחדות בעולם המוסלמי וכי "הסכסוכים בין המדינות הערביות - מקורם הציונים".

 

הפגנות דומות מתוכננות גם במדינות נוספות: לפי האתר האיראני press tv יתקיימו הפגנות ב-800 ערים בעולם, בהן לונדון וטורונטו. המארגנים בטורונטו אמרו כי המחאה תיערך תחת הכותרת "צדק, שלום ואהבה" אל מול הגזענות והאיסלאמופוביה. 

 

במקביל, צה"ל נערך בכוננות שיא לרגל הההפגנות הגדולות המתוכננות בגבול רצועת עזה ב"יום הנכסה", היום שבו מציינים הפלסטינים את התבוסה במלחמת ששת הימים, לפני 51 שנה. צלפים, רחפנים וכוחות שריון וגולני ערוכים בגבול, אל מול ההתפרעויות האלימות הצפויות להתחיל בשעות הצהריים.


פורסם לראשונה 08/06/2018 10:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים