שתף קטע נבחר

שיא של רחפנים ומצלמות: "חיל האוויר הבעיר צמיגים"

דיווח: לפני פתיחת הפגנות "יום הנכסה", חיל האוויר הצית בעזרת נורים אוהלים וצמיגים, שהוכנו במטרה להבעירם על ידי המתפרעים. צה"ל נערך ליום קרב גם בזירת ההסברה: מצלמות עם עדשות ארוכות טווח, רחפנים ייעודיים ומתעדים שישכבו לצד הצלפים. הערכות: המהומות יחלו ב-14:00

 

 

 

מספר שיא של מצלמות ורחפנים לקראת העימותים הנרחבים שצפויים בגבול הרצועה: כעשרה שבועות מאז החלו הפגנות הגדר בגבול רצועת עזה, בפיקוד הדרום מזהים החל משעות הבוקר (יום ו') מאמצים נרחבים של חמאס להביא לגבול רבבות רבות של מפגינים. ברשת "אל מיאדין" דווח כי עוד לפני ההפגנות, הצית חיל האוויר הישראלי באמצעות נורים ערימות של צמיגים שהוצבו בגבול רפיח - במטרה להבעירם בהמשך. מצה"ל לא נמסר אישור לכך. בחמאס אמרו כי "שריפת האוהלים והצמיגים לא תפגע במוטיבציה של ההמונים שישתתפו בצעדת המיליון וימשיכו לדבוק בהסרת המצור". היום נמשך טרור העפיפונים וחייל צה"ל נפצע קל משאיפת עשן מאש שפרצה בעקבות עפיפון תבערה.

 

לפי הערכה בצבא, העימותים יחלו היום סביב השעה 14:00, מוקדם יותר מהשעות בהן החלו הפרות הסדר בגבול מאז החל חג הרמדאן. בגבול עזה כבר נפרסו מאות צלפים והיקף כוחות התגבור מהנח"ל, גבעתי ומיחידות מובחרות, מוערך בחטיבת חי"ר שלמה, נוספת לכוחות חטיבת גולני וחטיבה 401 של השריון שאחראיות על עשרות הקילומטרים של הגבול עם הרצועה.

 

אחד הלקחים המרכזיים של כוחות צה"ל נוגע לקרב על ההסברה הבינלאומית והלגיטימציה המשפטית לפעולות של צה"ל על פי הדין הבינלאומי: לראשונה יופעלו עשרות רבות של אמצעי תיעוד וצילום, ממצלמות סטילס עם עדשות ארוכות טווח, דרך מצלמות וידיאו ברזולציה גבוהה ורחפנים יעודיים, שכל מטרתם תהיה לצלם בזמן אמת את השימוש שעושה חמאס בילדים ובנשים בקו החזית, וכן את השלכת מטעני החבלה והרימונים לעבר החיילים הסמוכים לגדר, בכסות ההפגנות.

 

הצתת צמיגים ()
הצמיגים שהובערו באמצעות נורים

הצתת צמיגים ()

הצתת צמיגים ()

 

 

חיל האוויר מתרגל תקיפות נרחבות ברצועת עזה (צילום: דובר צה
חיל האוויר תרגל תקיפות נרחבות ברצועת עזה(צילום: דובר צה"ל)

חיל האוויר מתרגל תקיפות נרחבות ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חיל האוויר מתרגל תקיפות נרחבות ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

צה
כרוז שצה"ל הפיץ לתושבי עזה לקראת ההפגנות(צילום: דובר צה"ל)

המהלך מתרחש באיחור מה, אחרי שחמאס גרף הישגים בזירה הבינלאומית בהפגנות הגדר למרות שבשטח נכשל בניסיונותיו לפרוץ את הגבול, וכן על רקע החרפת הביקורת הבינלאומית על התנהלות ישראל בגבול עזה, כפי ששמע השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו משר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. לוחמים המשמשים כמתעדים מבצעיים יוצבו לצד הצלפים בעמדות הקדמיות ביותר, יצלמו את המתרחש בצד העזתי וישדרו לאחור במהירות את התמונות והסרטונים, כדי להבליט ולהוכיח את הטענה הישראלית שמדובר באירוע טרור שמתנהל בחסות הפגנה תמימה כביכול.

 

לפי הערכות, כמות המפגינים וחומרת האירועים תגיע היום לזו שהייתה ביום שקדם ליום הנכבה ולפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים לפני כחודש, והעימותים יכללו ידויי מטעני חבלה ורימונים לעבר הכוחות. הצלפים והקלעים שנפרסו כבר מהלילה בקו המגע נדרשו לדייק ככל הניתן בירי שלהם לעבר מסיתים מרכזיים או מחבלים, שמזוהים בוודאות כחמושים. אם בדרך כלל קלע מאפס את נשקו אחת לחודש, אז בשבועות האחרונים הם נדרשו, בדומה לצלפים, לבצע מטווחי איפוס פעם ואף פעמיים בשבוע, על מנת לדייק בפגיעה בקרסול או ביד ולמנוע הרוגים בצד השני, כפי שחמאס מנסה להשיג.

 

לחמאס יש שלושה טריגרים שבהם הוא נעזר כדי לקרוא להמונים לצאת לגדר הגבול: יום הנכסה שחל באמצע השבוע ומציין את יום התבוסה הערבית לישראל במלחמת ששת הימים; יום שישי האחרון של חג הרמדאן ויום ירושלים האיראני, ש"ייחגג" היום בטהראן. בצה"ל נלקח בחשבון אף תרחיש של ירי פצמ"רים או רקטות  ולכן נפרסו בדרום סוללות של כיפת ברזל, אם כי תרחיש זה, במקביל להפגנות, הוא בסבירות נמוכה, בעיקר בגלל הרצון של חמאס לשוות להפגנות אופי עממי ולא צבאי.  

הכנת עפיפוני תבערה לקראת ציון יום הנכסה ()
הכנת עפיפוני תבערה לקראת יום הנכסה


עפיפוני התבערה ()

רחפן צה
רחפן של צה"ל בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)

ההיערכות בעוטף עזה באה לידי ביטוי גם בהכנות לשריפות נרחבות כתוצאה מעפיפוני התבערה, שמאות רבות מהם יופרחו לטענת הפלסטינים לאורך היום לעבר הצד הישראלי. עשרות כבאיות, בהם של חיל האוויר וקרן קיימת לישראל, התמקמו כבר מהבוקר בין שדות, יערות וישובי העוטף, כדי לתת מענה מהיר לכל דליקה שתפרוץ. רחפנים זעירים חולקו לכוחות צה"ל במטרה ליירט את אותם עפיפונים, אך הפיתרון הטכנולוגי הממשי נגד התופעה עדיין בפיתוח של מערכת הביטחון.

 

בצה"ל נערכים גם לפעולות תגובה, בהן תקיפות בעומק השטח הפלסטיני, גם על הפרחות עפיפונים, אך הוראות הפתיחה באש בנושא לא השתנו. כוח לא יירה לעבר מפריח עפיפון תבערה, אך כן יעשה זאת אם יזהה מטען חבלה שחובר לעפיפון, כפי שכבר היה כמה פעמים בחודשיים האחרונים. בנוסף, ינקטו היום בצה"ל בכמה פעולות מנע מקדימות כדי לפגוע בכוונה הפלסטינית להפריח עפיפוני תבערה לעבר ישראל.

 

לקח מרכזי נוסף שחודד לקראת היום נוגע להיערכות לאפשרות של פריצה המונית של הגדר ודילוג של מאות או אלפי פלסטינים את קו הצלפים הראשון. כוחות התגבור וכוחות אוגדת עזה נפרסו בכמה קוויים אחוריים ביחס לגבול ובשטחים החקלאיים, במטרה לזנק כעתודות מסה גדולות לעבר ההמונים, אם יפרצו, להכילם בשטחים פתוחים סמוך לגדר, ולדחוק אותם חזרה מערבה, לפני שיתקרבו לישובים הישראלים. בכל קו עתודה שכזה, בדומה לקו הצלפים הראשון, ימוקמו מפקדים בכירים על מנת להוביל את הכוחות ולהפעילם באופן מדויק עם מינימום ירי.

 

בצה"ל מתכוונים לאפשר היום את המשך שגרת החיים לתושבי העוטף, ולכן לא הוטלו מגבלות על תלמידים, חקלאים או מטיילים. בנוסף, גם עבודות הקמת המכשול החדש נגד מנהרות צפויות להמשיך, לכל הפחות לסירוגין, באתרי העבודה הסמוכים לגדר.

 

דניאל סלאמה, מתן צורי וליעד אוסמו השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים