שתף קטע נבחר

החרפה ביחסים: נתניהו סירב לפגוש את שרת החוץ של האיחוד האירופי

פדריקה מוגריני ביטלה את בואה לכנס של הוועד היהודי-אמריקני בישראל, שתוכנן לתחילת השבוע הבא, בשל סירובו של ראש הממשלה להיפגש עמה. גורם מדיני: "מוגריני, שעמדותיה עוינות מאוד את ישראל, לא הוזמנה על ידינו אלא על ידי הוועד". באיחוד טוענים כי הביטול נבע כתוצאה מ"אילוצי לוח זמנים"

נתניהו ומוגריני. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ומוגריני. ארכיון(צילום: רויטרס)
 

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ביטלה את בואה לישראל שתוכנן ליום ראשון הקרוב, לאחר שנתניהו סירב לפגוש אותה. גורם מדיני מסר כי "מוגריני, שעמדותיה עוינות את ישראל, הוזמנה לכנס של הוועד היהודי-אמריקני ולא על ידי ישראל".

 

ישראל מצויה בעימות חריף עם האיחוד האירופי בנוגע לשתי סוגיות מרכזיות: התנגדותו לפרישה מהסכם הגרעין עם איראן ולהכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירויות.

 

כמו כן, האיחוד התנגד גם לכך ששגריריו ישתתפו בקבלת הפנים של משרד החוץ למשלחת האמריקנית שהגיעו לטקס העברת השגרירות. מעבר לכך, האיחוד האירופי מגנה תדיר את ישראל על הבנייה בהתנחלויות ועל העימותים ברצועת עזה. 

 

מהאיחוד האירופי נמסר בתגובה: "הנציגה העליונה של האיחוד לענייני חוץ (מוגריני) תגיע בסוף השבוע למזרח התיכון, עם דגש על ירדן. בדקנו את האפשרות של הרחבת הביקור לירושלים, שאליה היא הוזמנה לשיחה עם 'הוועדה היהודית-אמריקנית'.

 

"עקב אילוצי לוחות זמנים, העניין לא התאפשר. אנו מאמינים כי ישנם כמה נושאים חשובים לדיון באזור, בהם איראן". עוד נמסר כי "הנציגה מצפה לשוב לאזור בעתיד הקרוב".

 

בסוף חודש אפריל, לאחר שנתניהו הציג את "הארכיון הגרעיני" של איראן, מסרה מוגריני כי "נתניהו לא הציג הפרה של הסכם הגרעין עם איראן לאחר שנחתם ב-2015. ההסכם הזה אינו מבוסס על הנחות, רצון טוב או אמון; הוא מבוסס על התחייבויות מוצקות ומנגנון שמאמת אותן". למרות האמור, היא הוסיפה כי "המסמכים ייבדקו".

 

בהצהרה והמצגת שנשא בתל אביב, טען נתניהו כי בידי ישראל 55 אלף עמודים ו-55 אלף קבצים שנמצאים על 183 דיסקים, ובהם מידע סודי המוכיח לכאורה שאיראן הסתירה מפני העולם את תוכניתה להשגת נשק גרעיני. לדבריו, ישראל שמה את ידיה על החומר המודיעיני לפני כמה שבועות. הוא הוסיף שבחומר המודיעיני שהושג על-ידי ישראל ישנם מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תמונות וסרטונים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. נחלוק את המידע עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", אמר נתניהו.

 

הוא פירט על "פרויקט עמאד" - תוכנית גרעין סודית שהפעילה איראן בין השנים 2003-1999. "זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב ולייצר חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון חומר נפץ מסוג TNT על טיל", סיפר ראש הממשלה. "זה כמו חמש פצצות הירושימה על טילים בליסטיים".

 

לאחר מכן הציג נתניהו גיליון מתוך הפרויקט שכולל העשרת צנטריפוגות. "הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זהו שרטוט מקורי איראני של נשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין שכתוב כאן U-235 (אורניום). הרכיב השני הוא פיתוח ליבות אטומיות (כאן נתניהו הציג תמונות של הליך היציקה והליבה)".

 

גורם מדיני הגיב על הדברים ואמר: "אם בשנת 2015 היה בידי סבא"א את המידע שרה"מ הציג - הסכם הגרעין כפי שהוא לא היה יוצא אל הפועל, לכן הסכם הגרעין מבוסס על שקרים. כי התנאי שנקבע ליישום הסכם הגרעין הוא דו"ח של סבא"א שמנקה את איראן מפעילות צבאית גרעינית. איראן דיווחה לסבא"א שלא היו שום היבטים צבאיים לתכנית הגרעין שלה ועל סמך השקרים הללו סבא"א אישרה את יישום ההסכם. הסכם הגרעין עם איראן מבוסס על שקר וזה מה שראש הממשלה חשף".

 

 


פורסם לראשונה 08/06/2018 16:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוגריני ונתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים