שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ארה"ב: שיעור האובדנות עלה ב-30% בשני העשורים האחרונים
  דו"ח חדש של המרכז לבקרת מחלות האמריקני מגלה שאובדנות הופכת לאחת מסיבות המוות העיקריות בארה"ב, עם עלייה של כ-30% בשנים האחרונות. יותר ממחצית המתאבדים - לא אובחנו כחולים פסיכיאטריים

  שיעור האובדנות בארה"ב עלה ביותר מ-30% בין השנים 1999 עד 2016, כך מגלה דו"ח חדש של המרכז לבקרת מחלות האמריקני. אף שלרוב תולים את האשם באובדנות בהפרעות נפשיות, הדו"ח מגלה כי יותר ממחצית האנשים שנטלו את חייהם ב-27 מדינות בשנת 2015, מעולם לא אובחנו כסובלים ממחלות פסיכיאטריות.

   

  בעוד שמקרי האובדנות חוצים קבוצות גיל, ה-CDC מדווח כי קצב העלייה הגבוה ביותר נצפה בקרב אנשים בגילאי 45 עד 64. שיעור מקרי האובדנות הנמוכים ביותר מדווחים בילדים וצעירים בגילאי 10 עד 24 שנים.

   

   

  אנתוני בורדיין שף התאבד (צילום: shutterstock)
  השף אנתוני בורדיין ששם קץ לחייו השבוע(צילום: shutterstock)

   

  אחת הסיבות המרכזיות לתמותה בארה"ב

  קרוב ל-45 אלף אנשים התאבדו בשנת 2016, מה שהופך את האובדנות לאחת הסיבות המרכזיות לתמותה בארה"ב, לצד אלצהיימר ומינון יתר של סמים.

   

  הסיבות לאובדנות היו רבות, וכללו בעיות נפשיות, בעיות חברתיות וכלכליות, גישה לאמצעים לביצוע התאבדות, וקשיים בהתמודדות עם בעיות.

   

  שיעור ההתאבדויות גדל כמעט בכל מדינה בארה"ב, פרט לנבאדה, שם דווקא צנח שיעור ההתאבדויות. צפון דקוטה היא המדינה בה נצפתה העלייה הגדולה ביותר בשיעור האובדנות – מעל 58% במהלך תקופת המחקר.

   

  שיעור האובדנות הגבוה ביותר – 29.2 מקרים ל-100 אלף איש בשנה, הוא במונטנה. השיעור הנמוך ביותר היה במחוז קולומביה, אליו שייכת בירת ארה"ב, וושינגטון עם 6.9 מקרי אובדנות ל-100 אלף איש לשנה.

   

  ב-CDC המליצו על תוכנית נרחבת למניעת מקרי האובדנות, כולל תמיכה כלכלית למדינות הנזקקות בארה"ב, תמיכה במשפחות ובחברים שחוו את מותם של יקירם, וזיהוי אלה שנמצאים בסיכון לאובדנות.

   

  בישראל - צניחה בעשור האחרון בקרב גברים ונוער

  מנתוני משרד הבריאות האחרונים המתייחסים לשנת 2014, נרשמו 382 התאבדויות – 294 גברים ו-88 נשים. שיעור ההתאבדות צנח בעשור האחרון בקרב גברים ובני נוער. שיעור האובדנות הגבוה ביותר הוא בדרום הארץ ובתל אביב, ושיעור המקרים הנמוך ביותר נרשם בירושלים.

   

  בחלוקה לפי קבוצות גיל, שיעור ההתאבדות הגבוה ביותר הוא בקרב ישראלים בגילאי 75 ומעלה. שיעור ההתאבדויות בקרב יהודים גבוה פי 2.4 מזה אצל ערבים.

   

  במגזר הערבי 66% מההתאבדויות היו עד גיל 45, לעומת 44% בקרב יהודים. שיעור ההתאבדות של עולים מחבר העמים גבוה פי 2 מזה של ילידי הארץ, ושיעור ההתאבדויות בקרב עולים מאתיופיה גבוה פי 4.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  עלייה בשיעור ההתאבדויות בארה"ב
  צילום: Shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים