שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסוף לצפיפות ולבלגן הכרטיסים? מכרז חדש להפעלת הרכבת הקלה בירושלים
  בימים הקרובים יפורסמו מסמכי המכרז להפעלת הקו החדש בעיר, הקו הירוק, והמפעילה סיטיפס תיאלץ לראשונה להתמודד עם תחרות מצד חברות אחרות. לאורך השנים עלו טענות מצד הנוסעים והמדינה כלפי חברת סיטיפס, על צפיפות רבה בקרונות, איחורים תכופים ואכיפה אגרסיבית מצד פקחים. סיטיפס: "אין עוררין על כך שהרכבת הקלה היא סיפור הצלחה"

   

   

  משרד האוצר ועיריית ירושלים יפרסמו בימים הקרובים את מסמכי המכרז להפעלת הקו החדש של הרכבת הקלה בירושלים, הקו הירוק. זהו צעד משמעותי בשיפור השירות לנוסעים הירושלמים, שכן לראשונה מאז תחילת הפעלתה של הרכבת הקלה, המפעילה, חברת סיטיפס, תיאלץ להתמודד עם תחרות מצד חברות אחרות - וייתכן שאף תוחלף על ידי אחת מהן.

   

  כיום פועל בירושלים קו אחד, הקו האדום, הנוסע משכונת פסגת זאב עד להר הרצל. מדובר בקו מצליח, בו נוסעים מידי יום כ-140 אלף נוסעים. לאורך השנים עלו טענות מצד הנוסעים והמדינה כלפי חברת סיטיפס, על צפיפות רבה בקרונות, איחורים תכופים ואכיפה אגרסיבית מצד פקחים.

   

  "הנוסע הרביץ? אנחנו תקפנו!". להיות פקח ברכבת הקלה

  הונחה אבן פינה לקו הירוק של הרכבת הקלה בירושלים


   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  עשרות חברות בינלאומיות התעניינו במכרז להקמת ולהפעלת הקו החדש, הירוק, שיחבר את הר הצופים לשכונות גילה ומלחה, ויכלול הארכות לגבעת שאול ושכונת מלחה. בנוסף, למדינה יש אפשרות יציאה מהחוזה עם חברת סיטיפס על הפעלת הקו הראשון בשנת 2019, כך שהמדינה תקנה מסיטיפס את חלקה ('buy back') והזוכה במכרז תפעיל את כל רשת הקווים, שצפויה לשרת כ-350 אלף נוסעים ביום.

   

  תשלום לפי קילומטרים ולא לפי נוסעים

  שבע חברות, בהן קבוצת הראל בה חברה סיטיפס, עברו את שלב המיון המוקדם בהליך. על פי מידע שהגיע ל-ynet, המכרז החדש צפוי לכלול שינויים משמעותיים לעומת המכרז של סיטיפס, שאמורים להגביר את התחרות ולייעל את השירות בירושלים.

   

  ראשית, המדינה תשלם לחברה לפי קילומטרים לנסיעה, ולא לפי נוסעים. אחת הביקורות המרכזיות על סיטיפס נוגעת לצפיפות בקרונות, וכאשר המדינה משלמת ליזם לפי כמות הנוסעים, הכי משתלם להכניס כמה שיותר נוסעים בכמה שפחות קרונות. זו גם הסיבה למדיניות האגרסיבית של הפקחים, שנועדה לוודא כי גם נוסעים שיש להם כרטיסי חופשי חודשי או כרטיסי מעבר יתקפו אותם במכונות הכרטוסים, משום שאחרת סיטיפס לא תקבל עליהם תשלום - למרות שהם שילמו מראש על נסיעתם. המעבר לתשלום לפי קילומטרים לנסיעה אמור לתמרץ את החברה המפעילה להוסיף עוד קרונות ולהפחית את הצפיפות.  

   

  סעיף משמעותי נוסף נוגע להפעלת קווי אוטובוס במקביל למסלול הרכבת הקלה. בהסכם המקורי עם חברת סיטיפס סוכם כי לא יופעלו אוטובוסים במקביל למסלול הרכבת הקלה, על מנת להבטיח את כדאיות ההקמה. בפועל, הרכבת הקלה הצליחה מעל למשוער ומשרתת כמאה וחמישים אלף נוסעים ביום.

   

  עם זאת, יש לזכור כי הנוסעים היו 'קהל שבוי', ללא אופציה לנסוע ישירות באוטובוס, וסעיף אי-התחרות גרם לסרבול בתכנון קווי האוטובוס שהיו מוגבלים במסלולם. המכרז החדש לא יכלול סעיף דומה, והתחרות בין האוטובוסים לרכבת הקלה אמורה להוביל לשיפור השירות לנוסעים.

  נוסעים ברכבת הקלה. קהל שבוי (היפא ברהום) (היפא ברהום)
  נוסעים ברכבת הקלה. קהל שבוי(היפא ברהום)

   

  "יסייע מול האכיפה הברוטלית של הפקחים"

  אלעד מלכא, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם תנועת 'התעוררות' ופעיל בנושא התחבורה הציבורית בעיר, טוען כי "החוזה עם סיטיפס היה פיילוט ראשון בארץ. כצפוי, בפיילוט נעשו הרבה טעויות, כגון הסכם אי התחרות ומנגנון התשלום לחברה, עליהן משלמים תושבי ירושלים יום יום. הדרך היחידה לתקן את הטעויות הללו היא באמצעות מכרז חדש. אני מאמין שהלקחים שהופקו מהמכרז הראשון יצעידו את התחבורה הציבורית בעיר קדימה, וישפרו את השירות לו זוכים תושבי ירושלים".


  מלכא התארח הבוקר באולפן ynet, ופירט את טענותיו. "המכרז החדש קובע שהתשלום למפעיל שיזכה בו יתבצע על בסיס ק"מ נסיעה, ואז התמריץ של החברה יהיה להסיע כמה שיותר קרונות כל הזמן. בנוסף, זה גם אמור לסייע מול האכיפה הברוטלית של הפקחים.

   

  "יצא לנו לראות איך עובדות רכבות עירוניות בעולם, מוטלים קנסות על אנשים שלא משלמים עבור הכרטיס, אבל אני מעולם לא ראיתי אלימות של פקחים מול נוסעים שלא שילמו, תמיד זה נגמר בקנס או משהו כזה. בירושלים קרה משהו בשנים הללו, בהן באמת ראינו הצטברות של מקרים".

   

  מסיטיפס הרכבת הקלה נמסר בתגובה: "אין עוררין על כך שהרכבת הקלה היא סיפור הצלחה. מסקרים שנערכים באופן שוטף על ידי המדינה ועל ידי סיטיפס עולה כי הרכבת הקלה, המשרתת כ-150 אלף נוסעים מדי יום, זוכה באופן קבוע לשביעות רצון גבוהה בקרב הנוסעים.

   

  "משרדי האוצר והתחבורה מציגים אף הם בכל מקום את פרויקט הרכבת הקלה כהצלחה מסחררת. לראיה, בחו"ל הפרוייקט מוצג כספינת הדגל שלהם, תחת הכותרת "join the success" ("הצטרפו להצלחה"). בזכות הצלחה זו החליטה המדינה לקדם קווים נוספים בעיר. אנו נמצאים כעת בעיצומו של הליך המכרז לקו הירוק, והיחידים בעלי שנים של ניסיון בבניית והפעלת רכבת קלה בישראל.

   

  "לגבי ה-buy back, החלטת המדינה על מפעיל אחד לשני הקווים היא המניע היחיד. כלומר, לבייבק אין כל קשר לסיטיפס אלא לשיקולי תפעול ויעילות כלכלית של המדינה. לגבי מדיניות הפיקוח והבקרה, כולל גובה הדוחות ברכבת הקלה - מדיניות זו נקבעה על ידי משרד התחבורה, וכל מפעיל שיזכה במכרז לקו החדש ידרש לבצע פיקוח שכזה.

   

  "בעניין קרונות הרכבת, פנינו מספר פעמים למדינה במטרה שתאשר רכישת והוספת קרונות נוספים אך לצערנו הנושא צורף על ידי המדינה למכרז על הקו הבא, ולכן ירד מהפרק בשלב זה. אנו ממשיכים מדי יום להעניק את השירות האיכותי ביותר שניתן לתושבי ירושלים ולנוסעי הרכבת הקלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים