שתף קטע נבחר

הורים הפגינו מחוץ לקריית הממשלה: "דורשים פיקוח על כל הפעוטונים"

מאות מחו בתל אביב בעקבות מות הפעוטה יסמין וינטה בגן בפ"ת ועמדו דקת דומייה לזכרה. הם דרשו להתקין מצלמות בכל הפעוטונים: "לא נשקוט עד קבלת חוק פיקוח. מפקחים פה על הכל פרט לדבר החשוב ביותר"

 

 

כ-250 בני אדם, בהם הורים שנשאו בידיהם פעוטות, הפגינו הערב (א') מול קריית הממשלה בתל אביב בדרישה להכניס את כל הפעוטונים בישראל תחת פיקוח רשויות המדינה ולהתקין בהם מצלמות. המפגינים החזיקו בלונים שחורים ועמדו דקת דומייה לזכרה של יסמין וינטה בת השנה וחודשיים, שבשבוע שעבר נחשף החשד כי הסייעת שטיפלה בה בפעוטון בפתח תקווה מחצה אותה למוות.

 

המפגינים החזיקו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "לא נשקוט ולא ננוח עד לקבלת חוק הפיקוח", "איפה הילד?" ו"הילדים שלנו לא הפקר". יוזמת ההפגנה, אסנת ואתורי, הסבירה את מטרתה: "באנו לוודא שחיי הילדים שלנו אינם הפקר. יותר מעשור שחוק הפיקוח מתמהמה, ואסור שיהיו עוד מקרים כמו יסמין". 

מחאת התינוקות בתל אביב (צילום: עמית שעל)
"אסור לשתוק יותר מול ההזנחה". ההפגנה מול קריית הממשלה(צילום: עמית שעל)

ציפי ברנד, חברת האופוזיציה במועצת העיר תל אביב, אמרה כי "צריך לקחת אחריות מלאה ולא לשים מצלמה פה ומצלמה שם, שזה כמו לשים פלסטר על שבר. לא צריך לחכות למדינה עד שיעבור החוק, אלא העיריות צריכות לתת פיתרון מקיף".

 

שלי אינגדאו ונדה, חברה ב"קואליציה לחינוך מלידה" הוסיפה: "המדינה מתייחסת אל ילדים כאילו הם נולדו בגיל שלוש וזה מצב אבסורדי. רק 23% מהמעונות והמשפחתונים הם תחת פיקוח. כל אחד יכול לפתוח פעוטון או משפחתון, גם בתנאים מחפירים ובמחיר מופקע. הילדים שלנו חייבים להתחנך במקום ראוי, תקני, בטוח, מסובסד ובידיים מסורות ואוהבות. מקרי המוות וההתעללויות הרבים זועקים לנו שחייבים לשנות את השיטה, אחרת הילדים של כולנו בסכנה". 

מחאת התינוקות בתל אביב (צילום: עמית שעל)
"מאבק על חיי ילדינו". ההפגנה מול קריית הממשלה(צילום: עמית שעל)

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שהגיע אף הוא להפגנה, האשים את הממשלה בהפקרת הפעוטות. "אסור לשתוק יותר מול ההזנחה הפושעת הזו של המדינה", אמר. "הגיל הרך הפך לשטח הפקר. העובדה שכל אחד יכול לפתוח מעון היום, לא משנה אם הוא אפילו עבריין מורשע, היא אבסורד מטורף שאנחנו נעצור. חייבים גם לקדם את חוק המצלמות שיזמתי עוד לפני שנתיים, אחרת לא נצליח להפסיק את הפגיעה בזמן אמת ולהגיע להרשעות. מישהו בממשלה הזו חייב כבר להבין שהגנת הפרטיות היא חשובה אבל שלום הילד חשוב יותר". 

מחאת התינוקות בתל אביב (צילום: עמית שעל)
"העיריות צריכות לתת פתרון מקיף ולא לחכות למדינה". ההפגנה בקריית הממשלה(צילום: עמית שעל)

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד), חברה בוועדה לזכויות הילד, הוסיפה כי "זו לא עוד מחאה צודקת, זה מאבק על החיים של הילדים שלנו. זה מאבק על הילד או הילדה הבאים שעלולים לקפח את החיים שלהם, כי לממשלה לא אכפת מספיק בכדי לפקח וכדי להגן על חסרי הישע. מפקחים על מקומות עבודה, מפקחים על חניות יום יום, מפקחים על כל כך הרבה דברים אבל על הדבר הכי יקר לנו לא רוצים לפקח".  

מחאת התינוקות בתל אביב (צילום: עמית שעל)
"מפקחים על הכל פרט לדבר החשוב ביותר". ההפגנה בקריית הממשלה(צילום: עמית שעל)

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, אמרה כי "הצעת החוק היא בבחינת דיני נפשות של ממש. אי אפשר לחכות יותר. צריכים לשים קץ לסחבת, לא ייתכן שילדים ימשיכו להיות הפקר".

 

מוקדם יותר היום ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבועיים את הדיון על חוק הצבת המצלמות במוסדות בהם שוהים חסרי ישע, שיזמה יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו). יחד עם זאת, סוכם כי במהלך השבועיים הללו, ינסו הגורמים המקצועיים במשרדים הרלוונטיים, יחד עם חברת הכנסת, להגיע למתווה שיהיה מוסכם על כולם.

 

בעקבות החלטת השרים, אמרה ח"כ שאשא ביטון כי "מדובר בצעד חשוב ובפריצת דרך, שכן בעצם הסיכום אליו הגענו יש משום אמירה שלא ניתן להשלים עוד עם המציאות שבה הכל פרוץ ולפיה חייהם, ביטחונם ושלומם של חסרי הישע בישראל מופקרים. אני מאמינה כי נוכל להגיע לנוסח מוסכם שכל הצדדים יוכלו לחיות איתו ולבצע את המהפכה הנדרשת הזו, לצד קידום חוק הפיקוח על מעונות היום שאנו מובילים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
הורים מפגינים מחוץ לקריית הממשלה
צילום: עמית שעל
מומלצים