שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ספירה חוזרת הוכרזה – וקולות הבחירות נשרפו

  עיראק: רק בשבוע שעבר הורה הפרלמנט לספור מחדש את הקולות מהבחירות בגלל טענות לזיופים, והיום פרצה שריפה במחסני הפתקים. המחנה שהפסיד: "הרמאים משמידים ראיות". המחנה שניצח: "כופים עלינו בחירות חוזרות"

  בבגדד עלו היום (א') באש מחסנים שבהם הוחזקו פתקי הצבעה מהבחירות לפרלמנט העיראקי שנערכו בחודש שעבר. רק ביום רביעי האחרון חוקק הפרלמנט חוק המחייב לערוך ספירה חוזרת של הקולות, ובעיראק יש כבר מי שבטוחים שהשריפה נגרמה מהצתה.

  עיראק שריפה פתקים בחירות ספירה חוזרת בגדד (צילום: AP)
  השריפה במחסני משרד המסחר בבגדד(צילום: AP)

  עיראק שריפה פתקים בחירות ספירה חוזרת בגדד (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בעיראק דיווחו כי לפחות חלק מהקולות שאוחסנו במקום נשרפו, ולפי כמה דיווחים מדובר בקולות מא-רוספה, אזור בבגדד השוכן ממערב לנהר החידקל. בתחילה טען דובר של משרד הפנים העיראקי כי בשריפה נהרסו רק ציוד ומסמכים – אך לא פתקי בחירות. בהמשך התרבו הדיווחים שגם פתקים עלו בה באש.

   

  שלושת המחסנים שבהם, או לפחות בחלקם, השתוללה האש, שייכים למשרד המסחר העיראקי, ונוהלי אבטחה מחמירים ביותר היו אמורים להיאכף בהם. במחסנים אלה הוחזקו פתקים, רשימות וציוד מכמה מערכות בחירות – משנת 2005 ועד היום. מחוז בגדד הוא המאוכלס ביותר בעיראק, ו-71 מ-329 המושבים בפרלמנט העיראקי מוקצים לו. להיעדר יכולת לספור מחדש קולות של בוחרים בו עשויה להיות משמעות גדולה.

  עיראק שריפה פתקים בחירות ספירה חוזרת בגדד (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  עיראק שריפה פתקים בחירות ספירה חוזרת בגדד (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  דוברו של מוקתדא א-סדר, מי שהדהים והוכתר למנצח הגדול בבחירות בחודש שעבר, טען הערב: "המטרה של מי ששרף את הפתקים הייתה לבטל את תוצאות הבחירות על-ידי השמדת קולות הבוחרים ולהביא לקיום בחירות חדשות". א-סדר, איש הדת השיעי המשפיע ביותר בעיראק, נחשב במשך שנים לאויב גדול של ארה"ב במדינה, והוא הוביל נגדה שתי מרידות באמצעות המיליציה שלו, "צבא אל-מהדי". לאחרונה מתח ביקורת קשה על איראן ועל בחישתה בנעשה בעיראק.

  מוקתדא א סדר (צילום: רויטרס)
  מוקתדא א-סדר. מתנגד לארה"ב - וגם לאיראן(צילום: רויטרס)

  חיידר אל עבאדי (צילום: AFP, HO / IRAQI PRIME MINISTER'S PRESS OFFICE)
  ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי. רק במקום השלישי(צילום: AFP, HO / IRAQI PRIME MINISTER'S PRESS OFFICE)

  יושב הראש היוצא של הפרלמנט העיראקי סלים אג'בורי, שהפסיד את מושבו בפרלמנט בבחירות במאי ומאז מנסה בכל כוחו לקדם בחירות חוזרות, טען כי מדובר בפעולה מכוונת ומתוכננת מראש שנועדה להשמיד ראיות לזיופים. הוא ניצל את ההזדמנות כדי להביע גם הפעם תמיכה בקיום בחירות חוזרות. משרד הפנים העיראקי מסר כי הוקמה ועדת חקירה שתבדוק מה גרם לשריפה.

   

  מיד בתום הבחירות בחודש שעבר הועלו טענות לזיופים. ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי, שהרשימה שלו הגיעה רק למקום השלישי, טען בשבוע שעבר כי התגלו הפרות חמורות של חוקי הבחירות, ומיד למחרת קרא הפרלמנט לספירה חוזרת – והפעם ידנית – של כל הקולות. בספירה הראשונה השתמשה ועדת הבחירות בהצבעה אלקטרונית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים