שתף קטע נבחר

איטליה משנה כיוון: סירבה להכניס ספינת מהגרים, ספרד תקלוט אותם

שר הפנים החדש סלביני, איש ימין שהבטיח כי ארצו לא תהיה עוד "מחנה הפליטים של אירופה", סירב לאפשר ל-629 מהגרים שחולצו בלב ים לעגון בחופי איטליה. רה"מ החדש של ספרד, מנהיג השמאל, הודיע: "נקבל אותם אלינו"

ספינת הצלה, אקווריוס (צילום: רויטרס)
"תמיד קיבלנו בברכה סירות הצלה". מהגרים על סיפון ה"אקווריוס"(צילום: רויטרס)

ממשלת איטליה החדשה ושר הפנים שלה, מתיאו סלביני ממפלגת הימין "הליגה", הוכיחו היום (ב') כי הם מתכוונים לחולל שינוי עמוק כפי שהבטיחו במדיניות של ארצם כלפי מבקשי מקלט. הממשלה הודיעה כי היא אינה מוכנה לאפשר לאונייה ובה יותר מ-600 מהגרים שחולצו מלב הים לעגון בחופיה, והפנתה אותם במקום זאת למלטה – שגם היא סירבה בתורה לקלוט אותם. אחר הצהריים, בתום שעות ארוכות של ויכוחים, הודיע ראש הממשלה החדש של ספרד, פדרו סנצ'ס מהשמאל, כי ארצו תקלוט את 629 המהגרים שעל האונייה.

 

הוויכוח באיטליה נע סביב הספינה "אקווריוס" שמפעיל ארגון "רופאים ללא גבולות". רשת CNN דיווחה כי הספינה קלטה בשבת בלילה 629 מהגרים שהיו על סיפונן של שתי סירות גומי שהיו בסכנה בים בין איטליה למלטה. מהארגון נמסר כי בחילוץ המהגרים השתתפו גם כלי שיט של הצי האיטלקי.

 

מאז החילוץ, נותרה "אקווריוס" תקועה בים, לאחר שגם איטליה וגם מלטה הודיעו כי אינן מוכנות לקלוט אותה. הראשונה הייתה ממשלת מלטה, אשר הודיעה כי "על פי החוק הבינלאומי, יש לקחת את המהגרים לנמלים באיטליה".

ספינת הצלה, אקווריוס (צילום: רויטרס)
חילצה 629 מהגרים. ספינת "אקווריוס"(צילום: רויטרס)

ספינת הצלה, אקווריוס (צילום: רויטרס)
מהגרים על סיפון ה"אקווריוס"(צילום: רויטרס)

בתגובה, כתב בפייסבוק שר הפנים סלביני, מנהיג מפלגת "הליגה" הימנית, שיש אף שיאמרו ימנית-קיצונית, כי "מלטה לא קולטת אף אחד. צרפת דוחפת אנשים חזרה אל הגבול, ספרד מגינה על גבולותיה באמצעות נשק. החל מהיום, איטליה גם תתחיל לומר 'לא' לשינוע בני אדם, 'לא' לעסקי ההגירה הבלתי חוקית".

 

על אף הצהרתו התקיפה של סלביני, שעולה בקנה אחד עם דברים שאמר לאחר השבעת הממשלה הפופוליסטית בשבוע שעבר, ראש העיר פלרמו שבסיציליה, לאולוקה אורלנדו, אמר כי יאפשר לספינה לעגון בעיר הראשית של האי. "סלביני מפר את החוק הבינלאומי. שוב הוא מוכיח ששולטת כאן עכשיו ממשלת ימין קיצוני", טען, על פי דיווח של ה"גרדיאן" הבריטי. "תמיד קיבלנו בברכה סירות הצלה וכלי שיט שהצילו חיים בלב ים, לא נפסיק עם זה עכשיו".

 

את החלטו של אורלנדו גיבו ראשי ערים נוספות בדרום איטליה, בהן נאפולי, מסינה ורג'ו די קלבריה. כולם אמרו כי הם מוכנים לא לציית להוראתו של סלביני ולאפשר גם הם לספינה "אקווריוס" לעגון בנמליהם.

איטליה ממשלה חדשה מנהיג ה ליגה מתיאו סלביני מתאו סלביני (צילום: EPA)
"כל הנמלים באיטליה סגורים בפני הספינה". שר הפנים סלביני(צילום: EPA)

יותר מ-600 אלף מהגרים הגיעו בחמש השנים האחרונות לאיטליה מאפריקה, ועל פי ההערכות כ-500 אלף מהגרים עדיין נמצאים בתחומה של ארץ המגף. זרם המהגרים העצום היה, ככל הנראה, אחד הגורמים שהביאו להקמתה של הממשלה המוזרה בתולדות איטליה, זו של מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית מצד אחד ומפלגת "הליגה" הימנית, בראשותו של ג'וזפה קונטה, פרופסור למשפטים בן 53 - חסר ניסיון פוליטי. זאת למרות שבשנה האחרונה הורגשה ירידה משמעותית בכמות המהגרים שנכנסו לאיטליה.

 

יומיים אחרי הקמת הממשלה החדשה, הגיע סלביני לביקור בסיציליה והבטיח שוב להאיץ בקרוב את גירושם של מבקשי מקלט. "סיציליה לא תמשיך להיות מחנה הפליטים של אירופה", הצהיר שם.

 

האי סיציליה הוא אחד משערי הכניסה הראשיים לאירופה עבור מהגרים החוצים את הים התיכון בסירות מאפריקה. בתחילת השנה הבטיח סלביני כי כשמפלגתו תוביל את הממשלה יגורשו מהגרים "בתוך 15 דקות", ובעצרת בצפון איטליה בשבוע שעבר הוא פנה למהגרים באמירה מאיימת: "הטיול נגמר. תתחילו לארוז. מדינות צריכות להתחיל למלא את התפקיד שלהן. אסור לאפשר לעוד מבריחי מהגרים לעגון בנמלים של איטליה".


פורסם לראשונה 11/06/2018 12:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מהגרים על סיפון "אקווריוס"
צילום: רויטרס
מומלצים