שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP

  טראמפ: "קים מוכיח ששינוי אמיתי הוא דבר אפשרי"

  אחרי שנפרד משליט צפון קוריאה התייצב טראמפ למסיבת עיתונאים והתעקש כי המסמך שעליו חתמו מוציא לדרך את פירוק פיונגיאנג מהגרעין - אף שלא מוגדרים בו צעדים קונקרטיים: "קים נתן התחייבות ברורה". הנשיא הודיע שיפסיק את התרגילים הצבאיים עם סיאול אך הבהיר: "הסנקציות לא יוסרו". ולמה שפע מחמאות לאופיו של הרודן? "אמרתי שהוא מוכשר, לא שהוא נחמד"

   

  טראמפ וקים סיימו את הפגישה בחתימה    (צילום: רויטרס)

  טראמפ וקים סיימו את הפגישה בחתימה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  שעתיים אחרי סיום פגישתו עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ערך בצהריים (יום ג') נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים, ובה ניסה להמשיך להציג את הפסגה עם קים כהצלחה גדולה. במסיבת העיתונאים, שנמשכה יותר משעה, הדגיש טראמפ שוב ושוב כי הוא משוכנע שבעקבות הפסגה והחתימה על מזכר ההבנות עם קים ג'ונג און – צפון קוריאה נמצאת בדרך להתפרק מנשק גרעיני. הוא טען כי קים נתן "התחייבות ברורה" להשלים את פירוק חצי האי הקוריאני מגרעין. עם זאת הנשיא האמריקני הדגיש כי לפי שעה לא יוסרו סנקציות מצפון קוריאה.
   
  טראמפ מאמין שקים יתפרק מהגרעין

  טראמפ מאמין שקים יתפרק מהגרעין

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  טראמפ אמר במסיבת העיתונאים כי בכוונתו להפסיק את התרגילים המשותפים לצבא ארה"ב עם צבא דרום קוריאה, תרגילים שהכעיסו מאוד את פיונגיאנג לאורך השנים. הוא הסביר זאת בכך שהתרגילים האלה פרובוקטיביים ועולים כסף רב. הנשיא האמריקני הוסיף כי בסופו של דבר הוא רוצה להחזיר הביתה את עשרות אלפי החיילים האמריקנים המוצבים כיום בדרום קוריאה, אבל הדגיש כי עדיין לא הגיע השלב שבו אפשר להשיבם.
   
  "קים מוכיח ששינוי אמיתי הוא אפשרי", הצהיר טראמפ. "פגישתי איתו הייתה כנה ומועילה. אנחנו מוכנים להתחיל היסטוריה חדשה ולפתוח פרק חדש ביחסים בין המדינות שלנו". טראמפ סיפר כי קים ג'ונג און עדכן אותו שצפון קוריאה כבר החלה להרוס אתר גדול המשמש אותה לניסויים בטילים. "זה דבר גדול", אמר טראמפ.
  דונלד טראמפ (צילום: AP)
  טראמפ עונה לשאלות העיתונאים, שעתיים אחרי שנפרד מקים(צילום: AP)

  דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  במסיבת העיתונאים התייחס טראמפ גם לאיראן: "אני חושב שאיראן היא מדינה אחרת היום בהשוואה למה שהייתה לפני כמה חודשים. אני מקווה שבזמן הראוי, אחרי שהסנקציות הקשות יופעלו, הם ישובו לקיים משא ומתן על הסכם אמיתי".

   

  עיתונאית באירוע שאלה את טראמפ מדוע הרגיש בנוח היום לתאר את קים ג'ונג און כאדם מוכשר מאוד, בהתחשב בכך שהוא אחראי להרג אנשים רבים כל כך. טראמפ השיב כי אדם שעולה לשלטון בגיל 26 ומצליח למנהל את ארצו הוא אכן אדם מוכשר. "לא אמרתי שהוא נחמד, אמרתי שהוא מוכשר", הדגיש. הבוקר אמר טראמפ לכתבים כי קים ג'ונג און הוא "אישיות נהדרת וחכמה מאוד". במסיבת העיתונאים בצהריים טען טראמפ כי בפגישתו עם קים שוחח איתו קצרות גם על ענייני זכויות אדם, נושא שלא היה צפוי לעלות על הפרק בשיחותיהם של השניים.

   

  הבוקר סיימו טראמפ וקים שלוש וחצי שעות של פגישה היסטורית בחתימה על מסמך. תוכנו המדויק של המסמך לא נחשף במעמד החתימה, אלא רק לאחר מכן. במסמך נכתב כי קים ג'ונג און מתחייב לעיקרון של "פירוק מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני", וארה"ב מבטיחה בו "ערבויות ביטחוניות". במעמד החתימה הכריז טראמפ כי תהליך הפירוק של צפון קוריאה מנשק גרעיני יחל "בקרוב מאוד", אך במסמך לא מוזכרים צעדים קונקרטיים שיבוצעו ולא ברור עד כמה הוא מעשי.

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  במסמך שנחתם נכתב כי ארה"ב וצפון קוריאה מתחייבות לכונן מערכת יחסים חדשה ביניהן "בהתאם לרצון העמים בשתי המדינות, למען השלום והשגשוג". עוד נקבע בו כי שתי המדינות יעשו מאמצים משותפים לכונן שלום בר קיימא בחצי האי הקוריאני, וכי מזכיר המדינה האמריקני ובכיר במשטר הצפון קוריאני ייפגשו שוב בהקדם.

   
  "אנחנו גאים מאוד במה שקרה היום", אמר טראמפ. "בחצי האי הקוריאני יהיה מצב שונה משהיה בעבר. פיתחנו קשר מיוחד. אנשים ישמחו ויתרשמו ממה שנעשה". הוא פנה לקים ואמר: "בילינו היום הרבה זמן יחד. עבור שנינו זה עבד טוב יותר משאפשר היה לצפות. כבוד גדול עבורי להיות איתך". טראמפ אמר כי קים הוא "אישיות נהדרת וחכם מאוד. למדתי שהוא איש מוכשר מאוד ושהוא אוהב מאוד את המדינה שלו". כשנשאל אם ייפגש עם קים שוב השיב טראמפ: "ניפגש עוד פעמים רבות". טראמפ גם הודיע כי הזמין את קים לבית הלבן וכי שליט צפון קוריאה קיבל את הזמנתו. עם זאת, טרם נקבע מועד לפגישה ביניהם שם.

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  שיירת הרכבים של צפון קוריאה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  רגע לפני החתימה הבוקר אמר קים ג'ונג און: "הייתה לנו פגישה היסטורית והחלטנו להשאיר את העבר מאחור. נחתום על מסמך היסטורי. העולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להודות לנשיא טראמפ שגרם לפגישה הזו לקרות". טראמפ טען שהמסמך שעליו חתם עם קים "די מקיף", אף שלא נמסר מהי בדיוק משמעותו המעשית. הפסגה מסתיימת לעת עתה בלי שדווח על סיכומים של ממש בעניין הגרעין וגם בלי הכרזה סמלית על סיום מלחמת קוריאה, אפשרות שהועלתה בשבועות האחרונים.

   

  טראמפ וקים יצאו בשעה 7:38 בבוקר שעון ישראל מחדרי הדיונים במלון "קאפלה" בסינגפור, אחרי שלוש וחצי שעות של ישיבות ואחרי ארוחת צהריים משותפת. הם צעדו ליד המדשאה בחצר וטראמפ אמר לכתבים על הפסגה: "זה היה טוב יותר משמישהו היה יכול לצפות". הנשיא האמריקני הוסיף כי נרשמה "התקדמות גדולה" ושהפגישה הייתה "פנטסטית". בריאיון לרשת ABC גילה היום טראמפ כי שוחח עם קים ג'ונג און כבר לפני הפסגה.

   

  "טוב משאפשר היה לצפות": פסגת קים-טראמפ    (צילום: אלי סגל)

  "טוב משאפשר היה לצפות": פסגת קים-טראמפ    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לחיצת יד וחיוכים

  הפגישה בין טראמפ לקים החלה ב-4:02 בבוקר שעון ישראל. הם התייצבו בשני צדיה של חצר מלון "קאפלה" בסינגפור וצעדו זה לעברו של זה. בעת לחיצת היד ביניהם נראו טראמפ וקים קרים וממוקדים, אך בדרכם למסירת ההצהרות הקצרות מול העיתונאים, כמה מטרים משם, כבר חייכו זה אל זה. קים נשמע אומר לטראמפ באמצעות מתורגמן: "הרבה אנשים יחשבו שזה סרט מדע בדיוני".

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  דונלד טראמפ עם קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  כשהתיישבו אמר טראמפ לכתבים כי הוא בטוח שהשיחות יהיו "הצלחה אדירה" וש"תהיה לנו מערכת יחסים נהדרת, אין לי ספק". קים ג'ונג און אמר כשהוא יושב לצדו של טראמפ: "לא היה קל להגיע לכאן. הדעות הקדומות ומנהגי העבר היו מכשול בדרכנו קדימה, אבל התגברנו על כולם, ואנחנו כאן היום". קים מסר את הצהרתו בקוריאנית – ודבריו תורגמו לעיתונאים.

  קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  אחר כך נכנסו השניים לפגישה בארבע עיניים, מלווים במתורגמנים בלבד, ואחרי 38 דקות יצאו ועברו לחדר אחר – שם הצטרפו ליועציהם. בדרכם לפגישה המורחבת נשאל טראמפ על-ידי עיתונאים "איך הולך עד עכשיו?". הנשיא האמריקני השיב: "טוב מאוד. טוב מאוד מאוד. יש לנו מערכת יחסים מצוינת".

   

  בדרך לפגישת המשלחות התעכבו טראמפ וקים ליד המרפסת 13 שניות ונופפו לשלום לעיתונאים. הכתבים שאלו שלוש פעמים את קים ג'ונג און אם יתפרק מנשק גרעיני – אך הוא השיב בחיוך בלבד ולא אמר דבר. אחרי הכניסה לחדר המשלחות אמר טראמפ כי שני המנהיגים "פותרים בעיה שהייתה בלתי אפשרית לפתירה לפני כן". הוא הוסיף: "אנחנו נצליח, זה ייעשה". הישיבה בחדר המשלחות נמשכה קצת יותר משעה וחצי, ולאחר מכן התיישבו הצדדים לאכול יחדיו ארוחת צהריים. בסיומה יצאו טראמפ וקים, וטראמפ הודיע על כוונתם לחתום על המסמך. טראמפ הזמין את קים ואפשר לו להציץ לתוך הלימוזינה שלו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים