שתף קטע נבחר

אסון הנפט בנחל צין: קנסות כספיים לנאשמים

חברת רולידר בע"מ ושניים מעובדיה נקנסו יחד ב-535 אלף שקלים בעקבות אירוע דליפת הנפט ב-2011. השופטת: "מדובר בפגיעה ממשית בערכים המוגנים ברף חומרה גבוה"

הסדרי טיעון לנאשמים בזיהום נחל צין: בית משפט השלום בבאר-שבע הטיל היום (ג') קנס בגובה חצי מיליון של על חברת רולידר בע"מ וקנסות נוספים על עובדיה בגין אחריותם לאירוע דליפת הנפט בנחל צין בשנת 2011. הקנסות הוטלו במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות.

 

 

הנאשמים הורשעו בעבירות שונות, כל אחד לפי חלקו, לפי חוק המים, חוק שמירת הניקיון וחוק מניעת מפגעים וחוק גנים לאומיים. השופטת שרה חביב כתבה בגזר הדין כי "הנזקים האמיתיים של האירועים יתגלו בהיקפם האמיתי רק בעתיד הרחוק. מדובר בפגיעה ממשית בערכים המוגנים ברף חומרה גבוה. יש לשקול לחובת הנאשמים את העובדה כי מדובר בשני אירועים עוקבים של פגיעה בצינור והנזק המשמעותי שנגרם לסביבה".

 

על חברת רולידר הוטל קנס של 500 אלף שקל, סכום שיועבר לקרן לשמירת ניקיון, והתחייבות בגובה 700 אלף שקל להימנע מכל עבירה נוספת. על עובדיה הוטלו קנסות גם כן. משה ורמוס הורשע ונידון לעבודות לשירות הציבור בהיקף של 120 שעות. על העובדים בשטח, חאלד שלאבנה הוטל קנס של 20 אלף שקל ו-120 שעות של"צ ועל פריזי אל עמראנע הוטל קנס של 15 אלף שקל.

דליפת הנפט בנחל צין (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
דליפת הנפט בנחל צין(צילום: הרצל יוסף)

 

התובעת, עו"ד עדי דמתי-שגיא מפרקליטות המדינה, הדגישה את הערך החברתי העומד בבסיס ההגנה על איכות הסביבה והחשיבות של השמירה על מקורות המים והאוויר לקיום האנושי. היא הדגישה שעבירות אלה הן עבירות כלכליות בבסיסן, המבוצעות בדרך כלל על ידי אנשים נורמטיביים ולכן יש צורך בהחמרת הענישה לשם הרתעה.

 

היא הוסיפה כי "מדובר בעבירות הניתנות להכוונה ועל כן יש להעביר את המסר לפיו לא משתלם לבחור במודע או מבלי משים להפעיל משאבים בצורה שעלולה לגרום נזק, גם לתאגידים וגם לאנשים שמאחוריהם".

 

משפטם של הנאשמים הנוספים בתיק, בהם חברת קצא"א ונושאי משרה בה וחברת מובילי הר נגב, ממשיך להתנהל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אסון הנפט בנחל צין
צילום: הרצל יוסף
מומלצים