שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איכילוב: ירידה חדה במספר "נפגעי הסמים" באירועי הגאווה
  אירועי הגאווה בשנה שעברה הביאו את המיון של ביה"ח איכילוב לסף קריסה. השנה, בעקבות מאמצים משותפים של גורמים בקהילה ומד"א, פונו בליינים בודדים לקבלת טיפול רפואי על רקע שימוש מופרז בסמים. מנהל המיון: "בניגוד לשנים קודמות, השנה מצעד הגאווה לא המשיך באיכילוב"

  אירועי שבוע הגאווה של אשתקד הסתיימו עבור רבים מהבליינים בצורה עגומה במיוחד. מנהל חדר המיון של בית החולים איכילוב, פרופ' פיני הלפרין, תיאר כי המחלקה לרפואה דחופה של בית החולים הגיעה לסף קריסה כתוצאה מהעומס הרב של המפונים על רקע שימוש מופרז בסמים. "טיפלנו בעשרות צעירים שחגגו עד שיכרון חושים תוך נטילת סמים קשים מאוד", תיאר מנהל חדר המיון בפוסט בפייסבוק שזכה לתהודה גדולה.

   

  השנה, כך עולה מנתונים שמפרסם מד"א, חלה ירידה דרסטית במספר הבליינים שנזדקקו לטיפול רפואי או פינוי כתוצאה משימוש בסמים. ביום המצעד פינו צוותי מד"א 18 בליינים לבית החולים, רובם כלל לא על רקע שימוש בחומרים נרקוטיים.

   

  עוד בנושא:

  העולם חגג עם ישראל: "מצעד הגאווה הגדול במזה"ת"

  שיא חדש: כרבע מיליון השתתפו במצעד הגאווה בתל אביב

  סמי מסיבות: אלו הערבובים שיכולים להיות קטלניים

   

  גם המספרים של המבלים במסיבות שנערכו לאחר המצעד שנזקקו לטיפול מעודדים - מהמסיבה שנערכה ביום שישי בגני התערוכה פונו ארבעה אנשים בשל שימוש מופרז בסמים. מהמסיבה הפופולרית של עופר ניסים למחרת פונה לבית החולים מבלה אחד.

   

  רחפן מעל מצעד בגאווה בתל אביב (צילום: עיריית תל אביב)
  מצעד הגאווה בתל אביב(צילום: עיריית תל אביב)

   

  "השנה, בניגוד לשנים קודמות, מצעד הגאווה לא המשיך באיכילוב", תיאר מנהל חדר המיון של איכילוב בפוסט שפרסם בסוף השבוע שעבר והוסיף: "זכינו השנה למצעד בטוח ולחדר מיון כמעט ללא נפגעים".

   

  "בשנה שעברה פונו עשרות רבות של מבלים על רקע שימוש מופרז בסמים. השנה פונו רק בליינים בודדים. מדובר במספרים שלא שונים ממספר הנפגעים בסוף שבוע רגיל", מפרט ד"ר רועי צוקר, רופא שותף במרפאת גן מאיר וחבר בוועד של החברה הישראלית לרפואת להט"ב.

   

  ד"ר צוקר, אשר משמש גם כרופא למחלות זיהומיות באיכילוב, מוסיף ומתאר, כי "בשנים האחרונות ראינו עלייה מדאיגה במספר הנפגעים כתוצאה משימוש מופרז בסמים סביב אירועי הגאווה. שנה שעברה היה שיא שלילי מהבחינה הזו. השנה שמנו למטרה מספר גורמים בקהילה לצמצם את התופעה הזו".

   

  ד
  ד"ר צוקר: "שמנו למטרה לצמצם את התופעה"(צילום: יריב גולדפרב)

   

  "נוצר שיח פתוח סביב שימוש מושכל בסמים"

  את הנתונים המעודדים מייחס, בין היתר, ד"ר צוקר לשיח הפתוח שנוצר בקרב חברי קהילת הלהט"ב סביב נושא השימוש בסמי מסיבות: "החלטנו במרכז הגאה, יחד עם עיריית תל אביב, לקחת את הנושא הזה כפרויקט. ערכנו במרפאת גן מאיר כנס בריאות שבמסגרתו העברתי הרצאה על שימוש מושכל בסמים. ההרצאות עלו לרשת וזכו לצפיות רבות. הן הציתו שיח פתוח סביב הנושא.

   

  "המספרים המעודדים מוכחים שמומלץ להציף נושאים שלא תמיד מדברים עליהם בפתיחות. השיח הגלוי בנושא שימוש בסמים בקהילה, גם אם הוא כרוך במחיר של חיזוק סטיגמות מסוימות, הוא חשוב בעיני. אסור לפחד לדבר על דברים באופן פתוח, גם אם הם פחות נעימים".

   

  מלבד ההרצאות על שימוש מושכל בסמי מסיבות, ערכה האגודה למען הלהט"ב מפגשי הסברה עם בעלי ליינים של מסיבות בהם הוסבר על הטיפול הנכון בבליינים שהפריזו בצריכת חומרים נרקוטיים. עיריית תל אביב והאגודה גם ריכזו קבוצות מתנדבים שסיירו במסיבות במטרה לאתר מבלים שזקוקים לסיוע.

   

  מצעד הגאווה 2018 (צילום: רויטרס)
  מצעד הגאווה 2018(צילום: רויטרס)

   

  "אני בהחלט שמח מהתוצאה, אבל זו ההתחלה", מציין ד"ר צוקר, "המגמה הזו צריכה להמשיך. בנוסף לתפקיד שלי באיכילוב אני גם חבר קהילה. הייתי במסיבות הגדולות וזה היה מאוד משמח כשזרים ניגשו אלי ואמרו שההרצאות שערכנו עזרו להם. בספטמבר נערוך בשיתוף עם מד"א קורס עזרה ראשונה לבליינים שיקנה להם כלים לעזור לחבריהם במסיבות".

   

  "אנשים יותר שמרו על עצמם משנים קודמות"

  שירזי, בעלי ליין המסיבות הפופולארי fff, משתף כי "20 שנה שאני עוסק בחיי הלילה. במהלך השנים הייתי עד להרבה רגעים שמחים כמו גם רגעים לא נעימים. מאוד אהבתי את היוזמה שהפגישה את בעלי המסיבות וגורמים רפואיים. יחד חשבנו על דרכים להקטין את הנזק של הסמים ולהגביר את המודעות לסכנות. שמתי לב שאנשים יותר שמרו על עצמם ביחס לשנים קודמות".

   

  שירזי ליין fff (צילום: גיא דניאלי)
  "לנו לאנשי חיי הלילה קשה להגיד 'אסור'", שירזי(צילום: גיא דניאלי)

   

  שירזי מוסיף ומתאר כי "לנו, לאנשי חיי הלילה, קשה לומר 'אסור'. אנחנו כן יכולים להסביר על המינונים ולתת כלים להקטין את הנזק. הבליינים הישראליים הם מאוד טוטאליים. הם מגיעים למסיבות כדי לשכוח מהצרות ולברוח מהשגרה. המצעד והמסיבות השנה היו הכי גדולות שאני זוכר. זה מאוד משמח שמספר הנפגעים היה קטן. זה מוכיח שהדרך של הצפת הנושא ושיתוף הפעולה של הגורמים בקהילה עובדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אסף קמר
  מקרים בודדים של פינוי על רקע סמים
  צילום: אסף קמר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים