שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  6 מתוך 1,900 ילדים נרשמו: מבוכה לתוכנית משרד הפנים לסבסוד הקייטנות בגנים

  הורים מחו על המחיר, משרד הפנים גיבש קייטנות ציבוריות, אך רשויות מקומיות טוענות כי אינן יכולות להפעיל אותן בסכום שנקבע. התוצאה: רשויות רבות, בעיקר חזקות, יסבסדו מתקציבן קייטנות לגנים בחופשה. לקייטנות הציבוריות אין ביקוש ובמקביל הורים מוכנים לשלם יותר ל"קייטנות לעשירים"

   

  גני ילדים באזור המרכז ()
  התוכנית של משרד הפנים כשלה (ארכיון)

  כחודש לאחר שהושג המתווה בין משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי להפעלת הקייטנות הציבוריות בגנים בפעם הראשונה בקיץ הקרוב, נערכות הרשויות המקומיות בימים אלו לפתיחתן. מבדיקת ynet עולה כי בניגוד להצהרות - רשויות מקומיות רבות בוחרות לממן את הקייטנות מכיסן, בעוד אחרות יציעו שני סוגים של קייטנות: ציבוריות, לפי המתווה, ועירוניות, שיהיו מורחבות ועשירות יותר.

   

  החשש ברשויות המקומיות הוא שבסופו של דבר ייווצרו "קייטנות לעשירים", שאינן כפופות לצו, ובמקביל "קייטנות לעניים" (המכונות "קייטנות דרעי" בעקבות יוזמה של שר הפנים אריה דרעי), שלמעשה יפעלו בכפוף לצו. בתוך כך יצוין כי משרד החינוך סירב לקבל אחריות על הקייטנות הללו, אף שגני הילדים תחת אחריותו.

   

  לפני כשנה אושר חוק הפיקוח על הקייטנות הציבוריות שמטרתו להסדיר בחוק את מחירן, אולם בפברואר האחרון נודע כי התמחור שקבע משרד הפנים נמוך משמעותית ממה שציפו ברשויות המקומיות. בתום המשבר בין הצדדים הוחלט על עדכון המחירים, אך מן הבדיקה עולה כי בסופו של דבר ייאלצו הרשויות לבחור באחת משתי אופציות: סבסוד הקייטנות לכולם או הקמת שני סוגים של קייטנות.

   

  בהודעה שפרסמו משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי עם השגת המתווה בחודש שעבר, צוין כי מחיר הקייטנות הציבוריות יעמוד על 977 שקלים לשלושה שבועות, אך הן יימשכו עד לשעה 16:00 במקום עד 13:00. בנוסף סוכם אז כי מינימום של 28 ילדים יחייב פתיחת קייטנה ציבורית. זאת בניגוד לכוונה הראשונית של שר השר דרעי, לפיה לא יהיה צורך במספר מינימום של ילדים על מנת לפתוח קייטנה.

   

  "להבטיח לילדי העיר פעילות קיץ איכותית"

  הרשויות הגדולות יסבסדו כאמור את הקייטנות מתקציבן ולא יסתפקו ב"קייטנות דרעי". "מינהל החינוך מסבסד את הקייטנות בגני הילדים בסך כ-120 שקלים לילד במתכונת יום קצר, וכ-350 שקלים לילד במתכונת יום ארוך", נמסר מעיריית ירושלים - שם מוסיפים כי הצעד נעשה לבקשת ועד ההורים העירוני וכחלק מ"מדיניות שוויון הזדמנויות".

   

  גם בעיריית תל אביב-יפו הודיעו כי יממנו את הקייטנות בסבסוד של יותר משלושה מיליון שקלים,  וזאת כדי "לחסוך בהוצאות של תושבי העיר, ולהבטיח לילדי העיר פעילות קיץ איכותית, עם אנשי צוות מקצועיים והוספת תכנים - גם בתעריף הנמוך".

   ישראל זינגר ראש עיריית רמת גן רן קוניק ראש עיריית גבעתיים (צילום: אלעד מלכה)
  ראש העיר גבעתיים קוניק וראש העיר רמת גן זינגר(צילום: אלעד מלכה)

  גם בעיריית רמת גן החליטו לסבסד את הקייטנות בסכום של 2.8 מיליון שקלים, וזאת על מנת "לאפשר הצטרפות לקייטנות המחויבות על פי משרד הפנים ("קייטנות דרעי"), במחירים מופחתים בכל רחבי העיר". ברמת גן הקייטנות יימשכו עד השעה 16:30, כתוצאה מהסבסוד.

   

  "איני מוכן לוותר על איכות החינוך הניתן לילדי העיר ולכן בחרתי להשקיע מיליוני שקלים, על מנת להבטיח קייטנות איכותיות ומעשירות לילדי רמת גן", אמר ראש העיר ישראל זינגר. "צר לי ששוב העול הכבד נופל על ראשי הרשויות בשל החלטות תמוהות של הממשלה".

   

  מעיריית חיפה נמסר כי גם היא תממן את הפעילות בהיקף של שלושה מיליון שקלים. בבאר שבע גם כן תוצע קייטנה אחת בלבד שתסובסד בסכום של כמיליון שקלים מצד העירייה וגם בעיריית שדרות אומרים כי תוצע קייטנה אחת לילדי הגנים והיא תסובסד על ידי העירייה.

   

  בעיריית חולון החליטו לא להציע קייטנות נוספות מעבר לקייטנות הציבוריות על מנת ליצור שוויון בין הילדים. בבת ים אמרו כי גם הם מתכננים להציע קייטנה אחת וציינו: "כמובן שהעירייה סופגת חלק מהעלויות".

   

  בגבעת שמואל מציגים תמונה דומה: "בגני הילדים נפתחו רק הקייטנות הציבוריות במטרה ליצור קייטנות אחידות לכולם ללא הבחנה. בנוסף שדרגה העירייה על חשבונה את סל השירות המוצע בקייטנות הציבורית - תכנים, פעילויות חוץ, תזונה ושעות פעילות. גורם בכיר ברשות מקומית במרכז הארץ אמר כי "זה לא ריאלי מה שדרעי הציע. היינו חייבים להוסיף כסף כדי להעמיד קייטנה. זו עבודה בעיניים".

  אריב דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
  שר הפנים דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

  ברשויות שהציעו שתי קייטנות במקביל אמרו כי אחוזי הרישום לציבוריות לעומת העירוניות הם נמוכים במיוחד. בעיריית גבעתיים למשל, מדווחים על אפס אחוזי רישום לקייטנות הציבוריות. בעירייה מספרים כי ההורים פשוט העדיפו את הקייטנה הנרחבת והעשירה יותר – ומוכנים לשלם עליה בהתאם. "אין לי ספק שכוונתו המקורית של חוק הקייטנות הייתה חיובית", אמר ראש העיר רן קוניק. "אך כפי שקרה גם בעבר, הביצוע מצביע בעיקר על אוזלת יד המדינה בכל מה שקשור לביצוע. לשמחתי, בגבעתיים נערכנו מראש ונתנו להורים מספר מסלולים, שההחלטה המרכזית היא שהפגיעה הבלתי סבירה במחיר לא תפגע בילדים ובהורים".

   

  גם ביישובים קטנים יותר כמו אורנית וכוכב יאיר מדווחים על היענות נמוכה מאוד לקייטנות הציבוריות. בכוכב יאיר אף שוקלים בימים אלו אם לפתוח את הקייטנה הציבורית. לקייטנה האחרת, שמופעלת על ידי הרשות, ושמחירה עומד על יותר מ-2,000 שקלים - נרשמו כ-150 ילדים.

   

  ברמת השרון נרשם נתון מדהים: רק שישה מתוך 1,900 ילדי הגנים בעיר נרשמו לקייטנות הציבוריות. גם במודיעין אמרו כי אחוז הרישום לקייטנות הציבוריות הוא אפסי, בשעה שאחוז הרישום לקייטנות העירוניות אף עלה על זה של השנה שעברה.

  ח"כ קיש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  ח"כ קיש(צילום: גיל יוחנן)

  במרכז השלטון המקומי אומרים כי יפעלו לפי החוק, אך יציבו אלטרנטיבות ל"קייטנות דרעי": "הרשויות המקומיות מקיימות את הצו שקבע משרד הפנים, ופתחו לרישום קייטנה ציבורית. עם זאת, ראשי הרשויות מחויבים קודם כל לתושבים, ולכן בד בבד ייפתחו גם קייטנות עירוניות נוספות, בנושאים שונים, על פי הצרכים ודרישות בכל רשות, כפי שהן עושות בכל קיץ לטובת כלל התושבים".

   

  במשרד הפנים מטילים את האחריות על הרשויות המקומיות: "שאלת הסבסוד אינה נוגעת לקייטנות המפוקחות, אלא שאלה פנימית של כל רשות ורשות המבקשת להיטיב עם תושביה. מדובר בהשתתפות הרשות המקומית באופן וולונטרי בעלות הקייטנות, ואין למשרד הפנים כל קשר למהלך. בקביעת עלות ומחירי הקייטנה הציבורית המפוקחת היה שותף מרכז השלטון המקומי, והמחירים נקבעו על פי המחירון מטעמו באופן שעלות הקייטנה – מכוסה, ואין הרשות המקומית נדרשת לממן מקופתה את הפעילות המדוברת".

   

  ברשויות המקומיות אף מזהירים, בין היתר, מפני ההשלכות הכלכליות של הסבסוד. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), שהיה שותף לסיכום שהוביל להפעלת הקייטנות, התייחס לחשש הזה ואמר כי "במסגרת ההסכמות הוחלט כי העיריות יציגו לאחר הקיץ את ההוצאות ולצד זה יוקם צוות בראשות ועדת הפנים לבחון את ישום הצו. אם יתברר כי העיריות נשאו בעלויות שלא תוכננו נמצא את הדרך לשפות על פי החלטת הצוות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים