שתף קטע נבחר

מדיניות ארה"ב באו"ם בהגנה על ישראל עוברת להתקפה

ארה"ב החליטה לעבור ממגננה על ישראל לתקיפת המדינות שמסרבות לגנות את הפלסטינים. המבחן הראשון היה בדיון מועצת הביטחון כשהעלתה הצעה המגנה את חמאס על ירי הרקטות לישראל. מחר המבחן הבא: האם מדינות העולם יקבלו את התיקון האמריקני ויגנו גם את חמאס או שיגנו רק את ישראל?

ארצות הברית החליטה שהיא כבר לא מסתפקת בהגנה על ישראל באו"ם ויצאה למתקפה נגד מדינות שלא מוכנות לגנות את חמאס. במסגרת המדיניות האמריקנים יציבו מחר (ד') מבחן בעצרת הכללית של האו"ם: האם מדינות העולם יגנו גם את חמאס או רק את ישראל?

עצרת האו
עצרת האו"ם. מבחן נוסף למדיניות האמריקנית החדשה(צילום: דן ליאור)

המדיניות החדשה החלה בדיון חירום של מועצת הביטחון על המצב בעזה שהתקיים לפני כעשרה ימים. בדיון מקדים שנערך יומיים לפני יישום המדיניות החדשה, הצביע השגריר הישראלי באו"ם דני דנון על העובדה שאין שום התייחסות לחמאס בהצעה שהגישה כווית. הצעה שבסופו של דבר נפלה לאחר שהשגרירה האמריקנית ניקי היילי הטילה עליה וטו.

 

מיד לאחר ההצבעה האמריקנים הציגו באופן חסר תקדים החלטה אמריקנית שביקשה מחברי המועצה לגנות את חמאס. ההצעה לא עברה, אך מיקדה את הדיון בפעילות חמאס.

ניקי היילי  (צילום: AP)
היילי במועצת הביטחון. מדיניות אמריקנית חדשה(צילום: AP)

העצרת הכללית של האו"ם צפויה להצביע מחר על החלטה דומה לזו שכווית ניסתה להעביר במועצת הביטחון, שמגנה את ישראל על שימוש מופרז בכוח וקוראת להקים כוח הגנה של האו"ם שיגן על תושבי עזה. ההחלטה, שהוגשה על ידי טורקיה ואלג'יריה, צפויה לעבור בזכות הרוב האוטומטי שיש לערבים. לארה"ב אין וטו בעצרת האו"ם, אך להחלטות שם אין שיניים.

 

לקראת הדיון האמריקנים הציגו שוב תיקון להחלטה שכולל גינוי חמאס על ירי הרקטות נגד ישראל והאלימות לאורך הגדר. העצרת תצביע קודם על התיקון האמריקני ואם הוא יעבור הנוסח המתוקן יובא להצבעה. אם התיקון לא יעבור העצרת תצביע על ההצעה המקורית שלא מזכירה את חמאס.

 

האמריקנים מציבים דילמה בפני הקהילה הבינלאומית: כיצד ניתן לגנות את ישראל מבלי לגנות את חמאס? סביר להניח שהדילמה תיפתר בכך שמדינות רבות ימנעו בהצבעה על התיקון האמריקני ויצביעו בעד גינוי ישראל - מהלך שיחשוף את צביעותן. משרד החוץ ושגרירויות ישראל ברחבי העולם פועלים כדי לשכנע כמה שיותר מדינות שלא להשתתף בהצבעה או לפחות לא לנאום בדיון. לכל הצדדים ברור שהצעת הגינוי תעבור.

 

דנון בירך על המדיניות האמריקנית החדשה: "אנחנו מברכים על היוזמה האמריקנית שמבהירה שתמו הימים שבהם תוקפים את ישראל באו"ם ללא תגובה הולמת. מדינות שמסרבות לתמוך בהחלטה המגנה את טרור החמאס מעניקות רוח גבית לטרור."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ניקי היילי, השגרירה האמריקנית באו"ם
צילום: AP
מומלצים