שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מבקר המדינה בודק את תוכנית מחיר למשתכן
  משרד המבקר עורך בימים אלה בדיקה מקיפה של תוכנית הדגל של כחלון. בין הנושאים שצפויים להיבדק: פערי ההטבות, מפרט הדירות ואיכות הפיקוח של המדינה. הממצאים ייכללו בדו"ח השנתי שיתפרסם במאי 2019

  מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מקיים בימים אלה בדיקה מקיפה של תוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון בתחום הדיור - מחיר למשתכן - כך נודע ל"כלכליסט". במשרד המבקר אישרו את המידע וציינו כי בכוונתם לפרסם פרק ביקורת על התוכנית "שייכלל בדו"ח השנתי הבא של המבקר שיתפרסם במאי 2019" - מועד רגיש עבור כחלון בהנחה שהבחירות יתקיימו במועדן, בסוף 2019.

   

  לידיעות נוספות בנושא תוכנית מחיר למשתכן

   

  במסגרת הבדיקה ראיינו אנשי המבקר בחודשים האחרונים פקידים במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון, וגם רוכשי דירות בתוכנית. ייתכן שהרוכשים הם אף הסיבה לפתיחת הבדיקה, משום שתלונות רבות על התוכנית נשמעו מצד רוכשים. חלקן פורסמו בתקשורת וחלקן נשלחו לאגף נציב תלונות הציבור במשרד המבקר.

   

  הפער בין ההגרלה לבחירת הדירה ופערי ההטבות

  לא ידוע מה בדיוק המבקר בודק, אך משיחות עם גורמים שנפגשו עם אנשי המבקר במסגרת הבדיקה עולה כי אחד הנושאים שעלו במפגשים היה הפער בין מועד ההגרלות לזכאים לתחילת בניית הדירות בפועל. המדיניות הרשמית של קבינט הדיור באוצר היא לערוך את ההגרלות בסמוך להוצאת היתר הבנייה, אך בפועל ישנם מקרים רבים שבהם ההגרלה התקיימה זמן רב לפני כן. במקרים אחרים ההיתר ניתן תחת תנאים רבים שעל הקבלן למלא טרם תחילת הבנייה.

  מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  מבקר המדינה יוסף שפירא(צילום: צביקה טישלר)
   

  במצבים כאלה הזוכים נאלצים להמתין זמן רב מיום זכייתם ועד ליום שבו יוכלו לבחור את הדירה. לעיתים פרק זמן זה עומד על שנה.

   

  למשך הזמן הזה אחראית גם העובדה שלעיתים הקרקע שעליה מתוכנן פרויקט של התוכנית עדיין אינה מפותחת, ונדרשות פעולות מקדימות רבות לצורך פיתוחה כמו סלילת דרכים אליה ומתיחת קווי חשמל ומים.

   

  נושא נוסף שעלה בשיחות שערכו אנשי המבקר הוא היקף ההטבה שבה זוכים רוכשי הדירות המוזלות. בעוד באזור המרכז ההטבה עשויה לעמוד על מיליון שקל למשק בית, הרי שבפריפריה שווי ההטבה נמוך משמעותית ועומד על 250-200 אלף שקל.

   

  איכות הפיקוח של המדינה ורמת המפרט של הדירות

  נושא נוסף שעלה בשיחות עם אנשי המבקר, וכן בתקשורת, הוא איכות הפיקוח של המדינה על הקבלנים שבונים במסגרת התוכנית, בעיקר בשלב ההתקשרות החוזית עם הזוכים ואישור תוכניות הבנייה. לצורך מלאכת הפיקוח שכר משרד הבינוי והשיכון את שירותיה של חברת י.ת.ב, אך בעקבות ריבוי תלונות על תפקודה נערך לאחרונה מכרז לשכירת שירותיה של חברת פיקוח נוספת.

   

  כמו כן, המבקר צפוי לבדוק את רמת המפרט של הדירות שדרשה המדינה מהקבלנים במסגרת התוכנית. ככל הנראה, הרמה הזו היתה נמוכה בחודשים הראשונים של התוכנית, והיא אפשרה לקבלנים לייצר מצבים אבסורדיים כמו בנייה של דירת 3 חדרים על שטח של 140 מ"ר במטרה לחסוך בעלויות הבנייה, או יציאה למרפסת או לחצר דרך המטבח. יש לציין כי הליקויים האלו זוהו ותוקנו לאורך הדרך.

   

  בנוסף, המבקר צפוי לבחון את תלונות הרוכשים בסוגיית הצמדת מחירי הרכישה הסופיים של הדירות למדד תשומות הבנייה - הצמדה שמובילה לתוספת של עשרות אלפי שקלים לדירה.

   

  ממשרד מבקר המדינה נמסר כי הוא "בודק היבטים הקשורים ביוזמת מחיר למשתכן" וכי "פרק ביקורת זה מיועד לפי שעה להיכלל בדו"ח השנתי הבא של המבקר, שיתפרסם לציבור בחודש מאי 2019". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים