שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צריכים לשלם דו"ח מהירות? קיבלתם ארכה עד ה-2.9
  שערוריית מצלמות המהירות: משטרת ישראל פונה לראשונה למקבלי דו"חות המהירות ומעניקה להם ארכת תשלום גורפת עד ה-2.9

  הלחץ התקשורתי עזר: משטרת ישראל מודיעה לראשונה כי מי שמחזיק בידיו דו"ח מהירות ונדרש לשלם עליו קנס כספי, יכול להמתין עם התשלום כמעט שלושה חודשים - עד ה-2 בספטמבר השנה. לדברי המשטרה, "בהמשך לבדיקות הנערכות למערכת מצלמות מהירות אוטומטיות (א'3), סוכם בדיונים בין פרקליטות המדינה לאגף התנועה כי לגבי דו"חות מהירות שהנפיקה המערכת וטרם שולמו, והמועד האחרון לתשלומם טרם חלף , יוארך המועד האחרון לתשלום עד ליום 2.9.18 (כולל).

   

  שערוריית המצלמות: נתפסתי ושילמתי. מגיע לי כסף בחזרה?

   

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  עוד אומרים במשטרה כי מי ששילם דו"חות מסוג זה, אינו צריך לפנות למשטרה "בשלב זה". עוד מדגישים במשטרה כי ההוראה אינה חלה על דו"חות תנועה אחרים מכל סוג שהוא. "אגף התנועה יפרסם עדכון בנושא בתקופה הקרובה אומרים שם ומזכירים כי "מצלמות המהירות ממשיכות לתעד נהיגה במהירות מופרזת", וכי "החלטה לגבי המשך האכיפה תתקבל בתום הבדיקות".

   

  הפרקליטות הורתה, המשטרה נאלצה

  משטרה ישראל השעתה כבר בתחילת השבוע את חלוקת דוחות ממצלמות המהירות הנייחות (א3), והחליטה לעכב אותם עד לבדיקת מהימנות המצלמות הדיגטליות, חלק מפרויקט הדגל של המשטרה לאכיפה חכמה. זאת לאחר שהמשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, הורה לערוך בדיקה מקפת לכל מצלמות המהירות הנייחות של אגף התנועה, וולמעשה הבהיר כי עד לסיומה של אותה בדיקה, לא יינתנו דו"חות תנועה לנהגים שצולמו. 

   

  באגף התנועה של המשטרה הגיבו באופן מיידי ואישרו כי הנושא אכן בבדיקה, אך הוסיפו כי "עם זאת יצוין כי מצלמות המהירות ימשיכו לתעד נהיגה במהירות מופרזת. החלטות לגבי האכיפה תתקבלנה בתום הבדיקות". יש להזכיר כי החלטה זו התקבלה לאחר פסיקות שונות בבתי משפט וטענות חוזרות ונשנות של נהגים לאי-דיוקים, שגרמו לתשלום דו"חות לא מוצדקים. למברגר אגב הנחה את משטרת התנועה להמשיך לתעד את הפרות המהירות עד להעברת הנחיה אחרת בתום הבדיקות. עוד הובהר כי דו"חות שיוכח כי נבעו מתיעוד לא מדויק, ייגנזו.

   

  יום לאחר פרסום הפרשה - שנחשפה לראשונה בחדשות 2 - העמיד יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, אולטימום למשטרה לפיו עד יטום ג' (אתמול) ב-12:00 יקבל

  "תשובה על לפחות שאלה אחת או שתיים. מה קורה עם כל אלה שיש נגדם פסיקה של בית משפט או קיבלו דו"ח וצריכים לשלם". בתגובה הודיעה אתמול המשטרה כי "נקבעה פגישה דחופה עם הפרקליטות לדיון בעניין דוחות מצלמות המהירות". כאמור, רק היום החליטו במשטרה להבהיר כי מי שאמור לשלם קנס יכול להמתין עם התשלום עד ה-2.9, שכן במהלך התקופה הקרובה תגבש המשטרה את אופן המשך פעילות מצלמות א3.

   

  הלחץ היה כבד מדי

  החלטתה של הפרקליטות על השעיית חלוקת הדו"חות אינה מגיעה כך סתם, שכן במשך שנים הוטחה במערך המצלמות, כל תהליך הרכש, התפעול, יעילות המערך והדיוק שהוא מספק, היקורת נוקבת מאינספור גורמים לרבות מבקר המדינה, מומחי בטיחות ואפילו יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שטען כי אופי הפעלתן אינו יעיל כלל. בנוסף, מזה יותר משנתיים מתנהל בבית המשפט השלום בעכו תיק עקרוני בדבר אמינות מערך המצלמות בניהולו של עו"ד תומר גונן בשם כ-20 נהגים. ובניגוד למקובל, השופט יעקב בכר החליט לנהל תיק עקרוני, למרות שבתי משפט נוהגים לקבל כמעט תמיד את טענות המשטרה בדבר אמינות ודיוק מערכות האכיפה השונות.

   

  לטענת עו"ד גונן, מערכת א3 נקלטה ונכנסה לשימוש מבצעי מבלי שאמינותה נבדקה כלל - כפי שפורסם בעבר במקרים רבים. אלא שהמשטרה טענה בתגובה - כפי שהיא עושה תמיד - כי המערכת נבדקה בידי מכון התקנים, שקבע כי היא עומדת בתקן הישראלי למערכות אכיפה. במפתיע, כאשר האחראי על התחום במכון, אילן כרמית, העיד בבית המשפט, הודה כי לא התבצעו ניסויים בארץ שכן הדבר אינו אפשרי. לדבריו, ניסויים בוצעו בידי מכון התקנים ההולנדי, אך הוא לא הצליח להביא לכך סימוכין.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים