שתף קטע נבחר

כאילו דא: הנבחרת שסוריה תעודד במונדיאל

ברזיל? ארגנטינה? גרמניה? יום לפני פתיחת המונדיאל קשה לפספס את דגלי רוסיה ברחובות דמשק. הסורים מחזיקים אצבעות לבעלת הברית ששינתה את מהלך המלחמה: "חלק עצום בעדה, הניצחון שלה הוא הניצחון שלנו"

השווקים בדמשק עמוסים בדגלי הנבחרות המשתתפות במונדיאל, לקראת פתיחת הטורניר מחר. לצד הדגלים של ברזיל, ארגנטינה וגרמניה, מהנבחרות הפייבוריטיות בטורניר, מופיעים גם דגלים רבים של מדינה שאין לה סיכוי ממשי לזכות בתואר: רוסיה, בעלת הברית הגדולה של אסד במלחמה בסוריה.

 

וודקה במקום ערק: מוסקבה הקטנה בסוריה

 

דגלי רוסיה מתנוססים ברחובות העיר העתיקה בבירה הסורית, באזור השווקים אל-קיימרייה וסוואייקה. "לפני הצרות בסוריה אף אחד לא אהד את נבחרת רוסיה. היא הייתה נבחרת רגילה, לא חזקה במיוחד", אומר אחמד אל-מודרמאני, בעל חנות אלקטרוניקה בשוק. "מאז ההתערבות של רוסיה בסוריה יש לה כאן אוהדים".

דגלים של הנבחרות המשתתפות ב מונדיאל העיר העתיקה דמשק סוריה (צילום: AFP)
סורי אוחז בדגל רוסיה בשוק בדמשק(צילום: AFP)
אחמד מנהל עמוד פייסבוק על כדורגל, שבו 70 אלף גולשים מנתחים את ההכנות למונדיאל. רוב האוהדים עדיין מעדיפים "נבחרות חזקות כמו ברזיל וארגנטינה. אבל נבחרת רוסיה ממשיכה להופיע בסקרים ובתגובות".

 

המלחמה בסוריה פרצה ב-2011, שנה אחרי המונדיאל בדרום אפריקה. במונדיאל 2014 בברזיל לסורים לא היה ראש לכדורגל: הצבא איבד שטחים לדאעש, שרצה להקים "חליפות איסלאמית" בסוריה ובעיראק.

דגלים של הנבחרות המשתתפות ב מונדיאל העיר העתיקה דמשק סוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"ב-2014 המלחמה הייתה בשיאה, ובדמשק אנשים היו עסוקים בלשמור על עצמם", נזכר אל-מודרמאני. כשפוטין נחלץ לעזרתו של אסד הכול השתנה. סוריה הצליחה לשחרר את רוב השטחים שנכבשו.

 

"היום לאנשים נוח – הם יכולים לצפות במונדיאל ולא לפחד", אומר אל-מודרמאני. הפופולאריות של הכדורגל בסוריה גדולה מאוד, למרות שהנבחרת לא הצליחה מעולם להעפיל למונדיאל.

דגלים של הנבחרות המשתתפות ב מונדיאל העיר העתיקה דמשק סוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

חאמוד חאמיס, מוכר דגלים בשוק, מציע דגלים בגודל בינוני תמורת 500 לירות סוריות (בערך דולר) ודגלים גדולים תמורת אלפיים לירות (ארבעה דולרים). "מכרנו דגלים רוסיים לפני פגישות במועצת הביטחון, או בעקבות התפתחויות פוליטיות משמעותיות", הוא מספר. רוסיה הטילה וטו פעמים רבות במועצה כדי להגן על בעלת הברית שלה. עכשיו, כשהמונדיאל בפתח, מכירות הדגלים מזנקות.

 

"קניתי הרבה דגלים של ברזיל, גרמניה וארגנטינה, ואת הדגלים של רוסיה אני שם בחלון הראווה. חלק מהאנשים קונים את הדגל של רוסיה כדי להביע עמדה פוליטית באמצעות הספורט", הוא אומר. "יש נבחרות חזקות, נבחרות ערביות - ונבחרות של בעלות ברית", מבדיל אבו מאלק, מוכר מוצרי חשמל בשוק סוואייקה, בין המשתתפות.

ולדימיר פוטין פגישה עם נשיא סוריה בשאר אסד ב סוצ'י רוסיה (צילום: רויטרס)
אסד ופוטין בפגישה בסוצ'י(צילום: רויטרס)
  

הסורים לא מאמינים שרוסיה תעבור את שלב הבתים, אבל מחזיקים לה אצבעות. מוכר הנעליים באסם אל-רז, שאוהד את ארגנטינה, מספר על החולשה לנבחרת הרוסית: "ארגנטינה מספר אחת, אבל רוסיה היא חברה שלנו, בת ברית במלחמה ובשלום – וגם בספורט".

 

"הנבחרת הרוסית היא בעלת הברית שלנו וחלק עצום מהסורים תומך בה. הניצחון שלה הוא הניצחון שלנו".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: getty images
גביע העולם בכדורגל
צילום: getty images
מומלצים